'המצב הנפשי הורג אותם יותר מהקורונה'

אובדנות בקרב קשישים היא תופעה חמורה המטפסת לשיאים חדשים בתקופת הבידודים של הקורונה. מנכ"ל 'יד תמר': אל תמהרו לגזור סגר אוטומטי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א באלול תש"פ

 אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

היום מצוין ברחבי העולם היום הבינלאומי למניעת התאבדויות. מוטי זליקוביץ' מנכ"ל עמותת 'יד תמר', מספר על שיעורי אבדנות גבוהים במיוחד בקרב אוכלוסיית הקשישים, תופעה המתחזקת בימים אלה של התמודדות עם הקורונה.

"יש שיעורי אבדנות גבוהים בכלל, ובקרב הקשישים הרבה יותר, והשנה, בעקבות הקורונה והסגר יש הרבה יותר מקרים, ויש הרבה מאוד איומים של קשישים בהתאבדויות. הרבה קשישים אומרים שסוגרים אותנו בכלובים, לא נותנים לנו לצאת, לא נותנים לנו לראות את בני המשפחה, אנחנו ביאוש, אנחנו לא שווים לאף אחד, סגרו אותנו בשואה וכו'. אמנם צריך הגנה אבל יש גם קשישים עצמאיים שמוצאים את עצמם סגורים בחדרים".

לדבריו "המצב הנפשי הורג אותם יותר מאשר הקורונה. אמנם צריך להגן ולשמור עליהם כמו ששומרים על כולם, צעירים ומבוגרים, אבל לא לעשות סגר אוטומטי על כל הארץ, לפתוח כשאפשר. למה ארוחת ראש השנה שונה מסעודת שבת שהייתה בשבוע שעבר אם אני נמצא במקום ירוק?".

זליקוביץ' מספר כאמור על איומים רבים בהתאבדויות ועל הכשרת מתנדבים ברחבי הארץ לקהילות על מנת לסייע להתמודד מול מצבים משבריים. "אני פונה לרשויות לפנות אלינו להכשיר צוותים שיידעו להתמודד עם מצבי משבר, כולל מצב של איומים בהתאבדויות, כולל להוציא את הקשיש מהבדידות ולמנוע ממנו מצבים נפשיים גרועים מאוד".

"אני מבקש מהמדינה לחשוב פעמים לפני סגר כללי. אני לא נגד אמצעי זהירות וסגירת אזורים פה ושם, אבל משהו כללי גורם לבעיה נפשית בעיקר לאנשים מבוגרים שחלקם ניצולי שואה והבדידות והסגר והשוטרים ברחוב מזכירים להם תמונות קשות מהעבר וזה מכניס אותם למצבים נפשיים לא פשוטים. אני משוכנע שיש פתרונות יצירתיים שיכולים לעזור למי שצריך לשבת בבידוד או בסגר או נמצאים במצבים נפשיים קשים".