"תחושה של רדיפה וסימון אוכלוסיות"

עם כניסתו של העוצר הלילי אמש הסביר ראש המועצה אליהו גפני כי התושבים יתקשו לקבל את ההנחיות, במיוחד בכל הנוגע למערכת החינוך

תגיות: עמנואל
בן שאול , כ' באלול תש"פ

מחסום
מחסום
צילום: דוברות המשטרה

המועצה המקומית עמנואל אינה מורגלת להיקלע לכותרות אדומות. הכותרות המעטרות אותה בדרך כלל עוסקות בתנופת הבניה המלבלבת בה. אולם הפעם היא נגררה בעל כורחה יחד עם עמיתותיה החרדיות לסגר הלילי שהצליח לקומם את תושביה.

עם כניסתו של העוצר הלילי אמש הסביר ראש המועצה אליהו גפני כי התושבים יתקשו לקבל את ההנחיות.

"אם מדובר היה רק בהגבלות תנועה ועד החגים – זה היה נסבל. אך אם מדובר בסגירת מוסדות חינוך – זה לא יעמוד במבחן המציאות. בשל העובדה שההנחיות הנוכחיות כוללות סגירת מוסדות חינוך, אני רואה קושי רב ביישום ההוראה. הציבור המקומי יתקשה להכיל הנחתה שכזו ערב החגים", הסביר בראיון שהעניק ל'המבשר'.

"תבין, יש לציבור החרדי מסורת של למידה ענפה מסודרת ערב החגים. אם זה בראש השנה אודות ענייני החג, יום כיפור, סוכות וכן הלאה. אלו נדבכים יסודיים במערכת החינוכית החרדית עליהם גדלנו וחונכנו מדורי דורות. ההנחתה הזו שהורתה על סגירת מוסדות החינוך דווקא בנקודת הזמן הנוכחית מעלה את התחושה שמישהו רוצה לפגוע במסורת היהודית".

תסכים איתי שבסופו של יום התחלואה המקומית גבוהה ויש לכולנו רצון להוריד את המספרים ולהבריא את כל תושבי העיר, הוא נשאל.

"ראשית, התחלואה אינה גבוהה באופן יחסי. אם נכניס את המודד של בתי אב – רוב הרשויות החרדיות היו יוצאים מהצבע האדום. אתן לך דוגמה הזויה שתמחיש את גודל האבסורד: לאורך החודשים האחרונים נשמרתי אני ומשפחתי על הנחיות משרד הבריאות קלה כבחמורה. בשלב מסוים, בני ביקש לחזור לפקוד את ספסל הלימודים, כמובן על פי הנחיות משרד הבריאות.

"רצה הקב"ה, ובמהלך סעודה בה השתתף הוא נדבק בנגיף. מטבע הדברים הוא חזר הביתה ובימים שלאחר מכן הוא הדביק את כלל בני המשפחה שכלל שבע נפשות. באותו רגע, גרף החולים בעמנואל זינק ב-30% ואוטומטי נצבענו באדום בוהק.

"זה נראה לך הגיוני? מדובר בבית בודד שנמצא בסגר הדוק ומוקפד, אבל במשרד הבריאות וכלל השרים האמונים על קבלת ההחלטות בענייני הבריאות, מתעקשים להעניש את כלל תושבי העיר החרדיים בעטיה של הדבקת משפחתי. זהו האבסורד בהתגלמותו".

"אני לא רוצה לחשוב כיצד הציבור הכללי היה עומד במצבים כאלה. מצבים שבהם ילד אחד מדביק משפחה שלמה ברוכת ילדים. קטסטרופה היתה נרשמת שם. אני לא חושב שציבור אחר היה מסוגל להתמודד עם מה שאנחנו מתמודדים. אבל הציבור החרדי עושה זאת בגאון ובעוצמה. כשמתרחש מקרה הדבקה בתוך המשפחה – כל המשפחה מסתגרת למשך שבועיים תמימים או לחילופין מתפנית ואף אחד לא מצייץ או מתנגד למרות כל הקושי שבדבר. אבל במשרד הבריאות אוטמים עיניהם מראות את העובדות הפשוטות הללו".

בדבריו תהה על עיתוי החלת הסגר על הערים האדומות. "איני מומחה לבלימת מגיפות. אבל תפקידי לשאול שאלות: הרי ראיתם את המגמה לפני חודש וחצי. ראיתם שהגרף מטפס מאלף לאלפיים. למה לא עשיתם סגר בחופש הגדול? למה להעניש את הציבור שלנו שהחגים עבורו הם קודש ואוויר יהודי לנשימה לכל השנה?! האם היה מישהו שחשש להפר את חופשת הקיץ הגדולה עבור הציבור הכללי? ואחר כך מתפלאים שהמהלכים הללו יוצרים תחושה של רדיפה וסימון אוכלוסיות".

גפני אף מתאר האבסורדיות הגלומה בסגירת מוסדות חינוך. "ברגע שסוגרים את מוסדות החינוך, נאבד באופן מיידי לעקוב אחר ילדים שנדבקו חלילה. במקום שנדע היכן שהה משך רוב השעות וכדי לקטוע אך שרשרת ההדבקה - לא תהיה לנו יכולת לעקוב אחריו. הוא יהפוך חלילה ל'מפגע קורונה'. הוא ילך למכולת, לקופת החולים, לשטיבלאך, ולכל מקום ובהיעדר לימוד בחיידר, וההדבקה ח"ו תתפשט ללא כל יכולת מעקב. כך ההדבקה עלולה לצמוח. אם זהו לא חלם, חלם מהו.

"ואני כבר לא מדבר על הפיגוע הרוחני שעלול לצמוח מזה. בחורי ישיבה ישבו חודשים ללא ספסלי בית המדרש. ללא הגמרות. ללא עולם הרוח שנמצא בבית הכנסת ובישיבות. מה יהא על הילדים הללו אחרי הקורונה? מה יהיה על הדור הזה?".