שקד: פשיטת רגל מוסרית לליכוד וכחול לבן

ח"כ שקד: לא היועמ"ש קובע מי יהיה ראש הממשלה. הממשלה בכשל מנהיגותי חמור. הליכוד וכחול לבן מקדמים פסקת התגברות למטרות אישיות בלבד

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א באלול תש"פ

שקד: פשיטת רגל מוסרית לליכוד וכחול לבן-ערוץ 7
איילת שקד
צילום: חזקי ברוך

שרת המשפטים לשעבר, חברת הכנסת איילת שקד, תוקפת בחריפות את חברי הליכוד ו'כחול לבן' על הנכונות לקדם פסקת התגברות על מנת להבטיח את המשך כהונת נתניהו גם אחרי הרוטציה.

לדבריה, מדובר בפשיטת רגל מוסרית של שתי המפלגות שאינן מוצאות לנכון לקדם את פסקת ההתגברות למען סוגיות מהותיות אלא רק לשם הבטחת עתידו הפוליטי של ראש הממשלה.

את הדברים אומרת חברת הכנסת שקד בראיון לערוץ 7 ובו היא מתייחסת גם לדיווחים אודות לבטים בהם מצוי היועץ המשפטי לממשלה סביב אפשרות ההמלצה מצידו על נבצרות של ראש הממשלה. כזכור, על פי הדיווחים החשש שמא ראש הממשלה מצוי בניגוד עניינים כשהוא מנהל את ענייניו המשפטיים ואת ענייניה של המדינה עורר פולמוס בצמרת משרד המשפטים בסוגיה. על פי הודעת המשרד היועמ"ש אינו מוצא עילה לנבצרות, אולם הדיווחים על עמדה שונה שהציג בדיונים פנימיים עודם קיימים.

חברת הכנסת שקד מתייחסת לדברים ואומרת: "יועץ משפטי לא יכול לקבוע מי יהיה ראש ממשלה בישראל. זה גם לא קורה. עמדתו הייתה ברורה, שהוא לא רואה עילה לנבצרות כרגע. הדיווחים היו ספין", היא משוכנעת ודוחה את הדיווחים על עמדות אחרות של מנדלבליט. "מה שחשוב זו ההודעה שהוא הוציא. מעבר לכך שאני לא חושבת שזו קביעה שלו. מי שקובע אם ראש ממשלה ייצא לנבצרות זו אך ורק הכנסת".

באשר לדיווח לפיו נתניהו מבקש משר הביטחון בני גנץ לתמוך בפסקת התגברות שתבטיח את המשך כהונתו כראש ממשלה חליפי גם לאחר הרוטציה, אומרת שקד כי זו "פשיטת רגל מוסרית של הליכוד וכחול לבן. אם הליכוד וראש הממשלה מוכנים להתעמת ולדרוש פסקת התגברות, למה רק על כיסא ראש הממשלה. מה עם מצפה כרמים, מה עם המסתננים? רק לדאוג לאינטרסים של ראש הממשלה ולא לאינטרסים של כל מדינת ישראל? ומצד שני כחול לבן שרוממות שלטון החוק בגרונם, מתנגדים בכל תוקף לפסקת התגברות, בשביל מסתננים זה לא בסדר, בשביל מצפה כרמים זה לא בסדר, אבל כדי שגנץ יכנס לבלפור פתאום זה כן בסדר? פתאום זה לא קץ הדמוקרטיה? זו צביעות נוראה של שני הצדדים".

לדבריה "אם מעבירים פסקת התגברות אז פסקת התגברות אז כללית ולא פרטנית שמבטיחה את שלטון נתניהו וגנץ", אומרת שקד ומסכימה להנחה לפיה זו התנהלותו הקבועה של ראש הממשלה שגם את הרפורמות במערכת המשפט בלם כל עוד לא היה מדובר בענייניו שלו. "במשך שנים רבות הוא בלם כל רפורמה שרצינו לקיים ופתאום משהו השתנה. אני אומרת לחבריי היקרים בליכוד, אם ראש הממשלה שם על השולחן פסקת התגברות אז לא רק כדי שגנץ יגיע לבלפור אלא גם כדי להציל את מצפה כרמים וגם כדי להוציא את המסתננים החוצה. פסקת התגברות צריכה להיות כללית".

על הסיכוי שאנשי הליכוד ישמעו ויקבלו את קריאתה, אומר את שקד כי היא מקווה שחברי הכנסת מהליכוד לא יחטאו לאידאולוגיה שלהם, כהגדרתה.

מכאן נסובה השיחה עם חברת הכנסת שקד לביקורת שמטיחה מפלגתה בממשלה והתנהלותה מול משבר הקורונה. שאלנו כיצד הייתה נוהגת מפלגתה שלה אחרת: "צריך לנהל את זה כמו שצריך ולהנהיג. הכול מתחיל ונגמר במנהיגות. צריך לעמוד מול הציבור ולהסביר את המצב ולאחד את העם, להסביר לאוכלוסייה הדתית והחרדית שצריך להתפלל בחוץ ולא להתקהל, להסביר לציבור השמאל המפגינים שאי אפשר להפגין כך בבלפור אלא בהפגנות קטנות ולהסביר לאוכלוסייה הערבית שאי אפשר לנהל חתונות גדולות. צריך לעמוד באומץ ולהסביר שאי אפשר להיפגש לארוחות חגיגיות גדולות. צריך לומר ולנהל את הכול מראש אבל את זה הם לא עושים את זה".

"כל מדינות העולם שהצליחו הקימו מערך לקטיעת שרשראות הדבקה כבר במאי. אצלנו מערך קטיעת הדבקה יהיה רק בנובמבר. למה אומת הסטרטאפ לא יכולה לעשות דברים פשוטים כל כך? מדובר במערך של אלפי חוקרים אפידימיולוגים שברגע שמישהו מאותר כחולה קורונה מתחקרים אותו ומיידעים את כל סביבתו להיכנס בבידוד ובכך קוטעים את ההדבקה. אם זה היה קיים אז כשפתחנו את הסגר ניתן היה להשתלט על ההדבקה כשהיא הייתה בעצימות נמוכה, אבל במאי היו רק 27 אחיות לחקירות אפידמיולוגיות בעוד שבנובמבר צריכים להיות 3000. היו צריכים להיות 3000 במאי, לא בנובמבר".

עוד מזכירה חברת הכנסת שקד את תכניתו של בנט לבלימת ההדבקה, אך להערכתה נתניהו בחר להשליך את ההמלצות לפח ורק כאשר מונה פרופ' גמזו לפרויקטור הקורונה מתחילים במידת מה ליישם חלק מההמלצות שנכללו בתכנית זו. "זו תעודת עניות לניהול כושל של אחד המשברים הקשים ביותר שידענו. כדי להצליח צריך לרתום את הציבור וכשהציבור לא מאמין להנהגה הוא לא מקשיב להנחיות".

באשר לדבריה אודות ההפגנות בבלפור והצורך לצמצם אותם, עולה השאלה אם נתניהו ואנשיו יכולים בכלל להעלות את הסוגיה מבלי שיאשימו אותם ככאלה הדואגים לעתידו של נתניהו? אולי בדיוק משום כך יש להביא לנבצרותו של נתניהו?

"הבעיה היא שאין ממנהיגות. אם ראש הממשלה היה אומר את זה לכולם ואם הייתה הנהגה שהמדינה סומכת עליה היו מקבלים את האמירה הזו כלפי כלל הציבורים. אנחנו בסירה אחת ויש לנו מדינה אחת והנגיף לא מבדיל בין ימין לשמאל, בין דתיים לחילוניים, בין יהודים לערבים. ראש הממשלה צריך לומר גם אמירות לא פופולאריות. אנשים צריכים להיערך לחג. אני אומרת לציבור שלנו, בחג אי אפשר יהיה להתכנס כל המשפחה המורחבת. למה הממשלה לא אומרת את זה?".

לקראת תום השיחה איתה מתבקשת שקד להתייחס גם לסקרים המחמיאים המציבים את מפלגתה כמפלגה השניה בגודלה כשהמגמה היא כלפי מעלה. "הסקרים מאוד יציבים ואנחנו מסתובבים הרבה מאוד בשטח. אנחנו רק חמישה חברי כנסת, אבל חמישה מאוד חרוצים. אנחנו כל היום בשטח. היום אני גם בבני ברק וגם בגבעתיים, גם דתיים וגם חילוניים, מקבלים הערכה ואהדה גדולה מהשטח ואני מקווה שנדע לתרגם את זה בבחירות ואת ההצלחה בקלפי נדע לתרגם לכוח משפיע".

האם הסקרים המחמיאים בשלב מוקדם כל כך לא עלולים להביא את נתניהו לחדש ולקדש מאבק נגד 'ימינה'? "נתניהו תמיד נלחם בנו בכל מערכת בחירות. פעם היה גוש ימין שנתניהו החליט לפרק אותו. במקום לעזור לנו ולהגדיל יחד את הגוש הוא נלחם בנו והקטין את הגוש, ככה שאין בכך שום דבר חדש".