"עסקת ה-F-35 פוגעת קשות בביטחון"

אל"מ במיל' ח"כ מתן כהנא, מפקד טייסת F-16 בעברו, קובע כי עסקת המטוסים עם האמירויות מהווה פגיעה חמורה בביטחונה של ישראל בעתיד.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' באלול תש"פ

"עסקת ה-F-35 פוגעת קשות בביטחון"-ערוץ 7
ח"כ מתן כהנא כמפקד טייסת
צילום: לשכת ח"כ כהנא

ביום שלישי בשבוע הבא ייחתם בוושינגטון ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות.

אחת ההסכמות שמאחורי ההסכם שייחתם היא ההסכמה הישראלית לעסקת מכירה של מטוסי F-35 לאמירתים. על משמעות העסקה, שתניב לא מעט לכלכלה האמריקאית, שוחחנו עם חבר הכנסת מתן כהנא, אל"מ במיל ומפקד טייסת F-16.

"אני חושב שיש כאן בעיה משמעותית מבחינת ישראל. לאורך כל שנות קיומה של המדינה הקפדנו לשמור על פער איכותי משמעותי בינינו לבין צבאות ערב, וזה בא לידי ביטוי במיוחד בפער בין חילות האוויר, תמיד היה פער מאוד משמעותי ואם יהיה לאיחוד האמירויות F-35 זה יצמצם מאוד את הפער", אומר חבר הכנסת כהנא.

באשר לטענה לפיה מדובר בעסקת מטוסים המתבצעת מול מדינה הנמצאת ביחסי שלום עם ישראל ולכן אין באמת בעיה, אומר כהנא כי "אנחנו יודעים שהמשטרים במדינות הללו הם לא יציבים בהכרח. אין להם מורשת דמוקרטית, ולכן גם אם בהתחלה זה יהיה בידיים של שוחרי שלום, אי אפשר לדעת איך זה ייראה בעתיד".

עוד התייחס ח"כ כהנא לטענה לפיה המטוסים שכבר הגיעו לידיה של ישראל עברו שדרוג ישראלי לעומת המטוסים האמריקאיים המקוריים, ובכך למעשה נשמר היתרון האיכותי של חיל האוויר הישראלי. לדבריו "אמנם במטוס שבידי ישראל יש שדרוגים ישראלים, אבל גם היכולות הבסיסיות זו קפיצת מדרגה מטורפת ביחס למה שיש להם עכשיו. זה עלול להביא את חיל האוויר שלהם לקרוב לרמת חיל האוויר שלנו וזה יהיה רחוק מהפער שאותו רצינו לשמר".

"צריך להבין, יש כמה בשורות משמעותיות במטוס הזה ולכן אנחנו קוראים לו מטוס דור 5. זה בא לידי ביטוי בעיקר ביכולות אוויוניקה מאוד מתקדמות של ניטור מידע. דברים שעד היום הצריכו שילוב של מטוסי ביון, מ טוסי הגנה אווירית, מטוסי תקיפה והתמודדות עם טק"א ועוד, כאן יש מבנה אחד של מטוסים שיכול לעשות זאת לבד".

על יתרונותיו הנוספים של המטוס אומר כהנא כי "בגלל רשתות התקשורת שכלל מטוסי חיל האוויר יושבים עליהם המטוס מעביר את המידע הזה ולמעשה משדרג את כל הרמה של חיל האוויר בזכות היכולות האלה של ה-F-35. בנוסף ישנה יכולת מאוד משמעותית וזו יכולת החמקנות, מעין "דני-דין" כזה, מאפשר למטוס להיות במקומות שאף אחד לא חשב שהוא יהיה בהם. אלו יכולות מאוד מאוד חשובות".

יכולות אלה של 'רואה ואינו נראה', אומר חבר הכנסת כהנא, מתבססות גם על המבנה של המטוס וגם על החומרים שמהם הוא מיוצר לבד מטכנולוגיות מתקדמות וסודיות מאוד שבזכותן הוא הופך לחמקן עם כל היתרונות הנוספים.

את דבריו מסכם חבר הכנסת כהנא ואומר: "F-35 בידיים של חיל אוויר של משטרים שהיום אוהדים אותנו אבל בעתיד מי יודע, זה רע מאוד למדינת ישראל. אני מזכיר לכולנו שעד לפני שנים לא רבות טורקיה הייתה גדולת הידידות שלנו במזרח התיכון. אני כטייס קרב ביליתי מספר שבועות באימונים בטורקיה ובאימונים משותפים עם טייסים טורקים כאן בישראל, והנה פתאום היא הפכה להיות מדינה די עוינת ואין לדעת לאן זה עוד אמור להתדרדר. אלו מדינות שאין להן ב-DNA דמוקרטיה יציבה".