יולי אדלשטיין
יולי אדלשטיין צילום: Flash90

שר הבריאות, יואל (יולי) אדלשטיין, מציג תמונה מדאיגה של מצב ההתמודדות עם הקורונה, החל מדיווחי הרופאים על משבר מתקרב וכלה ברמת המשמעת הציבורית. כמו כן מתייחס אדלשטיין לחילופי הגידופים וההאשמות בתוך הקואליציה.

על דיווחי הרופאים אודות משבר אמתי מספר השר אדלשטיין כי "אותם רופאים בכירים ומהלים נמנעו עד עכשיו מלומר דברים קשים. גם כשאני מגיע לבתי החולים ומחלקות הקורונה ושואל מה מצבם התשובות היו הרואיות שהם על המשמר וניתן לסמוך עליהם וזה נכון.

''הם עובדים קשה מאוד, אבל עכשיו בפעם הראשונה הם מתחילים לדבר על השחיקה הנוראית של הצוותים הרפואיים, ועל כך שיכולת הספיקה מתקרבת לתקרה. אנחנו בהחלט צריכים לקחת את זה בחשבון כשמדברים על האמצעים שצריכים לנקוט כדי להוריד את אחוזי התחלואה".

אדלשטיין מסביר כי ישנם דברים שאינם ניתנים למדידה כמו החשש לירידה באיכות הטיפול הרפואי בעקבות שחיקת הצוות הרפואי. זאת בשל חצי שנה של קרב שנמשך ומשפיע על התחושה שלא רואים את הסוף. זאת לעומת נתונים אחרים שניתן למדוד כמספר החולים. לדבריו המציאות השוחקת יכולה לבוא לידי ביטוי גם בעליה במספרי התמותה, אם כי "כרגע אנחנו בין המדינות החזקות בעולם בתחום בלימת התמותה, אודות הרופאים והאחיות שלא נותנים לאנשים ללכת בקלות, אבל היכולות יכולות שלא להספיק להם".

עוד התייחס שר הבריאות לדרישתו של ח"כ יואל רזבוזוב לבחון מחדש את נתוני התמותה מקורונה. זאת לנוכח דיווחי מומחים ולפיהם גם נפטרים שחלו במחלות אחרות, גם סופניות, ונפטרו בעקבותיהן נשמו בתעודת הפטירה ככאלה שנפטרו מקורונה.

"גם אני יודע לשחק עם סטטיסטיקות, אבל אני לא עושה את זה כי כל חולה שהולך לעולמו הוא עולם ומלואו. באופן אישי הייתי בהרבה מחלקות קורונה וראיתי את החולים ובניגוד למיתוס לא כולם בני 90 ולא כולם דמנטים ולא כולם לפני מותם ממילא. זה לא נכון יש שם אנשים בגילאי 30 ,40 ,50, עם או בלי מחלות רקע, אבל מעבר לכך, האם למישהו חולה סכרת מגיע למות? מישהו עם מחלת ריאות שיכול לחיות עוד עשרות שנים, מגיע לו למות?".

ועם זאת שואל רזבוזוב אם אנו לא מתייגים את עצמנו באופן קשה יותר מהמצב האמתי, ובשל כך גם מטילים על הציבור גזירות קשות יותר מהנצרך. על כך אומר השר אדלשטיין: "בענייני תמותה אנחנו לא רק שאנחנו שמים את עצמנו באור שלילי, להיפך, אנחנו במקומות החזקים בעולם. הרופאים שלנו לא נותנים לחולים ללכת, גם בגילאים מבוגרים, כך שאין צורך לשחק בנתונים. לגבי כלל ההדבקות יש דברים שמרגיזים. המספרים גבוהים. אנחנו בכמעט 4000 חולים חדשים שהתגלו, אבל אנחנו גם המדינה המובילה במספר הבדיקות ביחס לנפש. הכי קל זה לא לבדוק ולספר שהכול בסדר, אבל אנחנו לא שם. אנחנו לא רק בודקים אלא גם בודקים את האנשים הנכונים במקומות הנכונים ולכן האחוזים גבוהים. לכן צריך לבדוק את הדברים בפרופורציה".

"אני לא היסטרי ולא חושב שמיד צריך להכריז על מצב חירום. אני כבר יותר משלושה חודשים בתפקיד ואמרתי שלא צריך מיד לחתור לכיוון של סגר, אבל כשלאנשים לא אכפת מההנחיות – ושלא יספרו שההנחיות לא ברורות. כולם יודעים שאסור חתונות המוניות ואסורה תפילה במקום סגור וצפוף וכו' – יודעים הכל ומעדיפים להתעלם ולשלוח את האנשים המבוגרים להתפתל מכאבים ולהיות מחוברים למכשירי הנשמה".

אדלשטיין מטיל ספק גם בקביעה לפיה יש כשל הסברתי. "מדברים על הסברה אבל אני לא בטוח בכך, כי אנשים יודעים את הכללים ומפרים אותם בבוטות. כנראה שהרבה יותר קל לומר שהממשלה לא בסדר ואחרים לא בסדר".

באשר לתקופת החגים אומר השר אדלשטיין: "אני לא מבקש מאנשים להפסיק לחיות. אפשר לעשות ארוחת חג עם המשפחה, אם לא יהיה סגר, אבל את המבוגרים ובעלי מחלות רקע עם כל הצער לא להזמין, שישבו יחד אחים ואחיות בגילאים צעירים יותר. הכול תלוי בשיקול הדעת וצריך אחריות. אוכל לתת דוגמא אישית ולספר שהיינו 8-9 אנשים במשך ישיבת קבינט עם חולה מאומת. כולנו היינו עם מסכות, בלי ללחוץ ידיים ובלי חיבוקים ולאחר חמש שעות וחצי בחדר אחד התשובות של כולנו שליליות".

ומה באשר לחיסונים? מעת לעת עולות שמועות על התקדמות בנושא זה, עד כמה אנחנו קרובים לחיסון של ממש? אדלשטיין מבהיר בגילוי לב: "חד משמעית זה לא יקרה בחודשים הקרובים. לא יהיה שום חיסון בחודשים הקרובים שיגיע לישראל ויספק יכולת לחסן את האוכלוסיה. אנחנו חתומים עם מספר חברות שמתקדמות לכך אבל זה עוד רחוק. אנחנו מתפללים שהישראלים יצליחו אבל גם זה לא יקרה בחודשים הקרובים. זה תהליך. בדרך כלל מדובר ב-10-15 שנים וכאן מדברים על חודשים. אנחנו לא רוצים שחיסון יפגע במשהו אחר שיתברר בעוד חמש שנים עם תופעות לוואי חמורות. לכן בודקים את הדברים כפי שנדרש".

עוד ביקשנו מהשר אדלשטיין להתייחס למהלומות המילוליות הפנים-קואליציוניות כמו אלה שאנחנו שומעים בין אנשי כחול לבן והליכוד בנוסח שקרן, שפוט, אל תטיף מוסר, שימוש מכוער במקרה מוות, האשמה בהסתה פרועה בתיאוריות קונספירציה הזויות ועוד.

"באמת קשה להיזכר מתי התכסחו ככה בתוך הממשלה והקואליציה. אבל אני כבר ותיק והמילים הללו לא מרשימות אותי אבל מה שמצער אותי שזה מפריע לתפקוד הממשלה. אתן דוגמא, נוצרו גירעונות גדולים בעקבות הקורונה והיעדר תיירות מרפא והכנסות לבתי החולים וכו'. סיכמנו כבר לפני שבוע עם האוצר שצריך שיפוי ותוספת לבתי החולים. אין ויכוח על כך, אבל אנחנו לא מסוגלים לחלק את הכסף לבתי החולים, כי צריך להעביר חוק בכנסת והקואליציה הזו לא מצליחה להתאחד לרגע כדי להריץ את העניין הזה. אפילו בעניין הזה לא מצליחים להתקדם. זה מצב מאוד מצער. שילמתי מחיר אישי מול בג"ץ כדי שהממשלה הזו תקום ועכשיו לראות את האווירה הזו זה מאוד מצער".

האם המשמעות היא שיתכן וטוב יותר היה לצאת לבחירות? "גם בעינויים קשה להוציא ממני אמירה בעד בחירות, אבל אם המצב יימשך ויסתבר שאנחנו רק יושבים על כיסא ולא מסוגלים לשרת את עם ישראל, אז כנראה שאפשר גם לצאת לבחירות. הבעיה היא שאני לא מבין למה בחירות יביאו לתוצאה שונה במהות. לכן אני עדיין עושה כל מה שאני יכול כדי שהאווירה תשתנה והממשלה תחזור לתפקד כמו שצריך".