הנשיא ריבלין מבקר את פרקליטות המדינה

נשיא המדינה רמז כי הפרקליטות צריכה לבדוק את עצמה ואף להתנצל על התנהלותה בפרשת הרג יעקוב אבו אל-קיעאן בפרשת אום אל חיראן.

ערוץ 7 , כ' באלול תש"פ

הנשיא ריבלין
הנשיא ריבלין
צילום: לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין מתייחס לפרסומים על התנהלות הפרקליטות בפרשת אום אל חיראן.

"דרוש לב רחב מספיק בשביל להאמין בכוחו של האדם לבקש סליחה, לתקן את דרכיו ולעשות שינוי. אבל לא רק יחידים צריכים להכיר בטעויותיהם. גם על ארגונים ממשלתיים ומדינות מוטלת האחריות לביקורת עצמית ולהתנצלות על טעויות"

"חוסנה של מערכת, כל מערכת, נבחן ביכולת שלה לאפשר חקירה כשזו נדרשת, להודות בטעויות, לתת דין וחשבון, ולתקן את דרכיה להבא. גם אחרי שעובר זמן, ניתן לומר טעינו, שגינו, נבדוק, נחקור", דברי ריבלין, בטקס חלוקת אות מיוחד למתנדבים בתקופת המאבק בנגיף הקורונה.

"אות הנשיא להתנדבות" הוענק על ידי הנשיא, זו השנה ה-47, ל-12 מתנדבים וארגונים. ארבעה מהזוכים קיבלו במסגרת הטקס אות מיוחד למתנדבים בתקופת המאבק בנגיף הקורונה.

לצידם, הוענקו אותות לשמונה מתנדבים וארגונים העוסקים בשיקום טיפול וחינוך לאוכלוסיות במעגל העבריינות, שנבחרו לקבל את הוקרת החברה והמדינה לעשייתם ההתנדבותית.

הנושא נבחר על רקע פועלו המוגבר של הנשיא לקידום תהליכי השיקום ומחיקת רישום פלילי לאזרחים, חיילים ומתנדבי שירות לאומי. האות הוא פרי יוזמת מוסד הנשיאות בשיתוף עם המועצה הלאומית להתנדבות.

באירוע נשאו דברים נשיא המדינה, נשיא המועצה הישראלית להתנדבות ברוך לוי, יו"ר הוועדה המייעצת לאות הנשיא להתנדבות קנת מן, ויו"ר הוועדה המייעצת לפועלים להתמודדות עם משבר הקורונה אלוף (במיל') רוני נומה. במהלך הטקס ביצע הזמר בניה ברבי את שירו "מישהו איתי כאן".

"מסורת ההתנדבות, היא חלק בלתי נפרד מתרבות ישראל, והיא חלק בלתי נפרד מתרבות מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית," אמר הנשיא בדבריו והוסיף: "ההתנדבות היא חלק מהדי.אן.אי ישראלי – קצת חצופים, קצת חמי מזג ותמיד תמיד שמחים לעזור. זהו אם כן אותו 'צלם דמותנו', אותו שריר חזק ופועם שמניע אותנו ומאפשר לנו להמשיך ולרקום מארג חברתי מגוון ואיתן. לא כולנו חולקים את אותה תפיסת עולם, וכל אחד מאיתנו תורם את חלקו כראות עיניו לסלילת הדרך המשותפת. אך אין ספק כי כולנו חולקים את אותה אהבת האדם, את החמלה ואת הרגישות שמפשרות לנו, יחד, תוך עבודה קשה ומשותפת לנווט את ספינת החברה הישראלית בין הגלים הגבוהים הישר אל חוף מבטחים."

באשר לאות המיוחד שהוענק השנה, לפועלים להתמודדות עם משבר הקורונה הוסיף הנשיא: "דווקא בתקופה שכזו, שבה נפגעו רבים כל כך בפן הבריאותי, הכלכלי והנפשי, דווקא בתקופה שבה העמיקו הפערים החברתיים ואוכלוסיות מוחלשות רבות הפכו לחלשות עוד יותר, דווקא בתקופה שבה נדחקו רבים אל קצה גבול היכולת, וסבלו מבדידות, מאבטלה ומחשש מפני הבאות, דווקא אז, דווקא עכשיו, הוכיחה החברה הישראלית שיש בה יכולות אחרות, במיוחד את היכולת לתת כתף, אפילו שתיים, בשעת צרה ומחסור, ולהפוך כל אתגר וקושי להזדמנות לנתינה ולקירוב לבבות. השנה, בחרנו באופן מיוחד, להעניק אות הנשיא להתנדבות, לאלו שראו במאבק במגפת הקורונה, הזדמנות להביא לידי ביטוי עשייה יוצאת דופן".