מיישרת קו

ד"ר תמר פינקלשטיין, מומחית ליישור שיניים בעלת וותק רב שנים ומהמוערכות בתחום, מספרת כיצד החליטה לעסוק דווקא במקצוע הזה

מירי בן דוד ליוי , כ"א באלול תש"פ

ד"ר תמר פינקלשטיין
ד"ר תמר פינקלשטיין
צילום: חזי רגב

הרבה אנשים שמצטיינים בתחומם, טוענים שהם חזו את זה כבר כשהיו ילדים קטנים. ד"ר תמר פינקלשטיין (47) רופאת שיניים ומומחית ליישור שיניים מגבעת שמואל, נשואה לנחי, מבעלי קרן השקעות ואם לששה, טוענת שהיא ידעה כבר מגיל אפס שתהיה רופאה.

היא נולדה בירושלים וגדלה בקרית אונו, בת למוסיקאי שהוא גם סוכן נסיעות ואמא אומנית. היא בכורה מבין ארבעה אחים (שי אברמסון, החזן הצבאי הראשי הוא אחיה מ.ב.ד.ל), למדה באולפנת צפירה ובשירות הלאומי עבדה עם ילדים לקויי שמיעה. "תמיד חשבתי להיות רופאת טראומה. כשהגיע הזמן לבחור, הכרתי את בעלי, והבנתי שאני לקראת חתונה וילדים ובשיקולים שלי ביני לבין עצמי, הגעתי למסקנה שהמחיר המשפחתי שאשלם אם אלך למסלול רפואה רגיל יהיה כבד".

כך, החליטה ללמוד רפואת שיניים באוניברסיטת תל אביב. אחרי 6 שנים של לימודי רפואת שיניים כללית ו-4 שנים של עבודה כרופאת שיניים כללית, היא הבינה שהיא רוצה משהו יותר ספציפי "בער בי התחום של האורתודנטיה אך לא חשבתי שאתקבל בכלל להתמחות".

אבל, גם כשאינך בוחר במקצוע- המקצוע בוחר בך "באותם ימים, הייתי חברת סגל ומדריכה באוניברסיטה ובמקרה פגשתי את המזכירה של המחלקה לאורתודנטיה. שאלתי אותה בקלילות מה צריך לעשות כדי להתקבל. היא אמרה לי שממש בעוד יומיים נסגרת ההרשמה. זו היתה ממש שיחת מעלית אבל הכי חשובה שיש". משם העניין התקדם- נשלחו אל ד"ר פינקלשטיין טפסים, התקבלו עליה המלצות מהמחלקה שבה היא הדריכה ומאז- הכל היסטוריה.

את ההתמחות באוניברסיטה היא הסתיימה בהצטיינות. אבל מה שהיה לה הכי חשוב זה הדיוק הפנימי "זו היתה הפעם הראשונה בחיי שבה הרגשתי שאני עושה משהו שנועדתי לעשות, שאני טובה בו ושאני מרשה לעצמי להגיד שאני מצטיינת בו. היום זה מסר שאני מעבירה לילדים שלי- כשאתה ממלא את הייעוד שלך, זה ממלא אותך בביטחון. כשאתה מגשים חלום ואתה מרגיש שזה היעוד ואתה מוכיח שאתה טוב, יש לך את הערך המוסף ".

בינתיים, הבן הבכור ישראל (25) שנישא ממש לאחרונה לשיר, מסומן כמי שהושפע ראשון מהאווירה בבית והוא מתחיל ללמוד רפואה . הבן השני, יאיר (23) בוגר תואר במחשבים, הוא קצין בקבע, יעל (20) סיימה עכשיו שנת שירות שנייה ב"רחשי לב", יהונתן (17.5) הוא שמיניסט, ונועה (12) וטליה (10) לומדות בבית ספר יסודי.

בתחילת דרכה המקצועית, עבדה ד"ר פינקלשטיין במרפאה באלקנה, בה היא עובדת עד היום, וכיום היא בעיקר מקבלת לקוחות במרפאתה הפרטית בגבעת שמואל, ששמה הולך לפניה. בנוסף, היא מדריכה בתוכנית ההתמחות הבינלאומית לאורתודנטיה באוניברסיטת תל אביב, בבית הספר לרפואת שיניים ואחראית תחום אורתודנטיה ביחידה לרפואת הפה בבית החולים תל השומר, שם היא מטפלת בילדים בעלי צרכים מיוחדים ובמטופלים הזקוקים ליישור שיניים המשולב עם ניתוח של הלסתות. בין השאר, פעלה שנים רבות במסגרת ציבורית וכהנה בתפקיד יושבת ראש האגודה האורתודנטית בישראל.

כשאת מדברת על העשייה המקצועית שלה, רואים שאת פשוט אוהבת את מה שאת עושה.

"לחלוטין. בעייני, יישור שיניים יכול לשנות חיים. אחד המקרים המובהקים בהם הבנתי את זה היה לפני כמה שנים, כשהגיע אלי לטיפול, נער בן 14. היה לו שיער מתולתל וארוך ושיניים מאד עקומות. לקראת סוף הטיפול, לא זיהיתי אותו לרגע, כשהגיע עם תספורת יפה, קצרה ומסודרת. אמא שלו אמרה לי, שלא בפניו, שמסתבר שגידל את השיער כדי להסיח את הדעת ממצב השיניים שלו ועכשיו כשהשיניים התיישרו, הרשה לעצמו להסתפר. יש אצלי אינספור דוגמאות לאנשים מבוגרים, ילדים ונוער שלא מחייכים כי הם מתביישים בשיניים שלהם. אני מאמינה שהחיוך והצחוק כל כך משפיעים על איך שאתה מרגיש ומה שאתה מקרין לסביבה והמשפט- כשהבן אדם מחייך לעולם העולם מחייך אליו, הוא כל כך נכון לכל אדם".

מסתבר שד"ר פינקלשטיין, מכירה מקרוב את התחושות והחוויות של מטופליה "גם לי היו שיניים עקומות ועברתי יישור שיניים כילדה וזה זכור לי כתהליך משמעותי בעבר שלי. למעשה, אולי משם זה התחיל".

ולא רק שהחוויה אצל הרופא שלה, ד"ר זאב אברהם היתה חיובית וזכורה לטוב אלא שהוא גם היה מדריך שלה בהתמחות ("הזכרתי לו והוא מיד נזכר") והיום הם מדריכים ביחד.

מה הפנייה הכי נפוצה שאת שומעת?

"רוב התלונות הן על שיניים עקומות ובולטות. היום, יותר מתמיד, יש פניות של בוגרים יותר בני 40,50, 30 ואפילו מבוגרים ממש. עם עליית תוחלת החיים ועם המודעות הגדולה לאיכות החיים וההבנה שהם רוצים בחיוך מלא ובטוח, זה כבר לא נחשב למותרות כמו שזה היה בעבר. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת שיטת טיפול אסתטית יותר- אינויזליין הכוללת שימוש בפלטות שקופות המותאמות אישית למטופל ובכך אין כבר את השיקול שאולי יהיה מביך להסתובב בין אנשים עם גשר בשיניים".

אצל ד"ר פינקלשטיין, ישנם שלושה סוגי טיפולים ליישור שיניים. ראשית יש את השיטות המוכרות, מה שנקרא גשר, סמכים, קוביות, כל אחד קורא לזה בשם אחר. מדובר בקוביות שמודבקות לשיניים וחוט אורתודנטי מחובר אליהם ומחבר ביניהם וזו המערכת שמזיזה את השיניים. גם את הסמכים, אנחנו מחלקים לסוגים- יש סמכים מתכתיים – שזו השיטה מסורתית והותיקה ליישור שיניים. משך הטיפול תלוי במצב השיניים והלסתות. שיטה זו נבחרת על ידי בני נוער רבים, שגאים בגשר שלהם והוא אפילו מהווה סמל סטטוס. יש את הסמכים השקופים, שהם כמעט ובלתי נראים על אף שהם מודבקים על גבי החלק החיצוני של השן, משום שהם מיוצרים מחרסינה בצבע השן, אשר אינה משנה את צבעה במהלך הטיפול. התהליך זהה לחלוטין לתהליך יישור שיניים עם סמכים מתכתיים אך פחות בולט לעין. יש גם סמכים ננעלים, שהם בעלי 'דלת' מיוחדת הנסגרת על החוט האורתודנטי במקום שימוש בגומיות. סמכים מהסוג הזה, צוברים פחות לכלוך ובכך מאפשרים לשמור על היגיינת פה טובה יותר ובנוסף מאפשרים הגעה לאותה התוצאה תוך הפעלת כוחות קטנים ונוחים יותר. יש את שיטת הסמכים הפנימיים- הם דקים ובהתאמה אישית לכל שן בנפרד. מה שחשוב זה להתאים את הטיפול לכל מטופל באופן אישי לפי צרכיו".

השיטה החדישה והיקרה יותר היא הקשתיות , הנקראות אינויזליין "יישור שיניים בשיטה הזו, מתבצע באמצעות פלטה שקופה, דקה ובלתי נראית, המאפשרת למטופל להצניע את הטיפול ולהימנע ממכשור אגרסיבי ובולט. התהליך כולל סריקה דיגיטלית של פה המטופל ושליחת הקובץ למעבדה שמייצרת את הקשתיות על סמך הוראותיו של האורתודנט. התוצאה שמתקבלת היא סט של פלטות שקופות ונשלפות שכל אחת שונה במעט מקודמתה והמטופל מחליף פלטה כל כמה ימים, עד להתקדמות לתוצאה הרצויה. בשיטה הזו, הקשתיות מזיזות את השיניים בהדרגה, באופן יעיל ובטיחותי והמטופל יכול להסיר את הפלטות במהלך אכילה וצחצוח שיניים, כך שהיגיינת הפה נשמרת באופן מקסימלי".

ד"ר פינקלשטיין מוסיפה כי יש גם את הרסן הפנימי, המכונה- "מושן "מדובר במכשיר פנימי שמורכב משני חלקים: פס מתכתי המודבק על השיניים העליונות האחריות ופלטה שקופה ללסת התחתונה. שני החלקים מחוברים באמצעות גומיות והלחץ שנוצר מקדם את הלסת התחתונה ודוחף לאחור את השיניים האחוריות בלסת העליונה. בכך נפתח מקום ליישור השיניים הקדמיות."

מאיזה גיל צריך לפנות ולשאול אורתודנט אם יש צורך ביישור השיניים?

"הרבה אנשים טועים וחושבים שמעל לגיל 10, לקראת הנעורים. אבל לפי המלצות האגודה האורתודנטית האמריקאית, מומלץ להגיע לייעוץ יישור שיניים כבר בגיל 8-7. נכון שלרוב מטפלים לקראת סיום תחלופת השיניים, סביב גיל 12 – 13 אבל יש מקרים שבהם בגיל מוקדם מזהים בעיות ספציפיות ואז פותרים הסתבכות של המצב וזה מקל על הטיפול המתאים. לכן, ההמלצה היא שכל ילד יגיע לבדיקת ייעוץ בגיל 8-7 גם אם לא חושבים שיש צורך אורתודנטי, ואז מחליטים".

אי אפשר שלא לשאול, איך משפיעה עליך תקופת הקורונה? תחום השיניים מאד הגייני וזה בטוח אתגר גדול.

"אין ספק שבהתחלה זו היתה ממש טלטלה. ברמה האישית- הבן שלי התחתן בדיוק בשבוע שבו החליטו להגביל את האירועים והיה הלם גדול. החלטנו שלא לדחות את החתונה והיא התקיימה לאור יום, בחצר של המחותנים שלנו. כמובן שזו היתה חוויה מרגשת ובלתי נשכחת. בד ובד, בקליניקה עצמה גם חלו שינויים – עם ההחלטה על הסגר הכללי, נסגרו גם כל מרפאות השיניים מלבד שירותי העזרה הראשונה. נאלצנו לבטל המון תורים, תהליכים שהתחלנו, תורים שאנשים חיכו להם כל כך. במהלך חודש וחצי המרפאה היתה סגורה בהתאם להנחיות משרד לבריאות ובתחילת מאי כשאישרו לפתוח מחדש תחת נהלים מוקפדים של התמגנות ושמירה על הייגנה, התארגנו מחדש, הרחבנו את שעות הפעילות, הצטיידנו במכשור, בביגוד מיוחד, כמובן במסכות, ריווחנו תורים והקפדנו, ועדיין מקפידים עד עכשיו, שהמטופלים יגיעו בזמן ואם אפשר- ללא מלווים. מאד חשוב להקפיד ללכת לשינניות גם בתקופה הזו, ולא לזלזל. השינניות עובדות ללא מים, שזה מקשה על העבודה אבל מקטין סיכונים".

כאמור, ד"ר פינקלשטיין מוכרת בגבעת שמואל אבל רוב המטופלים שלה הם ממקומות אחרים וגם מרוחקים בארץ: מאשדוד, מעומר, מחיספין, מחיפה מהשומרון ועוד. אנשים ממליצים מפה לאוזן וגם רופאי שיניים בכירים, מפנים אליה לקוחות שזקוקים לטיפול אורתודנטי.

איך נדע שהגענו לאורתודנט טוב?

"דבר ראשון, צריך לוודא שמדובר באורתודנט מומחה בעל ניסיון רב בתחום. אני גם מציעה להגיע למרפאה ולהתרשם מהרופא ומהצוות של המקום וכמובן לראות את עבודותיו והצלחותיו בתחום. והיום, בעידן הדיגיטל, מאד קל למצוא חוות דעת של מטופלים קודמים ולקבל המלצות על אותו רופא."

כשאנחנו היינו ילדים, יישור שיניים היה נחשב לסטטוס של העשירון העליון. התמונה כבר לא כזו?

"נכון. היום באופן כללי יש מודעות, אנשים מבינים את החשיבות ומשקיעים. הכל בחיים תלוי בסדר עדיפויות ואם אתה מאמין שמשהו חשוב, אתה מוצא את הדרכים להגשים או להשיג אותו. גם הדרך שלי כללה מחירים, בדקתי מה בראש סדר העדיפויות שלי והבנתי על מה אני כן מוכנה לוותר. היום, יותר ויותר הורים, מבינים את החשיבות של לגדל ילד שיהיה שלם עם עצמו ושיוכל לחייך בביטחון כי זה כרטיס הביקור שלו בכל מקום. גם המבוגרים מבינים זאת ולא נשכח שהרבה פעמים יש צורך לא רק אסתטי לעשות יישור שיניים".