יצחק פינדרוס: לפצות תושבים בעוצר לילי

יו"ר סיעת יהדות התורה: "אי אפשר להכריח עשרות אלפי בני אדם שלא להתפרנס מבלי לדאוג לרשת ביטחון חלופית''.

ערוץ 7 , כ' באלול תש"פ

יצחק פינדרוס: לפצות תושבים בעוצר לילי-ערוץ 7
ח"כ יצחק פינדרוס
צילום: חזקי ברוך

יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ יצחק פינדרוס, דורש להעניק פיצוי כספי לתושבים שנפגעו עקב עוצר הלילי שהוטל על עיר מגוריהם.

"מונעים מאנשים לשלוח את הילדים למוסדות חינוך שעליהם הם עדיין נדרשים לשלם", אמר פינדרוס. "אי אפשר להכריח עשרות אלפי בני אדם שלא להתפרנס מבלי לדאוג לרשת ביטחון חלופית.

''אני דורש לדאוג מיידית למענק חג שיועבר עוד לפני ראש השנה לכל אדם שפרנסתו נפגעה באזורי הסגר הלילי ולהוזלת עלות הלימודים באזורים אלה", הוסיף חבר הכנסת פינדרוס.

אתמול (ג') נכנס לתוקפו הסגר הלילי כחלק מתוכנית הרמזור של הממונה על המאבק בקורונה הפרופ' רוני גמזו. למרות התוכנית שנועדה להוריד את נתוני התחלואה, נדמה כי הנגיף ממשיך להתפשט ברחבי הארץ כאשר בכל יום מצטרפים אלפי חולים חדשים.

מחזיק תיק הבריאות בעיריית בני ברק עורך הדין משה מורגנשטרן סיפר לרדיו 103FM: "לראות את רבי עקיבא שבוע וחצי לפני ראש השנה בשעה 20:30 סגור חשוך בלי אנשים ומכוניות. 'אוקספורד סטריס' של בני ברק היה בשעה 19:00 בערב חשוך, סגור לחלוטין. גם מכוניות בודדות הסתובבו בכביש. זה היה עצוב.

"זה לא רק שהיא עיר ללא הפסקה בני ברק, אנשים באים מכל הארץ - זה המרכז החרדי של כל הארץ. הלב נחמץ כשאתה מבין כמה כסף מפסיד כל סוחר. זה רע, זה הרע במיעוטו, כי אם היה סגור לגמרי הם היו קורסים".

הוא ציין את התנהלות המשטרה לטובה, "הם עשו את זה בצורה נעימה, עמדו שוטרים בכול צומת של בני ברק עם רמת גן וערים אחרות. אבל זה היה פחות מסיבי מפעם קודמת. בפעם הקודמת היו מחסומים ואפילו גדרות שלא כדין, הייתה ממש טראומה. הפעם עשו את זה בצורה הרבה יותר נעימה, בסבר פנים, נכנסו, שאלו, לא נתנו להיכנס למי שלא צריך, לא נתנו לצאת למי שלא צריך. אבל עדיין היה ממש לא נחמד". כמו כן, הוא התייחס למגבלות שהוטלו על מערכת החינוך בעיר האדומה, והסביר: "אין בתי ספר, נקודה. ישיבות, מי שנכנס לקפסולה באלול ממשיך, ומי שלא? לא. אין חינוך רשמי, המדינה אסרה, נקודה. אנחנו כעירייה כל החינוך הרשמי".

בהמשך, התייחס מחזיק תיק הבריאות למצב התחלואה בעירו, ואמר כי "אנחנו בעליה, אי אפשר להתעלם מזה. עשינו מסה של בדיקות שלשום והתוצאות יגיעו היום, נקבל תוצאות של 2,200 בדיקות. נראה אם מצב העיר כל כך גרוע, נראה אם זה כמו שאנחנו חושבים שעיקר אלה שהלכו להיבדק הם אלה שלא מרגישים טוב ,ולכן האחוזים ירדו משמעותית".

מוגנשטרן סיפר עוד כי "לציבור קצת קשה, בצדק או לא אני לא יודע, למה בני ברק סגורה כולה ולא שכונות כמו ערים אחרות, יש שאומרים אם יש ראש עיר מקורב באילת אז סוגרים שכונות, ואם לא מקורב לליכוד סוגרים את כל העיר".

מנגד, הדגיש כי "יש מגפה, אנחנו במצב הכי גרוע בארץ וזה עובדה. ספגנו הכי הרבה מתים מתחילת המגפה זו עובדה, וצריך לעשות הכול כדי לעצור אותה. אם הדרך זה סגרים בלילה, כמה שזה יהיה כואב זה ודאי יעצור את החתונות והאירועים, אנשים שמגיעים לסליחות יצטרכו לעשות סליחות בצורה מצומצמת. שבוע הבא האשכנזים מתחילים סליחות, אם יעשו זה יהיה רק מניינים של עשרה, ולא יהיו סליחות המוניות כמו שנים עברו".

עיריית בני ברק כך סיפר מורגנשטרן מצאה פתרון לקיום הסליחות, "כל בתי הספר והגנים הולכים להפוך לבתי כנסת בקפסולות. יתפללו 10-10 בכל כיתה, אנחנו מודעים שחובה קדושה להתפלל, ויודעים שהציבור יתפלל אבל אנחנו חוששים חשש אמיתי מהתפילות. מדובר בתפילות של ימים שלמים, לא יעמדו ברחוב ויתפללו בחום, כי זה לא יקרה צום-חום-ברחוב.

''אנחנו נעשה מה שאנחנו יכולים יכול להיות, אולי נצטרך את עזרת המדינה בערכות מיוחדות, סלונים או מאווררים. אנחנו נראה איך מתמודדים, יש לא מעט בתי כנסת בבני ברק ויש מקומות אחרים שאפשר. זו התוכנית כדי שנוכל לתת מענה לכל הציבור שרוצה להתפלל, ומצד שני לשמור על הבריאות של אנשים".