תם עידן הגושים

הסקר השבוע של פרופ' קמיל פורס מבשר התגבשות חדשה של המפה הפוליטית, לאו דווקא בקווי המיתאר הגושיים המוּכּרים

מנחם רהט , כ"א באלול תש"פ

פיזור הכנסת
פיזור הכנסת
צילום: גדעון שרון, דוברות הכנסת

1.

ראש הממשלה והנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל, היה ככל הנראה הממחה הגדול ביותר בישראל לנכונות אזהרת 'שקר הסקר'. פרס התהלך בינותינו כשבנפשו טבועות מיכווֹת האש של הסקרים הכוזבים, ובפיו התובנה למודת הניסיון: "סקר זה כמו בושם. מותר להריח. אסור לטעום".

אבל פרס התעקש שלא ללמוד מן התובנות הללו, שחברו ד"ר יוסף בורג ז"ל ניסחן בלשונו: "מדבר סקר תרחק". במוצאי יום הבחירות ביוני 1981, הוא למד את התובנה הזו על בשרו. המידגמים הבטיחו בוודאות את נצחונו, על פני יריבו מנחם בגין. ישראל פלג, דובר מפלגת המערך דאז, יצא סמוך לחצות אל העיתונאים שהמתינו באולמו של בית מלון תל אביבי, והכריז חגיגית רגע לפני כניסתו של פרס: "קבלו את ראש הממשלה הבא של ישראל".

עם ישראל הלך לישון עם ראש הממשלה הבא שמעון פרס. אבל קם בבוקר עם ראש ממשלה אחר: מנחם בגין שתוצאות האמת התהפכו לטובתו, וכל השאר היסטוריה.

2.

לא היתה זו הפעם היחידה שהסקרים האכילו אותו מרורים. כעבור 15 שנה, חצי שנה אחרי רצח רבין, התקיימו בחירות 1996, והפעם בשני פתקים. בזירה התמודדו על ראשות הממשלה ראש הממשלה פרס ונציג האופוזיציה נתניהו. עם נעילת הקלפיות ניבאו המידגמים יתרון של 1.4% לפרס. נערי השמאל חיים רמון ויוסי שריד חגגו. רמון: "פרס הוא ראש הממשלה ל-4 השנים הבאות, והן תהיינה נפלאות".

ושוב הלך עם ישראל לישון עם פרס כראש ממשלה, והתעורר בבוקר עם ראש הממשלה נתניהו, שניצח על חודם של מעט קולות: 50.4% מהקולות, מול 49.2% לפרס.

3.

לא נלאה את הקורא בתעלוליהם הנוספים של איצטגניני הסטטיסטיקה שהתעללו בפרס. ב'תרגיל המסריח' שרקח פרס להדחת יצחק שמיר מראשות ממשלת האחדות (1990), קיבל פרס את המנדט להרכבת הממשלה, אך כשעמד להציג את ממשלתו החדשה, במעמד חגיגי שאליו הצליח לגרור אפילו את סוניה רעייתו-בנפרד, הפך הששון ליגון. הח"כים החרדים שעליהם התבסס פרחו מידיו, והפכו את התרגיל החכם ל'מסריח', כפי שכינה אותו יצחק רבין. ואילו פרס ניחם עצמו ביגונו: "היהודים ניצחו את הישראלים".

פרס כמובן לא היה היחיד שלמד על בשרו את תובנת שקר הסקר. היו גם אחרים. תשאלו את נפתלי בנט שהלך לישון במוצאי בחירות אפריל 2019 עם תחושה של חציית אחוז החסימה הגבוה, אך נותר בחוץ. או את פייגלין. או את אורלי לוי. גם הם נשארו בחוץ. וכמובן, איתמר בן גביר הבלתי נלאה, שתמיד מנצח על הנייר עד יום הבוחר, וחוזר הביתה עם אפס מנדטים.

4.

כל הדברים הללו אינם אלא מבוא לשורות הבאות. כל הדברים הללו נועדו לבטא הסתייגות מתבקשת מול סקר המנדטים הדרמטי שפירסם השבוע בחדשות 13 פרופ' קמיל פוקס. הסוקר שבדרך כלל אינו מרבה לטעות, והיחיד שניבא במדוייק תוצאות בחירות 2019, מעניק ליו"ר 'ימינה' נפתלי בנט מספר שיא של כל הזמנים – 21 מנדטים. התוצאה מחמיאה לא רק מצד עצמה, אלא גם על רקע הצטמקות הליכוד בראשות נתניהו – 31 מנדטים (מ-36 כיום).

לראשונה מעביר הסקר את בנט אל מעבר אל מעבר לרף עשרים המנדטים, ומזנב בפער של 10 מנדטים בלבד מנתניהו. (שאר הנתונים: יש עתיד בראשות לפיד 18 מנדטים; המשותפת 13; כחו"ל 11; ש"ס ויהדה"ת 7 כל אחת; ליברמן ומרצ 6 כל אחת).

פוקס לא הסתפק בכך והציג שאלת אמינות לנשאליו: מי המתאים ביותר לכהן בעת הזאת בראש הממשלה. גם כאן הפתעה: בנט זכה לתמיכת שיא עם 18%, לעומת 'רק' 32% לנתניהו (ואילו לפיד קיבל 13%, בני גנץ 10% ו'לא יודע' קיבל 27% משמעותיים).

5.

וזו השעה להציג כאן את ידידי ירון רן, חיה פוליטית, לשעבר מפא"י'ניק נאמן, יועצו לשעבר של השר משה שחל, שניתוחיו והערכותיו מוכיחים עצמם בדרך כלל. רן, שאינו איש 'ימינה' וכיפתו כיפת שמים בלבד, העריך עוד לפי הסקר של פוקס, שהפוליטיקה הישראלית עומדת בפני רעידת אדמה, בשל סידרת מהפכים שמאחורי הפינה.

הסקר של פוקס רק חיזק את נבואתו, שעליה הוא חוזר כמו מנטרה, מאז ערב הקמת הממשלה הזו. הוא צופה עשרה מהפכים שיתחוללו לקראת הבחירות הבאות:

"1. תם עידן הגושים; 2. הציבור מחפש מנהיג מעשי; 3. הציבור שבורח מהליכוד לא ירחיק לכת - הוא יעצור אצל בנט; 4. השבוע הצטמק הפער במתאימות לראשות הממשלה בין בנט לנתניהו; 5. קרוב היום שבנט לא יוכל להמתין יותר ויכריז על מועמדתו לראשות הממשלה; 6. אז יצטרכו אנשים בליכוד להחליט האם הולכים עימו או עם נתניהו;

7. ככל שנתקרב לדצמבר יוצעו הסדרים משולבים של מערכת המשפט והפוליטיקה להסדר (בעניינו המשפטי של נתניהו) בסגנון אברהם שלום בקו 300; 8. גם במרכז המפה יחול מהפך: דמויות חדשות יהיו הגרעין המרכזי. רון חולדאי סימן להם את הדרך; 9.ישראל תראה נוף פוליטי חדש בשנים הקרובות. השחקנים יהיו אחרים; 10. כוחו של בנט יגבר והוא יצטרך ליצור מסגרת דומה לליכוד: אין סיפוח - אין שטחים; יש תהליך של הבראה פנימית".

מסכם הפרשן הפוליטי שלנו: "לשמחתנו, כתבנו את זה כבר לפני 4 חודשים. הסקרים של 2 הערוצים הראשיים מתרגמים את זה למנדטים".

לגזור ולשמור.

(באדיבות שבועון 'מצב הרוח')