הצעירים ייחשפו להיסטוריה של ירושלים

למרות הקורונה: אלפי צעירים ישראלים ישתתפו בפרויקטים חוויתיים להיכרות עם ירושלים ולהעמקת זהותם האישית

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"א באלול תש"פ

מכירים לעומק את ירושלים
מכירים לעומק את ירושלים
צילום: קובי הראתי, באדיבות ארכיון עיר דוד - ירושלים הקדומה

עיר דוד בתמיכה של קרן ג׳נסיס תאפשר לאלפי תלמידי תיכון ומכינות לחקור את זהותם תוך לימוד ההיסטוריה של ירושלים

החל מהחודש יותר מ-35,000 תלמידי תיכונים וחניכי מכינות קדם צבאיות יוכלו לקחת חלק בשני פרוייקטים של עיר דוד בתמיכת קרן ג'נסיס שמטרתם לאפשר לצעירים לגלות זוויות חדשות בזהותם הלאומית ובהיסטוריה של העם היהודי.

התוכנית הראשונה ״על חומותייך״ מציעה מסע מרהיב בזמן לתלמידי כיתות י׳. במסגרת הפרויקט יקיימו התלמידים ביקור בן ארבעה ימים בעיר העתיקה בירושלים, במהלכו ישתתפו בחפירות ארכאולוגיות אמתיות, יצאו לסיורים ומסלולים שונים וישתתפו בפעילויות לימודיות קבוצתיות. כל פעילויות התוכנית מועברות ע״י מדריכים בעלי רישיונות של משרד החינוך.

תוכנית ״עומק השטח״ מיועדת לחניכי מכינות קדם צבאיות ומאפשרת לצעירים להכיר לעומק את ההיסטוריה של ירושלים, ללמוד את הארכאולוגיה של העיר ולצלול לעומק המציאות המורכבת שלה. תלמידי המכינות ישתתפו בחפירות ארכאולוגיות, יקחו חלק בטיולים מכווני למידה בעיר וישתתפו במפגשים מרתקים עם נציגי המגזרים השונים המתגוררים בעיר. הצעירים יזכו להדרכה של מיטב מורי הדרך של עיר דוד ומכון המחקר יד בן צבי. בתכנית זו, חניכי המכינות לוקחים בעצמם חלק פעיל בגיבוש רשימת נושאי הלימוד.

שיתוף הפעולה בין עיר דוד לקרן ג'נסיס יאפשר לדור החדש של הצעירים הישראלים להיחשף להיסטוריה של עיר הבירה ירושלים, לגעת בשורשים של העם היהודי ולהיפגש עם סיפורי התנ"ך עליהם למדו בבית הספר- דרך סיורי שטח.

נטלי שניידרמן, מנהלת מערך המענקים הגלובלי של קרן ג׳נסיס, ציינה "אנחנו מאמינים שהאווירה המיוחדת של עיר דוד, שאפשר לחוש בה את ההיסטוריה החרוטה באבן, תסייע להשגת מטרתנו המשותפת – לעזור לצעירים ישראלים להתחבר באופן עמוק לתרבות, למורשת, לערכים ולזהות הלאומית שלהם ולהפוך אותם לחלק בלתי נפרד מהאישיות של כל אחד ואחת מהם. התוכניות שלנו הופכות את לימודי ההיסטוריה וחיפוש המקום הפרטי בתוכה למסע מרתק".

דורון שפילמן, סגן נשיא עיר דוד, הוסיף "אחד היתרונות המובהקים של הפרויקטים האלה היא האפשרות להכיר את ירושלים תוך כדי עשייה ממשית. במקום לשבת בכיתה ולהקשיב להרצאות על העיר, המשתתפים שלנו נוגעים בהיסטוריה, לוקחים חלק בחפירות ארכאולוגיות, חוזרים אלפי שנים אחורה בזמן. זוהי חוויה אישית חשובה מעין כמוה, שבמסגרתה יוכלו משתתפי הפרויקט לא רק להיפגש עם ההיסטוריה והמורכבות של ירשלים, אלא גם להבין את ההשלכות של המציאות הזו על עולמם האישי כיום. אנחנו מודים לקרן ג׳נסיס שבזכות שיתוף הפעולה שלה הצלחנו לספק לאלפי צעירים את האפשרות החשובה הזאת".