ח"כ אתי חוה עטיה בראיון ראשון: החלום שלי הוא לסייע למוחלשים

בשיחה עם ערוץ 7 מספרת ח"כ עטיה על שאיפותיה הפוליטיות ומביעה עמדה חד משמעית: "חייבים לקדם את הריבונות על כל היישובים ביו"ש".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' באלול תש"פ

ח"כ אתי חוה עטיה בראיון ראשון: החלום שלי הוא לסייע למוחלשים-ערוץ 7
ח"כ אתי חוה עטיה
צילום: ליאת לומברזו

ח"כ אתי חוה עטיה (הליכוד) משתפת לראשונה את גולשי ערוץ 7 בסיפור חייה ובשאיפותיה הפוליטיות, ומתייחס לסוגיות שעל סדר היום הציבורי.

''גדלתי בלוד בשכונה מעורבת. ילדה מבית פשוט, חם ואוהב. אמי ז"ל הייתה צדיקה אמיתית שגידלה שמונה ילדים לתפארת וחינכה אותם לערכים טובים ולעשייה למען הזולת", מספרת עטיה. ''לכל אורך הדרך אמא נתנה ככל יכולתה מתן בסתר לנזקקים. מי שהכיר אותה ידע שאם הוא זקוק לעזרה, היא הכתובת. תמיד דאגה לבני נוער מוחלשים, אירחה אותם בביתה ורבים מהם חזרו למוטב בזכותה''.

''גדלתי באווירה הזו, לסייע למוחלשים זה היה החלום שלי, לעזור. סניף הליכוד בעיר לוד היה לי לבית שני ופעלתי בהתנדבות למען הליכוד במשך שנים רבות. עבדתי בתעשייה אווירית בארגון העובדים, כיהנתי כראש מטה שר העבודה והרווחה וכיועצת לביטוח הלאומי. אני חברה בוועדת החוקה של הליכוד''.

אילו יעדים הצבת לעצמך כחברת כנסת?

''אני עוסקת המון בענייני רווחה וחברה. מנסה לעזור לאנשים החיים בעוני, לנוער בסיכון, לקשישים, לאנשים עם מוגבלות, לניצולי שואה, מנסה ללחום למען שוויון זכויות בין נשים לגברים. כחברת כנסת אני מכהנת בוועדות העבודה, הרווחה והבריאות, הכלכלה והפנים, ומ"מ בוועדת כספים. בתפקידים אלו אני יכולה להשפיע יותר ולקדם את האג'נדה החברתית שלי''.

איך את פועלת כנגד ההשלכות הכלכליות של נגיף הקורונה?

''מהרגע שהקורונה פרצה לחיינו יזמתי מספר פעולות להקל על המובטלים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים. לדוגמה, הגשתי הצעת חוק שתעודד מאות אלפי מובטלים להשתלב בתעסוקה ותבטל את ההפחתה בדמי האבטלה בשיעור של 30% למשתתפים בהכשרה המקצועית. הצעתי חוק נוסף, לשלם דמי אבטלה למשתתף בהכשרה מקצועית בכל תקופת הכשרתו, גם אם הסתיימה תקופת זכאותו לדמי אבטלה. זה אבסורד, שבמקום לעודד את ההכשרה וההסבה המקצועית למובטלים, מקזזים מדמי האבטלה של מי שישתתף בהכשרות. הקיזוז הוא תמריץ שלילי ומעודד אנשים דווקא שלא להשתתף בתוכנית שכזו.

''לשמחתי שר האוצר, ישראל כ"ץ אימץ את יוזמת החקיקה ובהוראת שעה במסגרת הצעת חוק התוכנית לסיוע כלכלי לקורונה, החליט בסיכום איתי לבטל את ההפחתה למובטלים או לשוהים בחל״ת הלומדים בהכשרות המקצועיות. זו בשורה טובה ומעודדת למאות אלפי מובטלים שמעתה יוכלו להשתתף בהכשרה מקצועית ולקבל דמי אבטלה מלאים. ההשלמה ל-100% דמי אבטלה היא גם תמריץ להסבה, או להכשרה מקצועית והיא תעניק למובטלים את הזכות למינימום מחייה בכבוד''.

''דוגמה נוספת, הצעתי בחוק לתת סיוע למשפחות שבראשן הורה עצמאי ולהגן עליהן מפני עיקול של כספי הסיוע. על פי הצעת החוק תהיה הגנה מפני עיקול, העברה או שיעבוד של כספים ממענקי רווחה המיועדים באופן בלעדי לתמיכה בהורה יחידני. מטרתי היא להעניק רשת ביטחון להורה יחידני הנתמך בתכניות סיוע''.

הצעה מקורית נוספת שהציעה ח"כ עטיה בתקופת משבר הקורונה, נחשבת מהפכנית בתחום הסיוע לעובדים השוהים בבידוד אשר ניצלו את מלוא מכסת ימי מחלתם. במצב הכלכלי הקשה, כשאין להם דרך להשלים את שכרם בתקופת הבידוד יוזמת ח"כ עטיה את מהפכת "הקרן לערבות הדדית", קרן שתאפשר תרומה של ימי מחלה מעובד לעובד.

איך נולדה הצעת החוק?

"התקבלו בלשכתי המון פניות לעזרה של שוהים בבידוד. בשל הבידוד שנכפה על עובדים רבים, נפגעת פרנסתם של השוהים בבידוד בשל מחלתם, או מחלת ילדיהם. קומם אותי שעובדים רבים עומדים בפני שוקת שבורה וחוששים מאוד לכלכלתם בתקופת הבידוד. לפיכך החלטתי ליזום 'קרן דמי מחלה'".

"הקרן תקל גם על הנטל שמוטל על המעסיקים השרויים במשבר. היוזמה קוראת לערבות הדדית, אך אין לי ספק שבימי משבר ישמחו העובדים לעזור ולתמוך בחבריהם לעבודה. עוד הצעתי הצעת חוק ואני מתכוונת לקדם זאת בהמשך, שעובד יוכל לקבל זכות של יתרת חובת ימי מחלה אם ניצל את ימי מחלתו".

את רואה בהיותך בכנסת שליחות כאשה?

''כן, ללא ספק. בזמן שהתמודדתי לכנסת הצבתי לי מטרה לפעול למען זכויות הנשים. בכנסת ה-23 הצעתי את "חוק הביטוח הלאומי. תיקון – ביטול מעמד עקרת הבית. חוק שאמור לעלות בקרוב לדיון בוועדת שרים. לפי החוק תוענק לעקרות הבית קצבת זקנה בגיל פרישה. חיוב שוטף של דמי הביטוח יהפוך את עקרות הבית למבוטחות באופן מלא בזכות עצמן. מהלך כזה ישתלם מאוד לנשים אלה משום שהסכום ממילא יהיה מינימלי וניתן לניכוי מהקצבה''.

מה כל כך מיוחד בחוק? נשים יתחילו לשלם דמי ביטוח לאומי?

''נשים ירוויחו קצבת אזרח וותיק בגיל 62 בסכומים של עשרות אלפי שקלים, זה פי 2 ממה שישלמו במהלך חייהן. ההשקעה הזו היא ההשקעה הטובה ביותר לטווח רחוק. כשעקרת בית מגיעה לגיל 62 היא אינה מקבלת קצבת זקנה, היא מתחילה לקבל קצבת זקנה רק בגיל 70. בהצעה שהצעתי היא תקבל דמי זקנה החל מגיל 62 ,כדי לאפשר לה בגיל המבוגר לקבל דמי קיום מינימליים. אקדם אותה לטובת כל עקרות הבית במדינת ישראל והלוואי ונצליח שתתקבל בקרוב''.

"בכל הצעת חוק יש מאבקים. הגשתי הצעת חוק שתשנה באופן דרמטי את חייהם של ניצולי השואה החיים בישראל. "ביטול מבחן הכנסה לצורך קביעת זכאות ניצול שואה לגמלת סיעוד". כאשר, מטרת הצעת החוק: להבטיח גמלת סיעוד מלאה ותוספת 9 שעות סיעוד לניצולי שואה. חשבתי שיהיה קל להעביר את ההצעה, אבל אחרי שיחות ומאבקים עם השר הנוגע בדבר וגורמי המקצוע, עדיין ההצעה בדיונים במשרד האוצר מול ממשלת גרמניה, אני לא מוותרת. מדובר, בתיקון שהיה צריך להיעשות כבר מזמן לטובת ניצולי השואה וכל יום שעובר פוגע בזכאים לטיפול סיעודי. יש קשיים ועיכובים, אבל הסבלנות משתלמת''.

מה עמדתך בנושא המדיני?

''בחודש האחרון ציינו את הגירוש הבלתי נסלח מגוש קטיף ויישובי צפון השומרון וחורבנם. הכאב מלווה אותנו ומזכיר לנו יום יום, שעה שעה, את הצורך והזכות לשמור חזק יותר על ארץ ישראל השלימה''.

מה דעתך על החלת הריבונות ביהודה ושומרון?

''אני מברכת ראש הממשלה שהביא שלום תמורת שלום, אבל איני שוכחת לרגע שאסור להזניח את הריבונות. חייבים לקדם את הריבונות על כל היישובים ומאחזי ההתיישבות ביהודה ושומרון, לשם כך נבחרנו. זו העת. לצד הטיפול המקצועי בקורונה, יש לנצל את ההזדמנות ההיסטורית להחיל ריבונות על כל היישובים. הליכוד הצביע פה אחד בישיבת מרכז הליכוד על החלת הריבונות. הציבור מעוניין בכך. רוב שרי הממשלה וחברי הכנסת מעוניינים בכך, זו השעה להחיל ריבונות מלאה. עכשיו. כחברה בשדולה למען ארץ ישראל אני מאמינה שנפעל ככוח חזק ומאוחד למען השמירה על שטחי ארץ ישראל ונטרפד כל ניסיון של הכרה במדינת טרור פלסטינית''.

מה עמדתך על התערבות שופטי בג"ץ? לאחרונה ראינו ששופטי בג"ץ ביטלו את הריסת בית המחבל שרצח את החייל עמית בן יגאל. זה ראוי בעינייך?

''מינויים של שני שופטים הידועים כמתנגדים עקרונית להריסות בתי מחבלים, הבטיחו מראש את הפסיקה שהתקבלה. בג"ץ טעה טעות חמורה. ההחלטה לבטל את צו ההריסה שהוצא לדירת המחבל המתועב, פוגעת בהרתעה ומעניקה למחבלים פרס בגיבוי הגנה משפטית מעוותת, בגלל אג'נדה שמאלנית. אסור לנו כמדינה לרחם על אכזרים''.

לסיום, איחולים שלך לקראת השנה החדשה?

''אני מאחלת לכולם שתהיה לנו שנה טובה ומבורכת. הגיע הזמן שנחזור לשגרה המועילה והבריאה. שנה שנתבשר בשורות טובות במישור המדיני והכלכלי, שנה עם ממשלה יציבה, כלכלה בתנופה וריבונות אמיתית על כל שטחי ארץ ישראל''.