הרב דוד לאו
הרב דוד לאו צילום: אסתי דזיובוב/TPS

לקראת הימים הנוראים וחגי תשרי ובצל מגיפת הקורונה מפרסם הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, הנחיות הלכתיות, ומתייחס לסוגיות שעלו בשבועות האחרונים כגון קיצור התפילות, אמירת תשליך ועוד.

"ראשית דבר, חובה להישמע לכל הוראות שניתנות ע"י הנהלת משרד הבריאות והמטה שאחראי על המאבק למיגור המגפה. התפילות בבתי הכנסת תתקיימנה אך ורק לפי הנחיות אלו וחובה על כולם להישמע לצו: ונשמרתם מאד לנפשותיכם", קבע הרב.

לדבריו, "נכון להיום לא ידוע מה יהיה מצב התחלואה ומזג האוויר בימי החג, ועל כן חלק מההוראות עשויות להשתנות ועל הציבור לעקוב אחריהן. במה שניתן להקל בסדר התפילות הארוכות בימים הנוראים ראוי הדבר ונכון".

"יש להיערך בעוד מועד לתפילות ימים הנוראים ולערוך רישום של המתפללים על מנת שהגבאים יוכלו לקבוע לכל אחד ואחד את מקומו בריחוק מזולתו. ברור שיש לצרף גם מי שלא נרשם טרם המועד, ולכן צריכים להכין מקומות נוספים לאלו שלא נרשמו", ציין הרב.

הרב לאו הוסיף כי "במקום שיש ציבור גדול של מתפללים יש לפצל לכמה מניינים. לדאוג בעוד מועד למקומות תפילה נוספים. חלוקת המניינים תעשה בשום שכל על מנת לא לפגוע בחלק מציבור המתפללים. להקפיד על שמירת המרווחים בין המתפללים. במקום שאפשר, עדיף להכין מפרידים (פרספקט, ניילון וכד') בתוך חלל בית הכנסת שיחצוץ בין קבוצות של עשרה מתפללים".

עוד ציין הרב לאו, "בכל מקומות התפילה יוקצו מקומות לנשים שמעוניינות להתפלל עם הציבור. התפילות במרחב הפתוח תערכנה בהצללה מוחלטת ומתן אפשרות לשתיה. בכל בית כנסת יהיה ציוד נגיש לשמירה על היגיינה: אלכוג'ל, מסכות ונייר לניגוב ידיים. את התפילות ניתן לקצר בכך שיורידו את הפיוטים שרבים כבר בין כה וכה לא נוהגים לאמרם. הדבר יקבע ע"י רבני בתי הכנסת והדבר תלוי במנהג של כל בית כנסת ועדה. בעלי התפילה יקצרו לא יאריכו ולא יחזרו על המילים, שזה דבר שאינו ראוי תמיד. לקצר את ה"מי שברך" למי שעולה לתורה, ניתן להכליל באחד את כל הקרובים והידידים. כמו כן להימנע מלהאריך את הזמן במכירות של העלייה, במקומות שנמכרות העליות כדאי למכור את העליות עוד לפני החג".

"כדאי להתחיל את התפילות בשעות המוקדמות של הבוקר, ואין צורך להוריד קטעים מן התפילה, וכמו כן יש לדייק בזמנים ולסיים בזמן שיקבע. תפילות שנערכות במרחב הפתוח נכון לערוך קידוש, לטעום ולשתות לפני תקיעת שופר. תקיעת שופר: הנגיף תוקף טיפתית, והתקיעה בשופר מפיצה רוק. אין להעביר את השופר מאחד לשני אלא אם כן הוא עבר הליך סטריליזציה. הבעל תוקע יעמוד בריחוק מקום מהמקריא ומשאר הציבור, מרחק שלא יהא כל חשש שטיפה כל שהיא תגיע אליהם. אין כל סיבה להימנע מלהשלים למאה תקיעות (חוץ ממי שחולה)", הדגיש הרב.

לסיום כתב הרב לאו, "ראוי שבכל קהילה ובתי כנסת ידאגו לתקיעת שופר עבור הציבור הנמצא בסיכון גדול ואינו יכול להגיע לבית הכנסת לשמוע תקיעת שופר וכן למי שחולה ל"ע. אמירת תשליך אינה צריכה להיאמר דווקא על המים, ולכן אין להתאסף על יד מקורות מים וניתן לומר גם בריחוק מקום וזאת על מנת להימנע מהתקהלות. צום גדליה: מי שאובחן כחולה קורונה אסור לו לצום גם אם אינו חש תסמינים. מי שנמצא בבידוד וחש בטוב יצום, אבל אם אינו חש בטוב לא יצום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו