בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: דוברות הליכוד

האמריקנים רומזים שאמנם החלת הריבונות ירדה מהפרק בניסיון להביא עוד מדינות ערביות לנורמליזציה עם ישראל, אך היא לא נעלמה לגמרי מסדר היום הישראלי.

תת מזכיר המדינה האמריקני, דיוויד שנקר, ערך תדרוך לעיתונאים ונשאל על ידי כתב ערבי האם לדעתו ישראל תעמוד בהתחייבותה שלא להחיל ריבונות על שטחי יהודה ושומרון.

"ראש הממשלה נתניהו, שאותו אני מכיר היטב, הבהיר שישראל מעכבת את הריבונות אך לא מוותרת עליה לנצח", ציין שנקר.

לדבריו, "ההסכם עם איחוד האמירויות אומר באופן ברור שבשלב זה הסיפוח לא יקרה. אני חושב שזה צעד נכון שהביא את האמירויות ולדעתי יתאים גם למדינות אחרות באזור להשיג התקדמות ולייצר קשרים גלויים עם מדינת ישראל. יש לכל הצדדים הרבה מאוד אינטרסים כלכליים ואסטרטגיים שיקבלו חיזוק מכך".

נזכיר כי מאז נחתם ההסכם חזר פעם אחר פעם יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, כי החלת הריבונות לא עולה בקנה אחד עם קידום שלום.

"יש שם מצב קיים שאי אפשר להתעלם ממנו. ישראלים גרים שם, ישראל שולטת בשטחים הללו והמצב הזה לא עומד להשתנות. יש לנו אמון בהם שהם לא יקדמו את הסיפוח באופן חד צדדי", אמר קושנר והוסיף, "נתניהו התחייב בפנינו באופן מפורש שהוא לא יקדם את הסיפוח ואנחנו מאמינים לו".

ערוץ 7 הפנה לאחר חתימת ההסכם שאלה למחלקת המדינה ולבית הלבן בנוגע לסתירה בין ההתבטאויות של קושנר ונתניהו ובעיקר לשאלה האם ארה"ב תאפשר לישראל להחיל ריבונות אם תהיה מעוניינת בכך בקרוב.

תשובה רשמית לא התקבלה אך גורם בממשל אמר כי המילים של ג'ארד קושנר ברורות למדי. "בעניין הריבונות - תקשיבו לקושנר. הוא מדבר על הסוגיה שוב ושוב ועמדתו לא משתנה משיחה לשיחה או מראיון לראיון. העמדה לגבי הסיפוח ברורה מאוד וישראל יודעת היטב למה הסכימה".