דעה
טייחים בע"מ

ועדת בדיקה לחקירות ראש הממשלה היא צורך השעה בלי קשר לאיש, ועליה לקום עכשיו כדי שישראל תהיה מדינה מתוקנת.

ערוץ 7 , י"ט באלול תש"פ | עודכן: 14:47

שי ניצן ואביחי מנדלבליט
שי ניצן ואביחי מנדלבליט
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

אמון הציבור במערכת המשפט מעולם לא היה נמוך יותר. עד כדי כך שאפילו השימוש במילים "אמון הציבור נמוך" מקטין את גודל הבעיה כי מדובר פה בקרע של ממש.

חשיפתו של עמית סגל אמש בחדשות 12, במיוחד בנוגע להתנהלותו של פרקליט המדינה הקודם שי ניצן ושאר חבריו המטייחים, אינם קש האמור לשבור את גב הגמל, אלא ערימת חציר מהודקת היטב במשקל של מאה טון האמורה למעוך על הרצפה עדר גמלים שלם.

רק לחשוב על הסקרים בנושא שפורסמו בסוף השנה האזרחית שעברה, עת היינו תמימים וחשבנו שאי אפשר לרדת נמוך יותר. כשבחודש נובמבר 2019 פרסם אתר גלובס סקר שהוכן על ידי 'מכון שילוב' המראה כי שליש מהציבור לא מאמין לפרקליטות המדינה, לא לבתי המשפט ולא למשטרה. הפקולטה למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה שפירסמה באותה העת סקר שמצא כי אמון הציבור במערכת המשפט בשפל היסטורי.

בדצמבר הראה סקר של 'פאנל פרויקט המדגם' כי רוב הציבור תומך בהקמת ועדת בדיקה על התנהלות חקירות נתניהו, ובהקמת גוף בדיקה עצמאי על התנהלות פרקליטות המדינה. ועם זה לא מספיק, אז בחודש מאי 2020, פורסם גם בעיתון ישראל היום סקר שמצא כי- 40% מן הישראלים לא מאמינים לשופטי בג"ץ, 43% לא מאמינים למשטרה ו-47% לא מאמינים ליועמ"ש.

אפשר רק לדמיין מה היו עונים אותם נשאלים בדיוק, אילו ידעו שפרקליט המדינה שי ניצן נשכב במחשכים על הגדר בשביל המפכ"ל ולו רק כי שימשיך לפעול "נגד מי שרוצה ברעת המערכת", לשיטתו- בנימין נתניהו.

השאלה "כן ביבי או לא ביבי" שהפכה להיות בישראל הגדרה של המחנות הפוליטיים (וחבל שכך) אינה רלוונטית בכלל לנושא החשיבות של הקמת ועדת בדיקה להתנהלות חקירותיו.

מדובר בתיק "דגל" של אנשי מערכת המשפט ואכיפת החוק. הם הרימו את התיק על נס והפכו אותו למרכז חייהם האישיים והמקצועיים. ביניהם כך נראה ישנם אנשים שפשוט סרחו. כלומר לא רק שלא בחלו באמצעים, אלא עברו בעצמם על החוק ועשו זאת כנראה ממניעים שאינם טהורים.

דבר זה הופך את התנהלות תיקי נתניהו לסיפור של כולנו. תומכים בנתניהו או לא תומכים בו, כל אזרח רוצה לחיות לכל הפחות במדינה מתוקנת. אין בסיסי מזה.

תוסיפו לשי ניצן את מעשיו של מומי למברגר המשנה לפרקליט המדינה, גם הוא מסתבר טייח בדרגת רב אומן, ואיך שמנדלבליט עשה כל שביכולתו למנותו לפרקליט מדינה, הדבר מעורר פלצות. אם להוסיף עוד קצת על הבלתי יאומן הרי שלבסוף מנדבליט הכל יכול, גם בלע את התפקיד לעצמו עד עצם היום הזה. וכן, הכל כדי להגיע למטרה. מותר לומר זאת כבר בקול. כדי להפליל ראש ממשלה נבחר ולדאוג שהאמצעים לשם כך יוותרו לנצח מוסתרים מעיני הציבור.

אין ברירה אלא לפתוח לאלתר בבדיקה מעמיקה ובלתי תלויה לבחינת תיקי הבאושים האלה. כל דרך אחרת תעמיק את משבר האמון, תרחיב את הקרע, תדרבן יותר ויותר אזרחים להתעלם מן החוק ולא לציית לכותביו, שופטיו ואוכפיו. זו הדרך שבה הופכת חברה נורמאלית לאנרכיה.

עצוב מאד לעם ישראל שאלו הם שופטיו ויועציו. עם קדום בעל מורשת ומסורת, חוכמה בינה ודעת, ראוי לאנשים טובים יותר. נקווה לתיקון. תיקון מתחיל בבחינה עצמית. אפשר להתחיל בהקמת וועדת בדיקה להתנהלות חקירות נבחר הציבור המרכזי של מדינת ישראל.

מתן פלג - יו"ר תנועת "אם תרצו"