'כל מה שנעשה כאן הוא מכוחו של הרב גץ'

מנכ"ל ישיבת המקובלים בית אל מספר על הישיבה המתנהלת בדרכו של הרב גץ זצ"ל שהיום ימלאו 25 שנים לפטירתו: אמת, יושר ועצמה ללא חשש.

שמעון כהן , כ"א באלול תש"פ

הרב גץ
הרב גץ
ישיבת המקובלים בית אל

בימים אלה מצוין מלאת 25 שנים לפטירתו של רב הכותל הרב מאיר יהודה גץ זצ"ל. על דמותו הייחודית שוחחנו עם מנכ"ל ישיבתו, ישיבת המקובלים בית אל, יעקב בן סימון.

"הישיבה היא ישיבה עתיקה שהוקמה ב-1733 על ידי הרב גדליה חיון, ואחר כך המשיך בהנהגת הישיבה הרש"ש הקדוש ולמדו בישיבה האור החיים, החיד"א והרבה גדולי ישראל במהלך הדורות. בחנוכת הישיבה הרב גץ אמר שזהו מקור של תורה לכל עם ישראל. זה היה מקום מרכי ללימוד קבלה, היה שם לימוד תורה רציף עד תש"ח ואז הישיבה גלתה לרחוב רש"י בשכונת מקור ברוך. אחרי מלחמת ששת הימים הרב גץ עלה לגור בירושלים בעקבות נפילת בנו, אבנר שמעון, בקרב על שחרור ירושלים, והוא שם פניו ללימודי קבלה עם מקובלים גדולים, בין היתר עם ראש הישיבה הרב עובדיה הדאיה".

לתמיכה בישיבה לחצו כאן

"הרב עובדיה הדאיה ביקש מהרב גץ שישקם את הישיבה ההרוסה מחדש ויעמוד בראשה. זה מה שהרב גץ עשה במשך כמה שנים עד שנת 73'. הוא שיקם חלקית את מבנה הישיבה וקיבץ סביבו תלמידים ללימוד קבלה ואת השיטה המיוחדת שהוא סלל להבנת התורה העמוקה הזו. בכך מתנקזים שלושה דברים מרכזיים שהרב גץ עשה: דבר ראשון הוא שיקום חורבות המבנה ההיסטורי שספוג בהרבה תורה שלמדו גדולי ישראל. הרב מרדכי אליהו אמר בכמה הזדמנויות שתפילות עולות דרך ישיבת המקובלים בית אל. דבר נוסף הוא לקבץ תלמידים צעירים שימשיכו את התורה הזו הלאה. היה חשוב לו להביא תלמידים צעירים. הדבר השלישי הוא כתיבת פירוש שיפתח דרך למי שרוצה ללמוד את התורה הזו. הוא קיבץ את הדברים בקונטרס קטן 'רשפי אש' על שם בנו אבנר שמעון, שלזכרו הוא הקדיש את הלימוד הזה", אומר בן סימון.

על השפעת דרכו של הרב גץ על הישיבה כיום אומר בן סימון כי "כיום אנחנו בישיבה רוצים להמשיך את דרכו של הרב גץ. אנחנו נמצאים במבנה היסטורי עתיק שמשדר הרבה חום, ומי שנמצא בישיבה מרגיש את העוצמות שבמבנה הזה. חשוב לנו לשמר את המבנה, מה שמצריך שיפוץ ושימור. אנחנו עסוקים בימים אלה בהכנת תיק תיעוד שיבטיח שהשיקום יתאם למה שהיה כאן בעבר".

"בנוסף, כשהרב גץ נפטר היו עשרות בודדות של תלמידים והיום יש מאות רבות של תלמידים, מהמושב אמירים שבצפון ועד מצפה רמון מגיעים ללמוד בשיעורים שמתקיימים לפנות בוקר ואחרי הצהרים. הישיבה מבוססת על 25 אברכים שלומדים בישיבה באופן קבוע ואנשים עובדים מגיעים לשיעורים בישיבה. בנוסף, אנחנו עסוקים בכתיבת פירושיו של הרב גץ לכתבי יד של האר"י והרש"ש כדי לייצר נגישות לתורה הזו ולחכמה הזו שלאנשים קשה להתחבר לחומרים העדינים האלה. אנחנו לא מתיימרים לומר שהעבודה תפתור את המורכבות אבל תיתן נגישות למי שרוצה לטעום ובהמשך לבוא וללמוד".

על האמירות לפיהן לא כל אדם ראוי ללמוד את תורת הקבלה הנחשבת ל"פצצת האטום של העולם היהודי" משיב בן סימון בכובעו כתלמיד בישיבה: "הרב גץ מלמד אותנו שיש מקום בדורות האחרונים יותר ויותר לפתוח ולהנגיש את התורה הזו ליותר ויותר אנשים, מובן שמדובר בכאלה שהם ראויים לכך ולמדו תורה. אנחנו מאמינים בגאולה המתקרבת ואחד הדברים שהכי בערו לרב גץ היה הגאולה עד כדי הרצון לחפור אל ארון הברית, מה שהתגלה על ידי ערבים ונבלם. זה איש שחי גאולה 24\7 כל ימי חייו וזה מה שהוא השאיר לנו. כל מה שאנחנו עושים היום בישיבה הוא אך ורק מכוחו. מי ששומע את הסיפורים עליו מתמלא בעוז ותעצומות, יהודי גיבור בעל תעצומות שכל מי שנחשף אליו מקבל תחושה של נחת ורוגע מתוך עצמה שאותה ממשיכים גם היום. אנחנו מקווים שדמותו, האישיות המופלאה שלו, תיחשף להרבה יהודים שזקוקים להיכרות עם האנשים הללו. אנחנו זקוקים לדמויות האלה במיוחד בימים הללו".

לתמיכה בישיבה לחצו כאן