האם גם השנה הכל יהיה אותו דבר?

במקום להיתקע ב"רשימת המחדלים והחטאים שלי", תצאו מיום הכיפורים הקרוב עם טעם טוב בפה. ספרו החדש של הרב דרוקמן פוקח עיניים

בשיתוף מכון אור עציון , כ"א באלול תש"פ

הרב דרוקמן
הרב דרוקמן
צילום: קובי ריכטר/TPS

כשאנחנו שומעים את הביטויים: "חודש אלול", "ימים נוראים" או: "צריך לעשות תשובה", עלולה להצטייר בראשנו תמונה עגומה: חשבון נפש נוקב, מחדלים אישיים, יצרים, חטאים שגם השנה לא הצלחנו לתקן, ומעל הכול – תחושה של התעסקות ברע.

לחפש איפה לא הייתי בסדר ולהכות כמה שיותר חזק על החזה...

לראי"ה קוק זצ"ל הייתה גישה אחרת, גישה המשאירה בלב טעם טוב של סיפוק והתקדמות אחרי תהליך של תשובה – ולא זו בלבד, אלא גם נותנת מבט אחר על המציאות כולה: מבט של תקווה עמוקה לפתרון כל הבעיות שבעולם, מבט המעניק עין טובה לכל תופעה המתרחשת, מבט שאינו מצמצם את התהליך של הימים האלה רק לתיקון המחדלים הפרטיים שלי.

פתרון של כל הבעיות שבעולם?

ייתכן שאחד המשפטים היומרניים ביותר שנכתבו מעולם הוא משפטו של הראי"ה קוק: "אין דבר בטוח בעולם כמו התשובה, וסוף הכל לשוב לתיקון" (אורות התשובה ו, ב). המשפט עלול להישמע כהגזמה שמטרתה סתם לעודד אותנו, וכמעט קשה להאמין שהוא נכתב ברצינות...

האם באמת אפשר להשתכנע שכל בעיה שישנה בעולם – עתידה להיפתר? שהעולם כולו יגיע לתיקון מלא? שלא תהיינה עוד בעיות בעולם?

הרב קוק עצמו היה משוכנע בכך מעל לכל ספק – אבל מה איתנו? האם נוכל גם אנחנו להשתכנע שלא מדובר בתקווה אוטופית מנותקת מהמציאות?

לא בטוח שכל אחד מאיתנו מסוגל להגיע לאותה רמת שכנוע פנימי עמוק בתיקון העולם כמו של הרב קוק זצ"ל. ועם זאת, כולנו יכולים לעשות צעד משמעותי לקראת השכנוע הזה – בעזרת יד מכוונת, שתיתן לנו זווית חדשה על תופעות שכולנו מכירים, שתראה לנו איך תופעות אלו מובילות את העולם קדימה, ואיך ההתקדמות הזאת היא חלק מתהליך גדול ועולמי.

לרכישת הספר "ושבת" החדש מאתר המכון התורני אור עציון >>>

איפה אני נכנס בכל הסיפור?

לתהליך התשובה של האדם הפרטי יש תפקיד חשוב מאוד, אבל מהיכן נקבל את כוחות הנפש לעשות אותו במלוא הרצינות?

ייתכן שחלק מהקושי שלנו נעוץ בתחושה שהתיקון קשה מדי, כאילו לעולם לא נצליח לתקן את חטאינו, חלילה. דווקא פרספקטיבה רחבה יותר, המחברת בין התיקון הפרטי שלי לבין הבאת העולם כולו למקום טוב יותר, לצד העין הטובה והביטחון שסופו של התיקון לבוא – עשויה למלא את הרוח במפרשים ולהפוך את התהליך למרומם ומשמח יותר.

דווקא בימים אלו, כשכל אחד מאיתנו עסוק בתיקון הקלקולים הפרטיים שלו, חשוב לזכור שזה לא הכול! האם העולם כבר נראה כפי שהיינו רוצים שייראה? וכי העולם כולו מושלם, ורק אצלי יש בעיות? עלינו לפקוח את עינינו ולהיות מודעים למה שקורה סביבנו, לראות איך העולם שלנו הולך ומתקדם, איך העולם כולו חוזר בתשובה! מתוך כך גם נבין שהעמידה האישית של כל אחד ואחד מאיתנו מול עצמו היא אחד הצעדים החשובים בתהליך הגדול הזה.

לגבש את הכול לתפיסה אחת

עם נושאים אלו ואחרים מתמודד הרב חיים דרוקמן שליט"א בספרו החדש "ושבת". מתוך עיון מעמיק בשלוש פסקאות ההקדמה הקצרות של "אורות התשובה", ספרו של הראי"ה קוק זצ"ל, הרב דרוקמן מגלה לנו תפיסה אחרת לחלוטין של כל נושא התשובה.

הספר פורס לפנינו עומק מיוחד של התשובה, מגלה זווית חדשה לתיקון דרכיו של האדם הפרטי, פותח צוהר לתהליך תיקון העולם כולו ועומד על הקשר ביניהם – הכול מתוך בחינה מפוכחת של שלל דוגמאות מהמציאות היומיומית שלנו.

הספר מתאים לא רק לבני ישיבות, אלא כמעט לכל אחד, בשל לשונו הקולחת והבהירה והתמציתיות שלו. אפשר לקוראו בקריאה מהירה ונינוחה, והוא מגלה לנו עומקים מיוחדים. "ושבת" משמש פתיח ומבוא לספרו הגדול של הראי"ה קוק: "אורות התשובה", אך הוא גם חיבור חשוב בפני עצמו ומצטרף לרשימה ההולכת וגדלה של ספרי הרב דרוקמן בנושאים רבים ומגוונים.

לרכישת הספר "ושבת" החדש מאתר המכון התורני אור עציון >>>

ושבת
יח"צ