הטקס בבית הנשיא
הטקס בבית הנשיא צילום: מארק ניימן, לע״מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין העניק הערב (רביעי) את ״אות הנשיא להתנדבות״ לשנת תש"ף באירוע מצומצם שנערך בבית הנשיא.

״אות הנשיא להתנדבות" הוענק על ידי הנשיא, זו השנה ה-47, ל-12 מתנדבים וארגונים. ארבעה מהזוכים קיבלו במסגרת הטקס אות מיוחד למתנדבים בתקופת המאבק בנגיף הקורונה.

לצידם, הוענקו אותות לשמונה מתנדבים וארגונים העוסקים בשיקום טיפול וחינוך לאוכלוסיות במעגל העבריינות, שנבחרו לקבל את הוקרת החברה והמדינה לעשייתם ההתנדבותית. הנושא נבחר על רקע פועלו המוגבר של הנשיא לקידום תהליכי השיקום ומחיקת רישום פלילי לאזרחים, חיילים ומתנדבי שירות לאומי. האות הוא פרי יוזמת מוסד הנשיאות בשיתוף עם המועצה הלאומית להתנדבות.

באירוע נשאו דברים נשיא המדינה, נשיא המועצה הישראלית להתנדבות ברוך לוי, יו"ר הוועדה המייעצת לאות הנשיא להתנדבות קנת מן, ויו"ר הוועדה המייעצת לפועלים להתמודדות עם משבר הקורונה אלוף (במיל') רוני נומה. במהלך הטקס ביצע הזמר בניה ברבי את שירו "מישהו איתי כאן".

"מסורת ההתנדבות היא חלק בלתי נפרד מתרבות ישראל, והיא חלק בלתי נפרד מתרבות מדינת ישראל, כמדינה יהודית ודמוקרטית" אמר הנשיא בדבריו והוסיף: "ההתנדבות היא חלק מהדי.אן.אי ישראלי – קצת חצופים, קצת חמי מזג ותמיד תמיד שמחים לעזור. זהו אם כן אותו 'צלם דמותנו', אותו שריר חזק ופועם שמניע אותנו ומאפשר לנו להמשיך ולרקום מארג חברתי מגוון ואיתן. לא כולנו חולקים את אותה תפיסת עולם, וכל אחד מאיתנו תורם את חלקו כראות עיניו לסלילת הדרך המשותפת. אך אין ספק כי כולנו חולקים את אותה אהבת האדם, את החמלה ואת הרגישות שמפשרות לנו, יחד, תוך עבודה קשה ומשותפת לנווט את ספינת החברה הישראלית בין הגלים הגבוהים הישר אל חוף מבטחים."

הנשיא התייחס לפרסומי הימים האחרונים ואמר: "דרוש לב רחב מספיק בשביל להאמין בכוחו של האדם לבקש סליחה, לתקן את דרכיו ולעשות שינוי. אבל לא רק יחידים צריכים להכיר בטעויותיהם. גם על ארגונים ממשלתיים ומדינות מוטלת האחריות לביקורת עצמית ולהתנצלות על טעויות. חוסנה של מערכת, כל מערכת, נבחן ביכולת שלה לאפשר חקירה כשזו נדרשת, להודות בטעויות, לתת דין וחשבון, ולתקן את דרכיה להבא. גם אחרי שעובר זמן, ניתן לומר טעינו, שגינו, נבדוק, נחקור.״

באשר לאות המיוחד שהוענק השנה לפועלים להתמודדות עם משבר הקורונה הוסיף הנשיא: "דווקא בתקופה שכזו, שבה נפגעו רבים כל כך בפן הבריאותי, הכלכלי והנפשי, דווקא בתקופה שבה העמיקו הפערים החברתיים ואוכלוסיות מוחלשות רבות הפכו לחלשות עוד יותר, דווקא בתקופה שבה נדחקו רבים אל קצה גבול היכולת, וסבלו מבדידות, מאבטלה ומחשש מפני הבאות, דווקא אז, דווקא עכשיו, הוכיחה החברה הישראלית שיש בה יכולות אחרות, במיוחד את היכולת לתת כתף, אפילו שתיים, בשעת צרה ומחסור, ולהפוך כל אתגר וקושי להזדמנות לנתינה ולקירוב לבבות. השנה, בחרנו באופן מיוחד, להעניק אות הנשיא להתנדבות, לאלו שראו במאבק במגפת הקורונה, הזדמנות להביא לידי ביטוי עשייה יוצאת דופן." 

"הענקת אות הנשיא להתנדבות היא הדרך שלנו, אזרחי המדינה, לומר לכם תודה," אמר הנשיא לסיום: "תודה על האכפתיות ועל הנתינה, תודה שהחלטתם להישיר מבט ולנקוט בפעולה, תודה שרתמתם רבים כל כך לעשייה החשובה שלכם, ותודה שנתתם לנו הזדמנות לראות את פניה היפות של המדינה הנפלאה שלנו ולהמשיך להפיץ תקווה ישראלית."

 

ואלה מקבלי ״אות הנשיא להתנדבות״ לפועלים להתמודדות עם משבר הקורונה:

מועצת תנועות הנוער ו"הסתדרות החלוצה": עם פרוץ משבר הקורונה, פנו מתנדבי שנת השירות ותנועות הנוער החברות ב'מועצת תנועות הנוער בישראל' ביחד עם המחנכים מתנועות הבוגרים: תנועת "דרור ישראל", תנועות הבוגרים של מחנות העולים והשומר הצעיר ותנועת תרבות, לגורמים במערכת הבריאות ולמספר בתי-חולים והציעו את עזרתם במציאת פתרון חינוכי ראוי לילדי עובדי מערכת הבריאות. ביוזמתם לקחו חלק כ-15,000 ילדים וילדות.

ארגון ״נוער למען חברה שווה״: פרויקט מתנדבים שהוקם בשנת 2014 ביוזמת יעקב פיזנברג, תלמיד כיתה י'. הפרויקט הוקם למטרת איסוף דברי מאפה בימי שישי וחלוקתם לאזרחים ותיקים המתגוררים בדיור מוגן. כיום, לוקחים חלק בפרויקט 120 בני נוער המתנדבים על בסיס שבועי. בתקופת משבר הקורונה, מתנדבי הארגון הקפידו ליצור קשר טלפוני באופן סדור וקבוע עם האזרחים הוותיקים, שאלו לשלומם ובמקרי צורך מסוים או בקשה מיוחדת, תיווכו ביניהם לבין הרשויות. בנוסף, המשתתפים בפרויקט סייעו באריזת סלי מזון ובחלוקתם לנזקקים.

נועם הניג: נועם, בן 44 מאבן יהודה, נשוי ואב לשלושה, פיתח את הישומון "חגי – אפליקציה לחלוקת מזון", לזכרו של חגי איינמר, אחיינו. את היישומון העניק לעשרות עמותות חסד ברחבי ישראל עם פרוץ משבר הקורונה, ללא כל תמורה. הישומון מאפשר חלוקה רחבת היקף של סלי מזון לנזקקים והפעלת מערך מתנדבים בצורה יעילה ואפקטיבית. בנוסף, העניק נועם, בהתנדבות מלאה, שעות רבות של הדרכה בהפעלת התוכנה למתנדבי העמותות והרשויות.

יהודית יפרח: יהודית, בת 46 מירושלים, נשואה ואם לארבעה, מתנדבת למען הקהילה מזה שנים רבות. עם פרוץ המשבר שהביא איתו נגיף הקורונה, נרתמה יהודית ביתר שאת להתנדבות במגן-דוד אדום, בפעילויות למען החברה החרדית ובסיוע במתן מענה לאתגרים שונים בקהילה שעלו בעקבות המשבר. בין משימות ההתנדבות שלקחה על עצמה: הדרכה וליווי מטהרות גופה בבית העלמין, שיתופי פעולה עם נציגי הקהילה החרדית בשכונות לקטיעת שרשרת ההדבקה, ליווי חתנים וכלות בזמן המשבר וחלוקת פרחים ודברי מתיקה לחיילים, למתנדבים ולמשפחות שיקיריהן מאושפזים בבתי חולים. 

ואלה מקבלי "אות הנשיא להתנדבות" לשנת תש"ף:

מתנדבי פרויקט צהלה בעמותת אלומה: נוסד לפני 26 שנים, ע"י תא"ל במילואים רן רונן (פקר) ז"ל מבכירי טייסי חיל האויר. רן יצר יוזמה חינוכית חדשה – הנהגת חבורת נערים מיפו מכיתה ט' ועד לגיוסם לצה"ל. הפרויקט פועל בכל רחבי הארץ.

עמותת 'הופכות את היוצרות': נוסדה בשנת 2011, במטרה לחדד את חשיבות הטיפול בנשים בזנות ולסייע לנשים לצאת ממעגל הזנות ההרסני על ידי בניית חיים חדשים, יצירתיים ויצרנים כחלק מהחברה הנורמטיבית. הארגון מפעיל מספר תוכניות המיועדות לקידום ערך עצמי, הכשרה מקצועית, סיוע פסיכוסוציאלי מקיף, העצמה כלכלית ואפשרויות פרנסה. בנוסף מספקת העמותה תמיכה בנושאי דיור, מזון ועוד.

המכון ע"ש אלפרד אדלר: נוסד בשנת 1963 ומפעיל החל משנת 1992 את התכנית "הורות בשלט רחוק" לעבודה עם הורים בבתי הסוהר. התכנית המתקיימת בכל הארץ מעניקה הנגשה של ידע ומיומנויות לרווחה נפשית טובה במשפחה, בקהילה ובחברה, על פי עקרונות הגישה החיובית חברתית – דמוקרטית של אדלר. במפגשים מתקיימת עבודה משמעותית עם האסירים כאבות והאסירות כאמהות, המשפרת את איכות החיים של המשפחה כולה.

ארגון סח"י – סיירת חסד ייחודית: הוקם בשנת 2009 במטרה לתרום לצמצום הפערים בחברה הישראלית ולהעניק לכל אחד מבני הנוער הזדמנות למציאות טובה יותר. הארגון פועל בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, במוסדות שיקום וגמילה ובכפרי נוער בישראל ומפעיל מודל חינוכי ייחודי לעבודה עם נוער בסיכון, שבמסגרתו בני הנוער גדלים להיות אזרחים אכפתיים ואחראים המובילים שינוי.

"רואים רחוק": הוקמה על ידי" שידורי קשת" בשנת 2011, שהחלה כפרויקט חברתי בשנת 1999 בשם "יוצרים עם קשת". עם הקמת העמותה, הותווה מסלול ייחודי להכשרה ארוכת טווח, עבור בני נוער בסיכון מהפריפריה החברתית והגיאוגרפית, תחת התפיסה ש"אמנים גדולים נולדים בכל מקום". העמותה תרה אחרי בני נוער מוכשרים בסיכון, המגיעים מאוכלוסיות הנמצאות בתת-ייצוג על המסך הישראלי ועל סדר היום הישראלי. באמצעות הכשרת בני הנוער, ניתן לקבוצות אוכלוסייה אלו מקום וייצוג בסדר היום הישראלי.

מערך מתנדבי בתי המשפט הקהילתיים: התכנית החלה לפעול בשנת 2014 במטרה לצמצם את תופעת הפשיעה החוזרת על-ידי שיקום עוברי חוק ובאמצעות שימוש בשירותים ובמענים הקיימים בקהילה המקומית, כתחליף לעונשי מאסר קצרים. כיום התוכנית מופעלת בכל ששת מחוזות השיפוט בארץ, בהובלת ג'וינט-אשלים ובשותפות עם הנהלת בתי המשפט, משרד המשפטים, משרד העבודה והרווחה, משטרת ישראל והרשויות המקומיות.

דוד אגייב: דוד, בן 37 מתגורר בבת-ים, נשוי ואב לשניים, עלה לישראל בשנת 1995 מאוזבקיסטן. כעולה חדש בישראל חווה דוד קשיים רבים שהובילו אותו להיות נער עובר חוק. על אף הקשיים הרבים הצליח דוד להתגייס לצה"ל ולשרת שירות קרבי מלא. עם שחרורו, החליט לשנות דרכיו, לפעול ולסייע לנערים ובגירים שעוברים ועברו חוויות קשות ודומות לשלו. כסטודנט, התנדב דוד בפרויקטים שונים עבור בני נוער בסיכון. בשנת 2016 הקים דוד את עמותת "אכפת" למען דרי רחוב פרויקט דיור תחילה, המעניקה להם הזדמנות לשיקום וקורת גג בדרך לשילובם מחדש כאזרחים נורמטיביים בחברה.

שרון ורדי: שרון, בת 66 מקיבוץ שמיר שבגליל העליון, עלתה לישראל מקנדה בשנת 1971 ומתנדבת למעלה משני עשורים במרכז הנוער של עמותת על"ם בקרית שמונה -בתוכנית "הפוך על הפוך" למען בני נוער בסיכון. פעילותה ההתנדבותית של שרון מבוססת על יצירת שיח עם בני הנוער. במרכזה עומד הרעיון כי יש ביכולתו של מבוגר משמעותי להוות מקור השראה לשינוי, שיאפשר את הרחקתם של בני הנוער מהרצף הסיכוני, תוך שהם מתפתחים, מתמודדים ורוכשים כלים לקבלה עצמית והתנהלות נכונה בסביבה חברתית.