מבצע המעצרים הנרחב מאז "שובו אחים"

אל"מ גיא אושרי אמר לערוץ 7 בתום גל המעצרים, "תרחיש של פיגוע חטיפה או ירי בצירים או על אוטובוס של תלמידים הוא לא תרחיש דמיוני".

קובי פינקלר , י"ט באלול תש"פ

בשלוש לפנות בוקר ניתן האות ובתוך התרגיל הגדול שערך צה"ל השבוע ביו"ש מאות לוחמי חטיבת הקומנדו שפרצו ועצרו כ-60 מחבלי חמאס באזור יתיר, חברון ומרחב יהודה.

המידע שהצטבר בקרב גורמי המודיעין על כוונות החמאס היה גדול והוא כלל פיגועי חטיפה שמתוכננים באזור, ירי על אוטובוס ילדים, ידויי בקבוקי תבערה, הוצאת פיגועים כמו אלו שהיו בחודש האחרון, ירי בצירים והפגנות ענק.

זה היה המידע שהתקבל ובעקבותיו החליטו בצה"ל להקדים תרופה למכה ולצאת לגל ענק של מעצרים שהסתיים כאמור עם עשרות מחבלי חמאס שנלכדו במשך מספר שעות. גורמים בצבא אומרים שזהו מבצע המעצרים הנרחב ביותר שאירע מאז מבצע "שובו אחים" בקיץ 2014.

אל"מ גיא אושרי אמר לערוץ 7 "תרחיש של פיגוע חטיפה או ירי בצירים או על אוטובוס של תלמידים הוא לא תרחיש דמיוני. השקט שחווינו השנה עם אפס הרוגים בתחומי יו"ש מאז תחילת השנה האזרחית השתנה ואנו עדים למציאות אחרת ואליה אנו מתכוננים".

מפקד אוגדת יו"ש תא"ל יניב אלאלוף פיקד אישית על הן על הפעולה למעצר מחבלי החמאס והן על התרגיל כשמסגרתו פעלו כוחות של אלפי חיילים בהם מאות חיילי מילואים במגוון התרחישים.

"התפרצות ביו"ש יכולה להיות מיידית או כזו שתדחה אבל השטח רוחש", אומרים בצבא ומדברים על כמה עובדות בסיסיות שיגרמו לכך.

הראשונה הקורונה שתופסת תאוצה גדלה והולכת ברשות הפלסטינית, בתי החולים קורסים וכל הזעם מופנה כלפי ישראל שלא עוזרת.

גורם בכיר מסביר כי התיאום הביטחוני עם הרשות קרס לחלוטין והמנגנונים לא זו בלבד שלא עונים לטלפונים אלא אפילו ביטלו את כל המענה של הווטסאפים והמייל. "ביטול התיאום הבטחוני הוא נזק עבור הפלסטינים וכך רק השבוע כאשר פרצו שריפות ענק ברמאללה הרשות לא נאותה לקבל סיוע מישראל".

בנוסף לכך מסבירים בצבא ש"הניצחון המוחץ" שקיבלו הפלסטינים עם "הסכם אברהם", הסכם השלום עם האמירויות, ושאר המדינות הסוניות קבר לחלוטין את האימון בישראל והזעם יכול ומופנה כלפי ישראל.

סיבה נוספת שהביאה לאישור לקיים תרגיל כה גדול עם תקציבי ענק, תרגיל ראשון מאז תחילת הקורונה, היא פעולות תג מחיר שגרמו לפלסטינים לצאת לסדרה של פעולות אלימות - כרגע בעצימות נמוכה אבל זה יכול בהחלט להשתנות.