עמיר בניון שר על אמא, אבל הפעם לא על אמא שלו

לעמיר בניון יש ברזומה לא מעט שירים על אמא, אבל השיר החדש שכתב - "את יודעת אמא" מדבר בכלל על אמא של מישהו אחר

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , י"ט באלול תש"פ

דולי ופן, עמיר בניון, איתי לוי
דולי ופן, עמיר בניון, איתי לוי
צילום: ניר אמיתי

חיפוש זריז ביוטיוב על המילים "עמיר בניון" ו"אמא" יוליד לכם לא מעט תוצאות, ביניהם השירים "אמא", ו''אמא תראי" שכתב והלחין, וגם לא מעט קאברים לשירים ידועים כמו "אמא אמא" של זוהר ארגוב, "בואי אמא" של אריק איינשטיין ועוד.

הסיבה שנזכרתי בזה, ושעשיתי את החיפוש המדובר, היא שראיתי שדולי ופן הוציאו סינגל חדש. דולי ופן, שזה הכינויים של דולב רם ופן חזות, הם שניים מהיוצרים הפוריים שהיו כאן בשנים האחרונות, והסיבה שאתם לא מכירים את השם שלהם, למרות שבטוח ששמעתם את השירים שלהם, זה שעד לאחרונה הם העדיפו להישאר מאחורי הקלעים.

בשנה האחרונה הם החליטו לעבור לקדמת הבמה, והתחיל פרויקט חדש בו הם מארחים כל פעם זמר אחר. סליחה, זמרים אחרים. ברבים. הדואטים שיצאו עד עכשיו היו הצלחה מטורפת וכלל שמות כמו עידן חביב, משה פרץ, דקלה, מוש בן ארי ועוד רבים.

בדואט החדש שהם שחררו הבוקר יש משהו שלא קרה עד עכשיו, הם נתנו למישהו אחר לכתוב להם את המילים. המישהו הזה הוא עמיר בניון, שגם שר בדואט עם איתי לוי, ובאופן לא ממש מפתיע השיר עוסק גם הוא בדמותה של האמא. אבל, לא של האמא שלו.

"אנחנו זוכרים את הרגע הזה" מספרים דולי ופן על המפגש עם עמיר, "שפשוט ישבנו כמה שעות לשיחות על החיים וסיפרנו לו על אמא של דולי, על החלום להקדיש לה שיר ועל הקושי האינסופי לאבד את האדם הכי קרוב אליך בעולם ולכתוב על זה כשזה עוד כל כך טרי".

"הדמעות לא איחרו להגיע ועמיר תפס את העט, עצם עיניים, התנתק מהעולם ולא הפסיק לכתוב. בסוף אותו יום נולד השיר. נכנסנו למסע מוסיקלי ארוך כדי שנמצא את נקודת המיזוג בין העולמות שלנו כדי ליצור שיר שירגיש לנו הכי נכון. משם השילוב עם איתי לוי הרגיש לנו הכי נכון, גם כי הוא הכיר את יפה ואת הסיפור האישי שלה כל כך מקרוב וגם מהחיבור המרגש לאמו רות".

עטיפת הסינגל
AVOXVISION

אז השיר הזה מוקדש באמת לאמא של דולי - יפה חיה בת מלכה ז״ל. יפה נפטרה לפני כשנתיים ממחלת הסרטן. "לא היה לנו ספק שבפרויקט שלנו נקדיש לה שיר" אומרים דולי ופן, "למדנו ממנה את הערכים החשובים ביותר של נתינה לזולת , הכנסת אורחים, קבלת האחר, פשטות וצניעות".

"חיכינו לרגע המתאים ובדיוק היום, יפה הייתה אמורה לחגוג איתנו יום הולדת 58 והרגשנו שהכי נכון יהיה לסגור את המעגל הזה ביום הולדתה עם שיר עליה".