הרב מפציר: חוסו על חייכם; אל תבואו

רבה של העיר מאריופול בדרום אוקראינה שחלה בקורונה מפציר בחסידי ברסלב שלא להגיע השנה לאוקראינה. "לרופאים אין לא ציוד ולא תרופות"

מיכל לוי , כ"א באלול תש"פ

הרב מענדל כהן, רבה של העיר מאריופול בדרום אוקראינה, מתאושש בימים אלה בבית החולים איכילוב לאחר שלקה באוקראינה בנגיף הקורונה.

בימים האחרונים הוא הוטס ארצה בעלות גבוהה לאחר שמצבו הרפואי הדרדר והוא הגיע למצב קשה מאד.

בראיון שהעניק לאתר 'בחדרי חרדים' הוא מפציר בחסידי ברסלב שלא להגיע לאומן השנה. "אני לא רוצה לקבוע לאנשים מה לעשות, אבל אי אפשר לתאר בכלל את הסכנה שאורבת כאן בגלל הרפואה הכושלת והנחשלת.

"אני אישית קיבלתי יחס טוב מאוד והתייחסו אלי באופן יוצא מן הכלל כי מכירים ומכבדים אותי בתור 'הרב', אבל למרות הרצון הטוב לעזור לי, לרופאים כאן אין לא ציוד ולא תרופות. הם פשוט מביאים למשפחה של החולה רשימה של תרופות הכרחיות ומבקשים שישיג אותן בעצמו".

לדבריו, אשפוז באוקראינה משמעותו סכנת חיים ברורה. "למרות שאושפזתי במרכז רפואי פרטי מאוד נחשב, אין להם כאן מכונת שמחזיקה את הלב והריאות יחד. יהודי שיגיע לאוקראינה, שאף אחד לא מכיר ולא חייב לו כלום יטופל כמו אוקראיני מן השורה ויכול חלילה וחס לקפח את חייו.

"אי אפשר לתאר עד כמה זה מסוכן. אדם יכול להיזרק מבית הרפואה רק כי צריכים את החדר שלו עבור חולה קשה יותר, או פשוט לשכב במסדרון או בחצר בלי שמישהו בכלל ייגש אליו".

הרב כהן מספר שהוא עצמו קבר כבר ארבעה יהודים מקהילתו ועוד עשרות מצויים במצב קשה ובינוני לאחר שנדבקו בנגיף.

"יש עשרות עשרות של יהודים מהקהילה שלי שנדבקו בנגיף, אבל מצבם של למעלה מ-40 מצריך טיפול בחמצן ועוד. כדי שלא ימותו ממחסור בציוד רפואי, שכרתי צוות רפואי מיוחד ורכשתי עבור כל אחד מאותם יהודים מכשיר חמצן ותרופות ואנחנו פשוט מחזיקים אותם בכוח, אחרת חלקם היה נופח מזמן את נשמתו".

למרות שמספר החולים באוקראינה נמוך מישראל, הרי שמספר המתים גדול כמעט פי שלושה "זה מעיד על הקטסטרופה פה", הוא אומר.

"בעיני, אם הקדוש ברוך הוא השאיר אותי בחיים יש לי שליחות חשובה להציל חיים של יהודים. יש ירידת מתח בכל הקשור לזה ואנשים לא מבינים את התוצאות. אני חושב שיש לי עכשיו שליחות לעמוד בשער ולהתריע: יהודים, חוסו על נפשותיכם".