רחצה נפרדת בשמורות הטבע

בנימין רוקח קורא לציבור שומר התורה לזעוק על האפליה של רשות הטבע והגנים שאינה מקצה מספיק זמן לרחצה נפרדת בשמורות הטבע והגנים

תגיות: שמורות טבע
בנימין רוקח , י"ט באלול תש"פ

גן לאומי גן השלושה (סחנה)
גן לאומי גן השלושה (סחנה)
צילום: מנו גרינשפן

ארגון זכויות האדם ע"פ ערכי התורה "בצלמו", אשר זכויות רבות נזקפות לו מאז הווסדו (לפני כ8 שנים) פנה לאחרונה בפנייה חשובה מאין כמוה למשנה ליועמ"ש (דינה זילבר) ע"מ לתקן עוול של עשרות שנים- נתינת זמנים לרחצה נפרדת באתרי רחיצה של הרט"ג, עבור הציבור המקפיד בכך. זכיתי להיות שותף בדחיפה לפנייה זו, וברצוני בשורות אלו להסביר את המצב כפי הבנתי. 

בין האתרים המדוברים נמצאים בין השאר: עין גדי, הסחנה, עינות צוקים ועוד. עבור ציבור גדול מאד, אתר הסחנה, למשל, אינו נמצא כלל וכלל ברשימת האופציות לטיול, מאחר ולמעשה הוא חוף מעורב לכל דבר וענין. עובדה זו, מצערת היא בכפליים: בראש ובראשונה היא מצערת מצד עצם הענין- חוסר הטהרה השורר אפילו בארץ קודשנו וחמדת לבבנו, אמור להדאיב כל לב. היא גם מצערת במובן הפרטי- תורתנו, תורת חיים היא, וכאשר חיים נכון ע"פ הדרכתה של תורה, או אז החיים שמחים, רעננים ומלאי עוצמה.

התורה לא מורה להתנזר- "אשר חטא על הנפש"- "על שציער עצמו מן היין". לכן, כאשר מדירים אותנו, שומרי תורה ומצוות מאתרים מסויימים, יש בדבר צמצום של הנפש הישראלית. אנחנו ב"ה גיבורים, ואם היה נדרש מאיתנו בבחינת "גזרה היא מלפני", להתנזר מחמת קלקולים כאלה ואחרים- נעשה זאת בשמחה לשם שמיים. אלא שנראה שאפשר לשנות את המצב, שכן איננו חיים כנתינים זרים תחת "שלטון הצאר", אלא זו מדינתנו שלנו, מדינת ישראל, וודאי שלרוח ישראל סבא יש מה לומר בענין. ועל כן באה פנייה מוכרחת זו לדינה זילבר.

(הערה: לענ"ד, אם התקופה לא הייתה כ"כ סובלת מאי-טהרה, היה ניתן בהחלט לבצע ביקורים "משפחתיים". באמת הרבה יותר כיף לטייל כל המשפחה ביחד. ובעתיד, כשה' ישפוך את רוחו על כל בשר, במהרה בימינו, זה בהחלט אפשרי, לענ"ד, שבצניעות בסיסית ניתן יהיה לקיים ביקורים כאלו. אלא שבינתיים אין זה המצב, ואי-טהרה זו אכן פוגעת לנו ביכולת לטייל כל המשפחה ביחד ואנו נאלצים לדרוש ביקורים נפרדים לנשים ולגברים)

דרישה זו, תמיד היתה מוצדקת ואמיתית. בשנים האחרונות, לאחר פסיקת בג"ץ על נתינת שעות לרחצה מעורבת בקריית ארבע לטובת התושבים שאינם דתיים, הדרישה הפכה להיות מתבקשת ודחופה ביותר, ואי-קבלתה אמורה להוות צביעות שאין כדוגמתה (אגב, אפילו בעיני ה"משפט" העכשווי, עצם המושג "רחצה נפרדת" איננה "הדרת נשים", אלא "חוקית" היא אפילו ב"עיני הצדק" של המשנה ליועמ"ש. כנראה היא מבינה שהוצאתה מהחוק תגרום מלחמת אחים של ממש, ולכן היא "חוקית" בעיניה, אע"פ שהופעה נפרדת של מוטי שטיינמץ בעפולה, איננה חוקית...)

והנה, בעקבות פניית "בצלמו", התפרסם באתרי החדשות שדינה זילבר הורתה לרט"ג לבחון את התכנות הנושא מהבחינה הטכנית.

אינני יודע אם זו בדיחה או שזה רציני, הרט"ג לאורך כל החודשיים האחרונים נקטו בצעדים הבאים: א) סחנה- פורסם על שני אחרי צהריים (בלבד) בחודש אוגוסט 17:00-19:00, שבהם תהיה רחצה נפרדת. ב) עינות צוקים- פורסם על 4 תאריכים בחודש ספטמבר, 2 לגברים ושנים לנשים. אלא ש: 1. זה בספטמבר באמצע שבוע- כבר לא רלוונטי. 2. זה רק עד 12 בצהרים. 3. זה רק בבריכות השכשוך התחתונות ולא בכל האתר. 4. זה פורסם מהרגע להרגע (מיום שישי האחרון, על יום ראשון האחרון). 5. ימים אלו הם החמים ביותר השנה. 6. זה באיזור החם ביותר בארץ.

כנראה בקיץ הבא יפורסם ע"י הרט"ג: "לאור חוסר היענות של הציבור החרדי, הוחלט שלא להמשיך הקיץ בפיילוט זה". בצורה הזאת אפשר בקלות רבה לטאטא דרישה צודקת זו מתחת לשטיח, מה שכנראה לא יקרה לפסיקת הבג"ץ הצבועה על הבריכה בקריית ארבע...

יישר כוח גדול לארגון "בצלמו". בימים אלו הם עושים התרמה לארגון זה ולענ"ד חשוב מאד לתרום להם.

אני קורא לציבור להשמיע את מחאתו בעניין, ולא רק להדיר רגליו עוד פעם ועוד פעם. יש לנו שאיפות תיקון במדינתנו, ראשית צמיחת גאולתנו. אל לנו לשתוק. אל לנו לומר "מה יחשבו עלינו". אדרבה, ככל שהאמת לא תתחבא אלא תשמע יותר, כך תורתנו הקדושה תתכבד בעיני אחינו ואחיותינו בית ישראל.   

הכותב הינו ר"מ בישיבה-קטנה מעלה חבר