התנועה לאיכות השלטון ליועמ"ש: "הוצא את נתניהו לנבצרות"

התנועה פנתה במכתב למנדלבליט: "מוטלת עליך החובה להכריז על ראש הממשלה כנבצר באופן זמני".

ערוץ 7 , כ"א באלול תש"פ

עו"ד אליעד שרגא
עו"ד אליעד שרגא
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (חמישי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה להוציא את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנבצרות "מהותית".

בתנועה כתבו למנדלבליט כי "למרות היותו נאשם בפלילים חמורים והעובדה שההליך בעניינו תלוי ועומד בבית המשפט המחוזי בירושלים – ראש הממשלה תוקף ממרום מעמדו בראש הרשות המבצעת, את כלל מערכת אכיפת החוק, על שלל זרועותיה. כל זאת, על מנת לערער את אמון הציבור במערכת, מעמדה ואנשיה על מנת להשפיע על ההליך הפלילי בעניינו.

"במילים אחרות, על אף שראש הממשלה התחייב כי כהונתו בתפקיד תעמוד בהתאם למגבלות נרחבות בכל הנוגע למערכת אכיפת החוק – הרי שכל כהונתו כראש הממשלה היא למעשה בניגוד למגבלות אלה, שעה שהוא פועל במלוא המרץ על מנת לקעקע את האמון במערכת אכיפת החוק – במעמד הפרקליטים, שוטרי וחוקרי משטרת ישראל והשופטים, העושים את מלאכתם למען שמירה על שלטון החוק והציבור בישראל''.

בתנועה לאיכות השלטון מאשימים כי נתניהו מנסה ''למוטט את מערכת אכיפת החוק ולהימלט מאימת הדין – ברי כי אין ראש הממשלה יכול עוד להמשיך לנהל את ענייני הממשלה ובוודאי שלא בעת משבר הקורונה. דוגמה אחת לחוסר כשירותו הנ"ל ניתן למצוא בבקשתו לדחות את חקיקת תקציב המדינה לשנת 2020 ועל ידי כך לכפות תקציב המשכי עד לסוף שנת 2020; דוגמה אחרת ניתן למצוא בהחלטתו שלא לקיים ישיבות ממשלה שוטפות, או בקבלת החלטות הנוגעות למגפת הקורונה בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים ועל פי שיקוליו הפוליטיים בלבד.

"במצב בו ראש הממשלה פועל נגד מערכת אכיפת החוק באופן המנוגד למגבלות להן התחייב שלא לפעול ובמצב בו הוא עסוק בהליך הפלילי בעניינו מוטלת עליך החובה להכריז על ראש הממשלה כנבצר באופן זמני".

עוד הוזכר בפנייה כי "בעבר כבר נדרש בית המשפט לסוגיית נבצרותו הזמנית של ראש הממשלה אולמרט, ונקבע כי הליך פלילי יכול להיות סיבה מספקת כדי שהיועץ המשפטי לממשלה יכריז על נבצרות זמנית של ראש הממשלה".