התכנית המלאה של יורם כהן להסדרה

יורם כהן, ראש השב"כ לשעבר: אני בעד הסדרה עם הפלסטינים ולא להכריע אותם; מציע תכנית 'אוטונומיה פלוס' לעשור-שניים הקרובים

תגיות: יורם כהן
ערוץ 7 , כ"א באלול תש"פ

המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי הרצליה בראשות אלוף (מיל.) עמוס גלעד, קיים היום כנס ביטחוני-מדיני בינלאומי אונליין בנושא: "ישראל בעידן של משברים - האם לקראת שינוי?"

ראש השב"כ לשעבר יורם כהן הציג את תוכניתו להסדרת היחסים עם הפלסטינים בשיחה שערך עם מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז משה דיין שבאוניברסיטת תל אביב.

"הפתרון הריאלי הוא להכריז שהולכים לפתרון שהוא ריאלי לעשור או שניים הקרובים - אוטונומיה פלוס או מדינה מינוס, אם זה נשמע טוב יותר באוזן, כי ברור שמדינה ריבונית זה לא יהיה", אמר כהן.

לדבריו, "חלק יגידו – זו המציאות היום. זה לא בדיוק. אנחנו יכולים לייצר עבור הפלסטינים הרבה דברים שלא פוגעים לנו בבטחון, במתנחלים או בהסדר עתידי".

"אני בעד הסדרה עם הפלסטינים ולא להכריע אותם. הם גוף גדול של הרבה אנשים, ולכן הייתי מגדיר זאת כיעד בעדיפות ראשונה. אני חושב שלא ריאלי כרגע ואף מסוכן לשאוף לפתרון של שתי מדינות לשני עמים, כי זה מסוכן ביטחונית. ואם זה אסון מסוג א', אז האסון מסוג ב' הוא הידרדרות למדינה אחת, שהיא סוף החזון הציוני", טען כהן.

כהן הסביר את עמדתו: "3 מיליון פלסטינים, רק באיו"ש וירושלים, בלי עזה, מול אוכלוסיה של 6-7 מיליון בישראל, זה פתרון לא טוב בכל פרמטר - ביטחוני, בינלאומי, שוויון ואורחות חיים. ולכן צריך להכריז שאנחנו לא הולכים לשתי מדינות ולא למדינה אחת, אלא ליעד ריאלי, שהוא אוטונומיה פלוס, או מדינה מינוס, אם זה נשמע יותר טוב באוזן.

"אני מקווה שלא יקום יום שהפלסטינים יבואו ויאמרו שהם מונחים להניח את הנשק ולהיות אזרחים שווי זכויות. זה גם מפחיד אותי. צריך להשיג סוג של היפרדות פונקציונלית במשטר, שלטון, מוסדות, כלכלה, בכל מה שאפשר וכל השאר-להסדיר. אבל דבר ראשון – לא לפגוע בבטחון שלנו. העברת סמכויות בתחום זה תפגע בביטחון אזרחי ישראל, לא רק המתיישבים", טען מנגד.

כהן פירט את עיקרי הצעתו: רצף טריטוריאלי בין שטחי A; מהלכים שישפרו את הכלכלה הפלסטינית המעברים היבשתיים – לטפל בתחבורה ותנועה, לחבר אותם בפסי רכבת עם נמלי הים, שיפור עבודה בישראל, התנועה בגשרי ישראל, בנייה ועוד. בצד הישראלי הוא הציע להגדיל את קלקיליה וטול כרם לכיוון מזרח, ואמר כי אין הכוונה להוריד יישובים. "זה לא מסיים את התביעות, אבל אם אנחנו יכולים לייצר שכנים יותר רגועים, שבעים, עם פוטנציאל לצאת לעולם ולעבוד, אני בעד, לצד הפעילות הבטחונית הקיימת" כהן הבהיר שאין הכוונה להעביר את הפעילות הבטחונית הסיכולית לאף גורם אחר עד שהסיטואציה תשתנה. כמו כן, ציין שאין טעם להשאיר את הקלפים הללו להסדר הקבע, כי בינתיים הוא לא מגיע.

כהן ציין כי התנגד להצעת הסיפוח כי היתה מונעת הגעה לפתרון בהמשך. "פתרון גושים וסיפוח שלהם ומתן שטח חלופי, לא ייתן פתרון אבל יהיה בהבנה",