חג שמח חברים! מסוכת ביתי בבודפשט אני רוצה לשתף אתכם בסיפור עם מסר מאוד מיוחד לחיים: אב ובנו יצאו ל'טרק' והתחילו לטפס על אחד ההרים הגבוהים ביותר בעולם. כמה דקות לאחר מכן הם רואים אדם שסוחב שק כבד על הגב שלו, והוא עושה את זה בלי אנרגיה, בעצבים, בלי שום חשק.

פתחו איתו בשיחה ושאלו אותו מה הוא סוחב בשק שעל גבו. "אני גר למעלה כאן בהר" ענה, "תנור האבן שלנו נשבר, ונאלצתי לרדת למטה כדי להביא אבנים. קשה לי, זה כבד לי, ואני עושה את זה בלי שום חשק". האב ובנו האזינו בקשב רב, ושאלו: "האם יספיקו לך האבנים שיש לך בשק?". ניגב האיש את הזיעה ממצחו וענה: "גם אם לא, לא איכפת לי. אני אסתדר עם מה שיש, אני לא יורד שוב!".

זמן מה לאחר שהמשיך האיש לדרכו, פגשו האב ובנו אדם נוסף, שגם הוא נושא על גבו שק שנראה כבד מאוד. אך האיש הלך בשמחה, מלא אנרגיה, כשהוא מחייך ושר. כששאלו אותו לתכולת השק, ענה: נודע לי על אוצר גדול, ששנים אני מנסה לחפור ולמצוא אותו ללא הצלחה. היום, סוף סוף מצאתי את האוצר הזה!". התפלאו האב ובנו: "השק לא כבד לך?". "כבד?" הביט בהם האיש כלא מאמין, "כשאני יודע מה יש לי בתוך השק, אני הולך בקלילות ובשמחה. גם אם אצטרך לרדת עוד עשרות פעמים למטה בכדי להביא אוצר כזה, אעשה את זה בכיף הכי גדול!".

פנה האב לבנו: "אתה רואה בני? זה לא משנה מה המשקל שאתה סוחב, זה משנה מה אתה מרגיש כלפי מה שאתה עושה. אם אתה מבין שמה שאתה עושה זה דבר חשוב, דבר שיעזור לך, דבר בעל ערך, אתה תעשה את זה בשמחה, ובאנרגיה הכי טובה".

חברים יקרים, אנחנו נמצאים בחג כל כך שמח, חג הסוכות. בכל יום השמחה גוברת ואז מגיע השיא: שמחת תורה. על מה אנחנו שמחים בשמחת תורה? בפשטות, השמחה היא על כך שאנחנו מסיימים את קריאת פרשיות השבוע של כל השנה, ומתחילים מחדש לקרוא את התורה.

אבל בעומק העניינים, אנחנו שמחים על זה שאנחנו יהודים, על זה שאנחנו מחוברים לתורה. תורת החסידות מלמדת אותנו שאנחנו צריכים לעשות את מצוות הבורא מתוך שמחה. לא מתוך אילוץ או חוסר ברירה חלילה, אלא להיפך - להבין שכל מצווה שאנחנו עושים, אנחנו מתחברים עם הקדוש ברוך הוא. מצווה זה מלשון 'צוותא' וחיבור, ובכל פעם שאנחנו לומדים תורה ומקיימים מצוות אנחנו מתחברים עם חוכמתו של הבורא יתברך, שהוא וחוכמתו זה דבר אחד.

זה הזמן לשמוח עם התורה ולראות איך אנחנו לוקחים על עצמנו החלטה טובה בהוספה בלימוד התורה. הרבי מליובאוויטש עודד בכל עת שכל יהודי ילמד שיעורים קבועים בכל יום: חת"ת ורמב"ם. חת"ת זה ראשי תיבות: חומש, תהילים, תניא, וכן השיעור היומי בספר היד החזקה של הרמב"ם. יהי רצון בזכות ההחלטות הטובות שנקבל נזכה לשמחה אמיתית, שמחה של תורה, שמחה של התחברות עם הקדוש ברוך הוא. לחיים ולברכה!

שבת שלום וחג שמח,
הרב שמואל רסקין
בית חב"ד קרן אור בודפשט

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו