זמן ניקוי אורוות

הטענות הרבות והקשות להתנהלות פגומה של בכירים במשטרה ובפרקליטות מחייבות בדיקה בוועדת חקירה חיצונית ובלתי תלויה.

עמנואל שילה , כ"א באלול תש"פ | עודכן: 15:44

זמן ניקוי אורוות-ערוץ 7
היועמ"ש מנדלבליט עם פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

1

בימים האחרונים עולות טענות חמורות ביותר על פעולות מכוונות שנעשו במטרה להחליש את המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) במשרד המשפטים - פעולות שבפועל אכן הביאו לירידה משמעותית בכמות החקירות נגד שוטרים, ובפרט נגד בכירים במשטרה.

על פי הטענות, צמרת המשטרה הייתה מעוניינת מסיבות מובנות בהחלשת מח"ש - הגוף המוסמך לחקור עבירות של שוטרים, בפרט לאחר ששורה ארוכה של בכירים במשטרה נאלצו לפרוש או הודחו מתפקידם בעקבות חקירות נגדם. צמרת משרד המשפטים שיתפה פעולה עם המגמה הזאת למען המטרה המשותפת של הפללת ראש הממשלה, שהצריכה הידוק קשרים ושיתוף פעולה בין המשטרה לפרקליטות. בין השאר נטען כי לראשות מח"ש, הכפופה למשרד המשפטים, הוצנחה בהליך מפוקפק מועמדת לא מתאימה לתפקיד אך רצויה מאוד לצמרת המשטרה, ובעקבות מינויה אכן נחלשה מאוד פעילותה של מח"ש.

קודם לכן פורסמו טענות חמורות אחרות נגד המשטרה ופרקליטות על ידי פרשן חדשות 12 עמית סגל. סגל טען כי במשרד המשפטים נמנעו מלנקות את שמו של בדואי תושב מאחז בלתי חוקי בנגב שנהרג בידי שוטרים, כדי שלא לפגוע באמינותו של המפכ"ל דאז רוני אלשיך שטען כי מדובר במחבל שביצע פיגוע. לטענת סגל, בפרקליטות העדיפו להשאיר את הפרשה עמומה, כדי שלא ליצור עימות עם המפכ"ל שיפגע בחקירת נתניהו.

2

הטענות שצצו השבוע מצטרפות לעוד טענות רבות שנשמעו לאחרונה נגד בכירים במערכת אכיפת החוק. מעל למערכת היחסים בין היועמ"ש מנדלבליט לפרקליט המדינה לשעבר שי ניצן מרחפת עננה כבדה, בעקבות הבקשה שהגיש מנדלבליט לניצן שיפעל לסגירת תיק החקירה נגדו בפרשת מסמך הרפז בעילה של היעדר אשמה ולא של היעדר ריאיות. מנדלבליט נזקק לניקוי שמו כדי שפרשת הרפז לא תעמוד לו למכשול בדרכו אל מינויים נוספים ובכירים במערכת המשפט – למשל לתפקיד שופט בבית המשפט העליון. הטענה היא שלמנדלבליט אסור היה בכלל להפנות בקשה כזאת לפרקליט המדינה, משום שהפרקליט כפוף מקצועית ליועמ"ש. בנוסף טוענים כי בקשתו של מנדלבליט הציבה אותו במצב רגיש בו גורלו ועתידו נתונים למעשה בידיו של ניצן, ולכן יקשה עליו להתנגד לרצונו של ניצן - למשל בבואו להחליט אם להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה. לכך נוספת קלטת עלומה מלשכת הרמטכ"ל גבי אשכנזי בה מתועדים דברים שנאמרו על ידי הפצ"ר דאז מנדלבליט בפרשת הרפז. הקלטת נמצאת אי שם בכספת במשרד המשפטים, ומנדלבליט הצליח להוציא צו משפטי נגד פרסומה, בטענה שמדובר בהאזנת סתר. יש עיתונאים הטוענים שהם יודעים מה יש בקלטת, ולדבריהם ברגע שהיא תשוחרר לפרסום – מנדלבליט ייאלץ להתפטר מתפקידו.

גם אצל התובעת במשפט ראש הממשלה, בכירת הפרקליטות ליאת בן ארי, נמצאה קופת שרצים בדמות הסתבכות בעבירת בנייה בלתי חוקית בבית שבבעלותה בראש העין. עד כאן מדגם חלקי בלבד של טענות כלפי בכירים במערכת אכיפת החוק.

3

יריביו של ראש הממשלה בפוליטיקה ובתקשורת טוענים שמדובר בהתנכלות, ובניסיון של נתניהו ותומכיו להשחיר את פניהם של גורמי אכיפת החוק, שמנהלים נגדו מאבק משפטי במסגרת תפקידם. אלא שהטענות לגבי מעשי שחיתות ונכלוליות מצד בכירים במערכת אכיפת החוק לא מושמעות רק על ידי נתניהו, שותפיו הפוליטיים או עיתונאים הנחשבים – בצדק או שלא בצדק – כעושי דברו ושופרות שלו. את הטענות נגד היועמ"ש מנדלבליט בפרשת מסמך הרפז פרסמה לא אחרת מהעיתונאית איילה חסון – מי שבקדנציה הראשונה של נתניהו זכתה לתשואות מעמיתיה וכמעט גרמה להעמדת ראש הממשלה לדין כשפרסמה האשמות נגדו בפרשה שכונתה 'בר-און תמורת חברון'. חלק מהתגליות המסעירות של השבוע פורסמו בידי עמית סגל, אחד העיתונאים המוערכים בארץ, שהוא אמנם בעל דעות ימניות אבל מקצוען שרחוק מלהיות שופר של נתניהו. בנושא ההחלשה המכוונת של המחלקה לחקירות שוטרים כתבו באריכות יהושע (ג'וש) בריינר ונטעאל בנדל, שני כתבי 'הארץ' – עיתון שאינו חשוד באהדה לנתניהו.

4

האמת היא שאין משהו מפליא במיוחד בחשיפות הללו. הן רק מדגימות שתי עובדות שלא חייבות להפתיע את מי שמתבונן היטב בטבע האדם. העובדה האחת היא שהאנשים הממונים על אכיפת החוק הם לא בהכרח נקיי כפיים וברי לבב, מופת של צדק ויושרה. לצד מי שמשתייכים למשטרה או לפרקליטות מתוך מניעים כנים וחזקים של רדיפת צדק וביעור השחיתות, יש לא מעטים שעבורם מדובר קודם כל בקריירה. כמו רוב בני האדם, ההחלטות שלהם מושפעות בין השאר מאינטרסים אישיים של שאיפות מקצועיות וכלכליות, רצון לקידום, אהבות ושנאות אידיאולוגיות ואישיות ותמיכה הדדית בין חברים. העובדה השנייה היא שכמעט אצל כל אדם אפשר למצוא סיבות להפללה, אם רק נרצה מאוד ואם נבלוש אחריו בכל פינה ולאורך זמן. כך כשמדובר בראש הממשלה, וכך כשמדובר בבעלי תפקידים במערכת אכיפת החוק שמעורבים בהגשת כתבי אישום נגדו.

5

יש הסבורים כי מוצדק להעניק סוג של חסינות לחוקרי ראש הממשלה, משום שהאינטרס הציבורי העליון הוא לברר קודם כל את הטענות לשחיתות כלפי מי שעומד בראש המערכת הפוליטית. אפשר כמובן לטעון גם את ההיפך. מי שממונים על החוק והצדק, בפרט הבכירים שבהם, חייבים להיות הראשונים לתת דוגמא ליושרה וניקיון כפיים. הם, ששולחים אחרים לכלא על ניגוד אינטרסים, מרמה והפרת אמונים, חייבים להיות נקיים לחלוטין מכל שמץ של שחיתות מהסוג הזה. יתרה מזאת: כשבכירים במערכת השלטונית סורחים, יש מי שינהל נגדם חקירה וימצה עמם את הדין. כבר הועמדו כאן לדין ואף נשלחו לכלא מי שכיהנו בתפקידי ראש הממשלה, נשיא המדינה והרב הראשי לישראל. לעומת זאת, כאשר בכירים במערכת אכיפת החוק מרשים לעצמם התנהלות עבריינית, בפרט כשמדובר בבכירים הפרקליטות ומערכת המשפט, הנטייה בהרבה מקרים היא לסגור את הדברים בשקט וללא העמדה לדין. ראש הממשלה מחויב לניקיון כפיים במסגרת תפקידו, אבל ליבת התפקיד שלו קשורה לנושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים. לעומת זאת, אצל בכירי משרד המשפטים ניקיון הכפיים הוא ליבת התפקיד. הם הממונים על ניקיון הכפיים ועל ביעור השחיתות, ואוי לדור שבו מי שממונים על ניקיון הכפיים חשודים בעצמם בעיני רבים בציבור על פעילות מתוך חוסר ניקיון כפיים.

ייתכן כמובן שחקירה כזאת תשפיע גם על משפטו של ראש הממשלה, אם היא תוכיח או תעלה חשש סביר שהוא נפל קורבן לרדיפה משפטית, אבל אין קשר הכרחי בין הדברים. את אורוות הפרקליטות צריך לנקות ואת ההתנהלות הקלוקלת בחקירות נתניהו צריך לחקור גם אם נתניהו עצמו יימצא חייב במשפטו.

6

את חקירת הטענות לעיוותים בפרקליטות ובמערכת אכיפת החוק אי אפשר כמובן להפקיד בידי הפרקליטות והמשטרה. רק גוף חיצוני ובלתי תלוי יכול לנקות את אורוות הפרקליטות, שלאחרונה נודף מהן ריח של ריקבון. לפני כחודשיים דחתה הכנסת הצעה של ח"כ סמוטריץ' להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא פעילות של שופטים במצב של ניגוד אינטרסים.

בליכוד דאגו שההצעה לא תעבור בגלל אולטימטום של כחול-לבן לפרק את הקואליציה. השבוע חידש סמוטריץ' את יוזמתו והוסיף לתפקידה של הוועדה המוצעת גם חקירה של התנהלות הפרקליטות. נותר רק לקוות שבליכוד לא יחששו מאיומי כחול-לבן, שתהיה הראשונה להיפגע אלקטורלית מפירוק הקואליציה וקיום בחירות חדשות, ויסייעו בקידום המהלך.

לתגובות: eshilo777@gmail.com