הגעתי לקצה גבול היכולת כל פעם מחדש

עידו בלאס מסיים היום את קורס החובלים היוקרתי של חיל הים, בטור בערוץ 7 הוא מספר על הבחירה בתפקיד ועל תקופת ההכשרה המפרכת.

עידו בלאס , כ' באלול תש"פ

הגעתי לקצה גבול היכולת כל פעם מחדש-ערוץ 7
עידו בלאס
צילום: דובר צה"ל

אני עידו בלאס, בן 20 מקריית אונו. בעברי הייתי קפטן קבוצת כדוריד, ואימנתי בהפועל קריית אונו והנבחרות הצעירות של ישראל.

הצטרפתי לצופים בכיתה י׳, ובזכות עבודה קשה הדרכתי באותה שנה כיתה ו׳, בשנה לאחר מכן ח׳ ולבסוף הייתי מרכז צעיר בשבט ׳און׳, הגדול בארץ.

כבר מגיל צעיר ידעתי שאני רוצה להתגייס לשירות משמעותי ומיוחד, ולבצע תפקיד שאתרום בו לביטחון המדינה ולאנשים שסביבי.

היה לי חשוב למצוא מקום בו אוכל לעבוד עם אנשים, זה מה שאהבתי לעשות תמיד במסגרות שונות כמו בכדוריד ובצופים - לכן התגייסתי לקורס חובלים.

רציתי לפקד על לוחמים, להיות כמו אח גדול בשבילם ולדאוג להם להכל. זה אתגר אדיר לעשות את זה בים, על ספינה.

מטרתו העיקרית של הקורס היא למיין את כוח האדם האיכותי ביותר, ובמשך שנתיים וארבעה חודשים להפוך את הצוערים לקצינים הלוחמים של זרוע הים.

במסגרת הקורס אנו מסיימים תואר ראשון במדעי המדינה תוך 8 חודשים בלבד. בנוסף, החל מהמחזור שלנו אנחנו מוציאים רישיון משיט 30 (׳סקיפר׳) במסגרת הקורס.

האתגר הגדול ביותר שחוויתי בקורס היה שלב הימ״פ (ימאות ופיקוד), שלב הטירונות של הקורס. במהלך השלב הגעתי לקצה גבול היכולת בכל יום מחדש.

השיא היה כאשר נבחרתי להיות חנת״ר (חניך תורן) מחזורי, ונדרשתי לפקד על המחזור בצורה אנושית בתנאים קשים ומצבי קיצון ולחץ.

בקורס ישנם אתגרים פיזיים, עיוניים ומנטליים כאחד. בסוף כל שלב מתקיימת ועדה עיונית ארוכה המחייבת להמשיך ולהשתפר כל הזמן, ולסגל יכולות למידה שונות.

היכולת להיות פתוח ללמוד כל הזמן ולהתגמש היא קריטית, עם זאת במהלך הקורס למדתי כמה חשוב להיות בטוח בדרכך ולשמור על עמוד שדרה ערכי.

לכל אורך הקורס לומדים להתמודד עם כישלונות, ומבינים שזה בונה אותך כמפקד וקצין איכותי יותר, ואדם טוב יותר גם באזרחות.

את הקורס עברתי בזכות תמיכת משפחתי שהאמינו בי והיו בשבילי עמוד התווך לכל אורך הקורס, הם אלה שליוו ותמכו בי מהגיוס עד לסיום הקורס.

בנוסף, בת הזוג שלי, שרה, תמכה בי לכל אורך הדרך והייתה הפינה השקטה שלי בתקופה המאתגרת הזו. לא הייתי עושה זאת בלעדיהם וחשוב לי להגיד תודה.

אני גאה לסיים את קורס החובלים, ומצפה להתחיל את דרכי החדשה כקצין ימי בזרוע הים.