הרב רפי פרץ: "הציונות הדתית צריכה תיקון"

השר לענייני ירושלים ומורשת, הרב רפי פרץ, קורא לציונות הדתית להכניס את חכמת יהדות המזרח גם לבתי המדרש שלה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' באלול תש"פ

שר ירושלים ומורשת, הרב רפי פרץ, השתתף הערב (רביעי) בהשקת מיזם 'חכימא' במרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה בירושלים.

"גדלתי כנער להורים ממרוקו, בשכונת עולים פה בירושלים, בית מזמיל. משפחת פועלים יקרה ואהובה. במקום שהיו בו כל הסוגים והגוונים, חוץ מאשכנזים. במאמצים רבים הצלחתי לשבור את התקרה כשהלכתי ללמוד בנתיב מאיר הישיבה התיכונית האליטיסטית שהיה מסובך להגיע למי שקוראים פרץ, ולאחר מכן לקורס הטיס", סיפר הרב פרץ.

הוא הוסיף, "טשטשתי בחיי את הזהות שלי. מי שהחזיר אותי לניגונים ולמסורת הזו, אלו דווקא הילדים שלי. לא מתבייש לשיר את אל נורא עלילה, ובישיבה לא שרנו את אל נורא עלילה. שרנו את נתנה תוקף, לא שזה רע, למדתי לאהוב את שניהם. להינות מהעולמות".

לדבריו, "אני לא מרגיש מקופח. אבל בדרך הייתי צריך לעבור הרבה מאוד עד שהייתי גאה שאני הולך לשיעורים של הרב עובדיה, והרב אברג׳יל".

"אנו נמצאים בעידן חדש. התרבות בחוץ כמו שקובי אוז אמר מקבלת ומכילה כבר. אבל בית המדרש פחות. וצריך להשמיע את הקול הזה גם בתוך בית המדרש. החכמה של חכמי המזרח צריכה להיכנס לבתי המדרש", ציין הרב פרץ.

"אנו נמצאים באמצע חודש אלול, חודש של רחמים והסליחות, חודש של תיקון וחשבון נפש. בהקשר הזה אני רוצה לומר יש תיקון גדול שעל הציונות הדתית לעשות. ואני אומר זאת גם על עצמי, כמי שחווה את זה על עצמו, הציונות הדתית צריכה ללמד את חכמי המזרח ולהכניס אותם לבית המדרש. באוצר ענק של חכמה ופסיקה. חכמי מרוקו וחכמי עיראק, תימן ומצרים צריכים להיכנס לבית המדרש של כל ישיבת הסדר, של כל ישיבה גבוהה. של כל מדרשה. לא רק שולחן ערוך אלא גם אור החיים הקדוש, והבבא סאלי, הרב יורם אברגי'ל ועוד", אמר השר.

"יהדות מכילה ומקרבת, יהדות עם חום ואמפטיה גם למי שלא חובש כיפה לראשו, יהדות המעמיקה בסוד ובדרש, יחד עם פשט ורמז. את היהדות הזו הציונות הדתית צריכה להכניס חזרה לבית המדרש. ההשקה היום היא חלק מאותו תיקון. מדינת ישראל ומשרד ירושלים ומורשת שאני עומד בראשו, אומרים שהתיקון הזה הוא הכרחי. לדורות שאחרינו וגם תיקון ונחת רוח לדורות שהיו לפנינו ונפקד מקומם. אני רוצה לברך את היוזמים ובראשה שרה ב"ק על המסירות והנכונות לעשות את התיקון הגדול הזה", סיכם הרב פרץ.