שר התקשורת יועז הנדל
שר התקשורת יועז הנדל צילום: משה ביטון

מאבקי שליטה או התערבות מיותרת? שלושת היומונים החרדים מפרסמים הבוקר (חמישי) מתקפה יזומה של רבני 'ועדת התקשורת' על שר התקשורת יועז הנדל ובשל ניסיונותיו לקצץ בסמכויות הוועדה.

כזכור, אתמול הבהיר משרד התקשורת כי יפעל לביטול החסימה שמונעת מבעלי טלפון עם "מספר כשר" לחייג למספרי חירום ושירותי מצוקה ורווחה.

בין היתר שוקל המשרד לקבוע ברישיונות מפעילים פנים ארציים וחברות הסלולר הוראות האוסרות על חסימת החיוג למספרי טלפון ארציים מקוצרים בעלי 3 ו-4 ספרות שהקצה משרד התקשורת לצורך מוקדי חירום, מצוקה ורווחה, כגון מוקד 100 של המשטרה, מוקד ער"ן ועוד.

על פי המיזם, חברות הסלולר גם לא יוכלו לחסום את ההתקשרות למספרים ממשלתיים. בקשה לחסימה תוגש לבעל הרישיון עבור כל מספר בנפרד ולא עבור קבוצת מספרים.

ועדת הרבנים המפקחת על תכני הטלפונית הכשרים לא אהבו את המיזם בלשון המעטה והבוקר הם תקפו בחריפות את שר התקשורת מעל במת היומונים החרדיים.

"שר התקשורת יועז הנדל הודיע על כוונתו להתערב בהסדר שבין חברות הסלולר לציבור הצרכנים החרדיים באופן שיפגע בפיקוח של ועדת הרבנים לעניני תקשורת. בכך מאמץ השר הנדל את עמדת הרפורמים ושונאי הדת, בלחצם של חברות עסקיות ומפעילי קווי תוכן", לשון ההודעה.

ועדת התקשורת מאשימה את בעלי 'קווי הנייעס' החרדיים שנחסמו בקומה הכשרה וקראו תיגר על התערבותה של הוועדה.

"גורמים עסקיים המפעילים קווי נייעס, רכילות ולשון הרע חברו אליו כדי לפגוע בכל דרך בחומות הכשרות של הסלולר הכשר שנוסד בידי גדולי ישראל עם התפתחות הטכנולוגיה התקשורתית והסכנות האורבות בה לציבור החרדי".

"נסיונות פגיעה אלו נבלמו על־ידי הוועדה, אך מפעילי הקווים, תאבי הבצע המתעשרים מדקות נכנסות, לא בחלו באמצעים ואף הצטרפו לעמותות אנטי-חרדיות וארגוני הרפורמים, אשר יחדיו פעלו בדרכים שונות על-מנת לייצר שיחות נכנסות מתוך הקומות הכשרות ובכך לגרוף הון על חשבון הציבור, תוך כדי פגיעה ברצונו של הציבור החרדי להתבדל מתקשורת פסולה במכשירי הטלפונים הניידים".

בהמשך טענו כי שרי התקשורת מעולם לא התערבו - למעט הנדל. "יצוין כי שרי התקשורת לדורותיהם בלמו כל דרך לפגיעה בהסדר שבין חברות הסלולר לציבור החרדי, וחרף לחצים רבים הבינו כי רצונו של ציבור יראי ה' להיות מוגנים מפני תכנים אסורים ופוגעניים ועל כן נמנעו מלפגוע בהסדר הקיים למען הציבור החרדי.

"למרות עמדת בכירי משרד התקשורת, שר התקשורת יועז הנדל החליט להרים יד נגד מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א וזצוק"ל והכריז מלחמה על הציבור החרדי תוך התערבות בוטה ברגל גסה באורחות חייו.

"השר הנדל בחר לחבור לעוקרי הדת, גורמים אנטי חרדיים ולהעדיף את האינטרסים של חברה כלכלית המתעשרת מקווים אלו, על פני הרצון של הציבור החרדי מחזיקי הטלפון הכשר, המונים למעלה מחצי מיליון איש המבקשים להתנזר מתקשורת פסולה כהוראתם של גדו"י.

לטענתם, בדלת האחורית מבקש הנדל להכניס את האינטרנט לבית החרדי. "גורמים בכירים במשרד התקשורת הזהירו כי ההתערבות של השר הנדל בסלולר הכשר מטרתה להחדיר בדלת האחורית לציבור החרדי את התקשורת הדיגיטלית והאינטרנט הטמא שנאסרו על־ידי כל גדולי ישראל מכל החוגים, וכי מתן דריסת רגל בהתערבות בהסכם פרטי של הציבור החרדי עם חברות הסלולר היא חריגה שתפרוץ את כל הסכרים והגדרים שנעשו להגנה מפני האיסורים החמורים וד"ל.

עוד אמרו ב'ועדת הרבנים לעניני תקשורת' כי הציפיה היא ששר התקשורת הנדל יתעשת ויחזור בו מכוונתו לאחר שיכיר לעומק את העובדות. "יש לנו שיתוף פעולה מיוחד עם משרד התקשורת ועם כל שרי התקשורת שכיהנו לאורך כל שנות פעילות הוועדה ואנו מאמינים שהשר לא יפגע בציבור החרדי. ברגע שהשר יכיר את הפרטים הוא יבין שנעשה ניסיון להוליכו שולל. בימים הקרובים נעלה את הנושא לשולחנם של גדולי ישראל שהורו כי מטרת הטלפון הכשר היא לדיבור בלבד וללא כל שירותי תוכן וכך יהיה גם בהמשך".