מתגלחים עליהם

לוחמי גולני צלחו את המבחן ההלכתי המאתגר לצורך קבלת פטור זקן, אבל זה לא עצר את המפקד מלהורות להם להתגלח

אסף משניות , כ"א באלול תש"פ

"עברו מבחן שאני לא בטוח שכל הרבנים יכולים לעבור”. חיילים דתיים
"עברו מבחן שאני לא בטוח שכל הרבנים יכולים לעבור”. חיילים דתיים
צילום: פלאש 90

כמו ריטואל קבוע, בחודשים האחרונים מתנהל שוב מאבק אימתני בצה"ל על סוגיית גידול הזקנים של החיילים. גם הפעם, בדיוק כמו בשורת הפעמים הקודמות שבהן התעוררה הפרשה, חל שינוי בפקודת הזקנים, ומאז החלו שלילות מאסיביות של פטורי גידול זקן ברחבי צה"ל. בחלק מהאירועים חיילים אף נענשו בריתוק לאחר שסירבו לגלח את זקנם.

האירועים הבולטים ביותר מתרחשים בשבועות האחרונים בחטיבת גולני, ובמיוחד בבא"ח החטיבה. גורמים צבאיים בכירים מוסרים ל'בשבע' שבעקבות 'רוח מפקד' שהגיעה ממח"ט החטיבה, אל"מ ברק חירם, שנכנס לתפקידו בתחילת חודש אוגוסט, החליט מפקד הבא"ח סא"ל סיוון בלוך להחמיר מאוד את הדרישות לקבלת פטור זקן ממניעים דתיים. עוד אומרים הגורמים הבכירים שבלוך מחזיק באג'נדה חריפה כנגד גידול זקנים, ועל כן הוא פועל ככל יכולתו לצמצום התופעה. מעדויות שהגיעו לידי 'בשבע' עולה כי בלוך אף אמר שמכיוון שאין שום מצווה דתית לגדל זקן, אין מקום לתת פטור זה. בלוך, אגב, מגדיר עצמו כאדם דתי.

ש' הוא חייל בבא"ח גולני. הוא התגייס בגיוס אוגוסט האחרון לחטיבה, לאחר שנה באחת מהמכינות הדתיות הגדולות. עם גיוסו הונחתה הפקודה לשלול את פטורי הזקן ולהורות לחיילים להתגלח. במסגרת הנהלים החדשים שניתנו על ידי מפקד הבא"ח, עבר ש' מבחן בשורת נושאים הלכתיים מורכבים אצל רב הבא"ח. לאחר המבחן, המליץ הרב לאשר לו פטור זקן. אלא שמפקד הבא"ח התעלם מההמלצה, וחייב אותו להתגלח.

"הדרך שש' עבר בשנה שלו במכינה הייתה פשוט מרשימה. הוא עלה והתקדם ברמה הרוחנית ככל שהשנה עברה, למרות כל האתגרים שכולנו יודעים שהיא הביאה", אומר מ', ר"מ במכינה שבה למד ש'.

למרות שמ’ הוא אזרח חופשי כבר שנים רבות, הוא בוחר להתראיין בעילום שם, לבקשת תלמידו. "הפחד שלו הוא שאם יזהו בבא"ח שהוא או מישהו שקרוב אליו דיבר בתקשורת זה יסבך אותו מאוד. זה לא פחד תלוש מהמציאות. הנושא הזה הוא הנושא הכי מרכזי בבא"ח מאז שהוא התגייס, וחברים שלו שסירבו להתגלח קיבלו עונשי ריתוק ארוכים. הוא לא רוצה לעבור את אותו דבר".

אז למה בכל זאת אתה מדבר איתנו?

"כי צריך שהציבור ידע מה קורה כרגע בצה"ל. הצבא שורף מאמצים רבים על נושא שאין כמעט אף אזרח במדינה שמבין למה הוא מטריד מישהו. זה מגיע לידי כך שמשפילים חיילים. המסר שש' קיבל מהמפקדים שלו הוא שהוא לא מספיק דתי בשביל לקבל את פטור הזקן. הוא לא היחיד שנשלל ממנו הפטור. מדובר בעוד תלמידים ממכינות אחרות וגם מישיבות גבוהות, שעברו מבחן שאני לא בטוח שכל הרבנים יכולים לעבור, קיבלו אישור מהרב שהם ראויים לפטור, והמפקדים מעליהם פשוט התעלמו לחלוטין מההמלצה ולא אישרו את הפטור, וככה חיילים חויבו להתגלח".

מדיניות ברמת המג"ד

מ' מצביע על אחת הבעיות המרכזיות בפקודת הזקנים החדשה, שנכנסה לתוקפה לפני כחודשיים. הפקודה, כך אמר בפומבי הרב הצבאי הראשי, אל"מ הרב אייל קרים, תיטיב עם החיילים הדתיים ותפחית את הסרבול שנוצר בפקודה הקודמת, שנכתבה בשנת 2018. בפועל, מהר מאוד התגלתה 'פרצה' בפקודה, שלמעשה מאפשרת לכל מג"ד עם אג'נדה בנושא למנוע מחיילים לקבל פטור זקן. בפקודה אין רשימת תנאים מסודרת ואחידה שיוצרת זכאות לקבלת הפטור, וכמו כן, לרבנים הצבאיים, הגורם הדתי היחיד ביחידות, יש רק סמכות כממליצים שאין שום צורך לקבל את המלצתם.

"לרבנות הצבאית אין הרבה איך לעזור, כי בסוף קיצצו להם את הכנפיים והם רק בתקן של יועצים. אבל בעוד הצבא מקבל המלצות של יועצים אחרים - את ההמלצות שלהם לא, וזה חמור ופוגע ביכולת של הרבנות הצבאית לפעול", אומר מ'.

ברבנות הצבאית הכחישו בהתחלה שישנה בעיה בבא"ח גולני, ואף אמרו שאין חיילים שגולחו בפועל. גורמים המעורים בפרטים מספרים ל'בשבע' שברבנות הצבאית אף פעלו על מנת לגייס את הרבנים הבכירים במגזר הדתי כדי שיצאו במכתב תמיכה בהם, ויורו לחיילים שלא לפנות לארגונים חיצוניים שמטפלים בנושאים כאלה, דוגמת 'צו אחד'.

בשיחות סגורות מודים בכירי הרבנות שבבא"ח גולני ישנה בעיה חמורה בנושא, ואכן יש חיילים שחויבו להתגלח. עוד אומרים ברבנות הצבאית שהרבצ"ר עצמו עסק בנושא והעביר רשימה שמית למפקד הבא"ח ובה שמות כל החיילים שנשלל מהם האישור. על פי אותם בכירים, כל השמות ברשימה קיבלו מחדש את פטור הזקן. לעומת זאת, מבדיקה שקיימנו עם מספר חיילים מבא"ח גולני עולה שהפטור לא הוחזר לרבים מהם.

בתשובה לשאלה האם נערך תחקיר בעקבות המקרה, כנהוג באירועים כאלה, הודו ברבנות שלא נערך תחקיר ולמעשה אף אין אפשרות לערוך אחד כזה, שכן המח"ט ומפקד הבא"ח טוענים כי הם פועלים לפי הפקודות וכי אין שום הפרה. גורמים אחרים שדיברנו איתם מתקשים לקבל את הטיעון. "יש אינספור תחקירים שהצד המואשם בהם טוען שהוא התנהל בדיוק לפי הפקודות. זה לא מנע אף פעם תחקיר. ההסבר הזה רק מעיד על היחס כלפי הרבנות", אומרים אותם גורמים.

לא רק לדתיים

סוגיית גידול הזקנים בצה"ל שבה ועולה בשנים האחרונות פעם אחר פעם, וזה תקופה ארוכה שיכולת קבלת ההחלטות של הרבנות הצבאית ניטלה מידיה. הרבנים הצבאיים מספרים שהנושא גוזל מהם זמן יקר, ושביותר מדי פעמים, למרות מאמצים נרחבים, הדרג הפיקודי שמעליהם פשוט מתעלם מהם. "זה סיפור שכבר שנים קורה. זה קרה לי כרב הצבאי של בית הספר להנדסה צבאית כבר לפני 5 שנים", אומר סרן (במיל') הרב אביעד גדות. "חיילים חויבו להתגלח, וניהלתי מאבק ארוך מאוד כדי למנוע את זה. אז ראיתי עד כמה בעייתית היא העובדה שהרבנות היא לא זאת שמחליטה".

כשאתה מדבר עם רבנים צבאיים היום, הם מתארים לך מציאות דומה?

"כמובן, ואפילו קשה יותר. כוח האדם בקרב אנשי הקבע הצטמצם משמעותית בעקבות תר"ש גדעון, וזה העמיס עוד יותר עבודה על הרבנים הצבאיים. העיסוק בסוגיית פטורי הזקן, עם כל הביורוקרטיה והמבחנים שנדרשים היום, לוקחים להם חלק עצום מהזמן שגם ככה חסר להם. הם אומרים לי שוב ושוב שזה מונע מהם לדאוג לצורכי הדת בצבא ולצורכי החיילים הדתיים. יש שם הרבה תסכול בנושא".

מבחני הדת שנערכים לחיילים הדתיים, שזכו לכינוי 'הדתומטר', יוצרים אפליה בין יחידות שונות, וגורמים לכך שבעוד חיילים דתיים בבסיס הדרכה מסוים מקבלים פטורים, חבריהם מבסיסים אחרים לא זוכים לאישור. "לכל רב יש ה'דתומטר' שלו, שהרבה פעמים נושב מרוח המפקד שמעליו. זה יוצר מצב בלתי אפשרי של חוסר אחידות וחוסר צדק. החיילים סובלים בגלל גחמות ונהלים לא ברורים, וכל זה בפקודה מיותרת להפליא", אומר גדות.

גורמים בדרגים הגבוהים ביותר ברבנות הצבאים אומרים ל'בשבע' כי בעקבות הפרשה בגולני, ואירוע נוסף בגבעתי שנפתר מהר יותר, החליטו ברבנות לצאת למאבק במטרה לשנות את הפקודה, או לכל הפחות להוביל להוראות ברורות שיבהירו ששיקול הדעת של המפקדים השונים מוגבל. אותם גורמים מוסרים שהדרישות הללו יתורגמו בזמן הקרוב לפעולות מעשיות.

הבעיה המדוברת בסוגיית גידול הזקנים בצה"ל היא זו של החיילים הדתיים, אך מאות חיילים חילונים סובלים ממנה לא פחות, ואולי אף יותר. הסיבה לכך היא שבעוד לחיילים הדתיים יש פרמטרים מוגדרים במידה מסוימת, לחיילים החילונים שמבקשים פטור זקן על בסיס אישי, אין. ההגדרה של פטור אישי מנוסחת בצורה אמורפית למדי, וקובעת שפטור כזה יינתן למי ש"גורם מוסמך ימצא שגידול הזקן מטעמים אישיים מהווה חלק מדמותו, מהווייתו או מזהותו של החייל".

ע' הוא רב־סמל פלוגתי באחד מבסיסי ההדרכה בארץ. בחודשיים האחרונים נשללו ממנו ומעוד 200 חיילים בבסיסו אישורי הזקן מטעמים אישיים, ואף נרמז להם שלא רבים הסיכויים שההחלטה תשונה בערעור שהגישו למז"י (מפקדת זרוע יבשה). בשיחה עם 'בשבע' מתאר ע' את האירועים. "במשך הרבה מאוד זמן לאף אחד לא באמת הייתה בעיה עם זה שחיילים מגדלים זקנים מסודרים. לכולנו היה פטור מאושר. ואז, ביום אחד הודיעו לנו שמפקד הבה"ד הורה לאסוף את כל האישורים ולבטל אותם, ושכולם צריכים להתגלח. לחלק מאיתנו, במיוחד המפקדים, לא הייתה ברירה אלא להתגלח, אבל לשאר החיילים נתנו הארכה עד לתחילת אוקטובר. בינתיים הגשנו ערעור על ההחלטה, אבל אנחנו לא מאוד אופטימיים. הבנו מראש שאין הרבה סיכוי".

מה התחושות שיש כרגע ביחידה?

"כעס. הרבה מאוד כעס. אנחנו יודעים שזאת לא פקודה שהרמטכ"ל נתן, כי מחברים שלנו מבסיסים אחרים בכלל לא ביקשו את האישורים חזרה, והם ממשיכים כאילו לא קורה כלום. במקומות אחרים לקחו, ומיד החזירו כמעט לכולם. זה מתנהל בצורה שרירותית, לפי החלטות של מפקדי הבסיס שאין מאחוריהן שום היגיון או אחידות".

לא כל החיילים בבסיסו של ע' חויבו להתגלח. למעשה, מתוך כלל האישורים שנאספו, שלושה הוחזרו. השלושה הם הנגדים הבכירים ביותר בבה"ד. "כשאתה רואה את זה אתה מבין שלא מדובר פה במשהו ענייני, אלא בסוג של שחיתות. הממונים נותנים למפקדים הבכירים, שהם חברים שלהם, הטבות, ודופקים את כל שאר החיילים. זה פשוט מרתיח. אבל זאת לא ההוכחה היחידה שקיבלנו לכך שלא מדובר בהתנהלות עניינית. אם זה היה ענייני, היית מצפה שמפקד הבה"ד יבדוק כל בקשה. זה לא מה שקורה. בפועל הוא נתן הוראה לפקידה שלו לשלול את כל הבקשות. אני ראיתי במו עיניי שמי שחותם הוא לא המפקד, אלא הפקידה שלו".

לאמץ את מודל מג"ב

סיפורו של ע' אינו היחיד. ס' הוא לוחם בשריון, והוא מתאר התנהלות דומה להפליא. "לפני כמה חודשים הרמטכ"ל אמר שהוא רוצה לראות את החיילים בלי זקן, אבל הוא לא הוריד את זה כפקודה, אלא יותר כעיקרון. אבל המג"ד שלנו לקח את זה רציני, והחליט לשלול לכולנו את האישורים. לי היה אישור במשך שנה וארבעה חודשים על בסיס אישי, אבל כשהגשתי שוב את הבקשה הוא אמר שהוא לא יאשר. בלי שום הסבר או נימוק למה לא לאשר לי משהו שכבר אושר לי במשך כמעט שנה וחצי. ואני ממש לא היחיד, אנחנו עשרות חיילים באותו סיפור".

אילו מחשבות עלו לכם כשנשללו מכם האישורים?

"שמפקדים בכירים בצה"ל עושים מה שהם רוצים רק בגלל שיש להם כוח בידיים לעשות את זה, בלי שאכפת להם מהחיילים עצמם. לראות מערכת אטומה כל כך על נושא כזה, זה מתסכל מאוד".

בנה של יוכי ברוך סבל מההתנהלות הצה"לית בסבב הקודם של הפרשה, לפני כשנתיים. בעקבות האירועים ההם היא החליטה לפתוח במאבק לשינוי הפקודה, וזאת כדי לאפשר לכל חייל שמעוניין בכך לגדל זקן. "מאות חיילים מאבדים בימים אלה את פטור הזקן שלהם ונאלצים להתגלח. המלחמה שצה"ל מנהל כנגד חייליו ומפקדיו לא מובנת ולא הגיונית. מדובר בפקודה לא רלוונטית והגיע הזמן לשנות אותה", אומרת ברוך ל'בשבע'.

יש לחיילים מה לעשות נגד זה?

"כיום לא. המערכת מנותקת ולא מקשיבה להם ולרצונות שלהם, בלי להבין שזה רק פוגע בחיילים ובמוטיבציה שלהם. זאת הסיבה שבגללה החלטנו לעתור לבג"ץ ולנסות להביא לשינוי. הבעיה היא שעתירה כזאת עולה לא מעט כסף, ולכן ממש בימים אלו יצא קמפיין הדסטארט לגיוס כסף לעתירה. לדעתי, כל מי שרוצה שחיילי צה"ל ירגישו שמתחשבים בהם צריך לתמוך בזה. זה לא מאבק על אירוע שולי, אלא מלחמה עבור כל החיילים שחשים, ובצדק, שמתעלמים מהם, וכל זה בנושא שאין לו שום הצדקה".

"יש איזו תפיסה ארכאית בצה"ל שזקן מראה על חוסר משמעת", אומר גדות. "זאת תפיסה שהתקבעה רק בשנים האחרונות, כי במשך עשרות שנים אלופים הסתובבו עם זקנים מפוארים. לא ממש ברור לי מאיפה זה נולד פתאום, אבל משום מה צה"ל רואה בזה את פסגת המאבק בנושא המשמעת בצה"ל. עכשיו, שלא תבין אותי לא נכון, דיגום ומשמעת הם נושאים חשובים מאוד. כרב צבאי אף דיברתי על כך אינספור פעמים. העניין הוא שלזקן אין שום קשר לזה. רוב הישראלים מגדלים זקן כזה או אחר. אין לזה שום קשר למשמעת. יותר מזה, הרי משמעת היא הקשבה להוראות, אבל בצה"ל הורו בשנת 2016 לא לאפשר לחיילים מזוקנים להשתתף במשמרי כבוד, למרות שיש להם אישור לגידול זקן. זה מראה שלא מדובר פה בעניין משמעתי, אלא בתפיסה מעוותת של צה"ל מלכתחילה. במקום להמשיך ולהילחם צה"ל צריך פשוט לאמץ את המודל שקיים במג"ב".

יש הבדל בנושא בין מפקדים בדרגים נמוכים למפקדים בכירים?

"בוודאי. מפקדים בדרגים נמוכים מבינים הרבה יותר שמדובר בנושא מיותר שעצם ההתעסקות בו פוגעת בחיילים. אני יכול לספר לך שבאירוע אצלי, המ"פ של החיילים סירב לקחת להם את הפטורים ואמר שהוא מוכן לקבל עונשים על זה. הבעיה היא, ואת זה כבר כתב האלוף בריק בדוחות שלו כקצין קבילות החיילים, שיש נתק בין דרגת הפיקוד הבכיר לבין השטח, וזה מוביל להוראות כאלה. פקודת הזקנים שונתה ב־2013, ב־2014, ב־2016, ב־2018 ועכשיו, ב־2020. כשאתה משנה את אותה פקודה שוב ושוב, סימן שהיא פשוט לא רלוונטית ומנותקת מהשטח".

***

תגובת דובר צה"ל:

בהתאם להוראה המעודכנת לגידול זקן בצהל, על פי הפקודה על כללי ההופעה והלבוש, חלה חובה על כלל החיילים בצה״ל לגלח את פניהם לשמירה על הסדר והמשמעת בצה״ל וליצירת אחידות בקרב כלל המשרתים.

במקרים חריגים, יינתן היתר לגידול זקן או שפם בנסיבות שונות, ביניהן מטעמים דתיים ואישיים. הגורם המוסמך אשר יכול לתת היתר חריג לגידול זקן או שפם הוא מפקד יחידת החייל, בדרגת סא״ל לפחות.

בהיתר מטעמים אישיים- דתיים, מפקד יחידת החייל יוועץ עם הרב הצבאי ביחידה.

כלל חיילי צה״ל, וביניהם חיילי חטיבת גולני, קיבלו הנחייה להגיש בקשה לפטורי הזקן על פי פקודת אגף כוח האדם. חטיבת גולני חורטת בדגלה את ערך המקצועיות והמשמעת ותעמוד בכל פקודה אשר תקבל כלשונה.

באשר לבקשות הפטור בבה״ד 20, הבקשות התקבלו וטופלו בהתאם ע"י הגורמים המוסמכים.

הרבנות הצבאית פועלת יחד עם המפקדים לנתינת מענה מתאים בהתאם לפקודות הצבא.