האלמנה מאשימה: התחנן למים ולא קיבל

אלמנת הרב דוד אוברלנדר שחלה בקורונה ונפטר בגיל 37 מאשימה את בית החולים במחסור חמור בכח אדם שהוביל להזנחה חמורה של בעלה.

מיכל לוי , כ' באלול תש"פ | עודכן: 14:18

מלכי אוברלנדר
מלכי אוברלנדר
צילום: חדשות 13

מלכי אוברלנדר, אלמנתו של הרב דוד אוברלנדר שנפטר מקורונה בגיל 37, מאשימה את בית החולים 'אסותא' באשדוד במחסור חמור בכח אדם במחלקת הקורונה שהוביל לדבריה להזנחת בעלה בדברים האלמנטריים ביותר.

"אין לי מילים, אני לא יודעת בכלל איך למדוד את זה, זה לא נתפס", סיפרה האלמנה בראיון לחדשות 13.

היא שחזרה את נסיבות האסון. "הוא התעורר בבוקר עם קשיי נשימה, ממש היה צריך להתאמץ כדי לנשום. לא היו לו מחלות, רקע הוא לא היה מעשן, הוא היה בן אדם בריא ובכושר. חשבנו שזה ממש משהו שנעבור את זה בקלות".

בעקבות קשיי הנשימה אושפז בעלה בבית החולים 'אסותא' באשדוד ובמשך כחודש וחצי הוא היה מנותק מהמשפחה.

לסיוע למשפחה ולאלמנה לחצו כאן

בדבריה גוללה את מסכת הסיוטים שחווה בעלה. "הצוות עם רצון טוב ועובד קשה, אבל אין מספיק כח אדם. הוא נתקל במצבים שאם בכלל היו מתייחסים אליו היחס היה משפיל או שכלל לא התייחסו אליו. היה לו כפתור בו הוא יכל להשתמש בכדי לקרוא לרופאים, היו מקרים שהוא לחץ שעות בכדי שפשוט יקבל בקבוק מים, או לקבל שאר צרכים אלמנטריים, וכך שכב ללא מענה במשך שעות".

"במשך שבוע הוא שכב עם אותם בגדים והוא לא היה במצב שהוא יכול להחליף אותם לבד, ואף אחד לא בא לעזרתו".

לאורך תקופת האשפוז שלו, הדרך היחידה של המנוח לתקשר עם רעייתו, הייתה באמצעות הודעות. בהודעותיו לאשתו הוא סיפר בזמן אמת כיצד לא מתייחסים לדרישות מינימאליסיטיות כמו התפנות לשירותים. "התחושה היתה שבשביל מחלקת הקורונה לא מדובר באדם עם צרכים כי אם בגופה המחוברת לצינורות", סיפרה.

שבועיים לאחר שהוא אושפז, הלך אביו הרב משה יוסל ז"ל לעולמו מנגיף הקורונה. "ברגע שזה קרה התקשרתי למחלקה וביקשתי שמישהו יהיה לידו מיד כשהוא מתעורר ויספר לו על כך באופן מסודר. זה לא קרה.

"הוא קיבל את הבשורה כאשר נכנס לקבוצות ולאינטרנט וראה באתרי החדשות את התמונה של אבא שלו מרוחה בכותרות. הוא שלח צילומסך ושאל אם זה נכון. שאלתי אותו אם מישהו נמצא לידו לתמוך בו. אף אחד לא היה". מספרת האלמנה בכאב.

יומיים לאחר פטירת אביו ולאחר שבקושי הצליח לומר קדיש על אביו, מצבו הרפואי הדרדר והוא הורדם והונשם.

"למרות כל הסיכונים בחרתי בצעדים דרסטיים. אני הולך להרדמה הנשמה", כתב לרעייתו בניסיון להרגיע אותה. ביום ה'שלושים' לאביו הוא נפטר.

למרות האסון העצום האלמנה לא נשברת ומגלה חוסן. "האמונה מחזיקה אותי ואת ילדיי, רק כך אפשר לעבור", אמרה.

בקשתה אחת: שלא יהיו עוד חולי קורונה שיעברו את הסבל שבעלה חווה בסוף ימיו. "צריך שיהיה מישהו בכל מחלקה שהוא לא מהצוות הרפואי שתפקידו פשוט לדאוג לרווחתם ולנוחותם של החולים".

מבית החולים 'אסותא אשדוד' נמסר בתגובה ל'חדשות 13': "צוות מחלקת הקורונה בבית החולים עושה ככל יכולתו לענות לצרכי כל המטופלים. כך היה עם מר אוברלנדר. הצוות משתתף בצערה של המשפחה, מדובר באובדן גדול".

לסיוע למשפחה ולאלמנה לחצו כאן