מדוע שחיתות נדבקת למשטרה?

מנכ"ל המועצה למניעת פשיעה בישראל לשעבר מסביר מדוע שחיתות קורצת לאנשי משטרה: מפכ"ל לא יכול לבוא מהשב"כ או מצה"ל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א באלול תש"פ | עודכן: 23:00

ארכיון
ארכיון
צילום: יהונתן ולצר/TPS

בעקבות חשיפתו הדרמטית של עמית סגל סביב חקירת נתניהו והניסיון של הפרקליטות לחפות ולכסות על התנהלות בעייתית בקרב גורמי משטרה, שוחחנו עם פרופ' דני גימשי, מרצה בכיר במכללה האקדמית אשקלון, קצין משטרה בדימוס ולשעבר מנכ"ל המועצה הציבורית למניעת פשיעה בישראל.

כבר בראשית הדברים מבהיר פרופ' גימשי כי אינו מופתע מהחשיפות והגילויים "זה לא מפתיע מכיוון שבתרבות הארגונית של כל משטרה בעולם נטועים זרעים של חוסר אמינות ושחיתות ועבודה לא נקיית כפיים. מראש צריך להניח שזרעים אלה עלולים לנבוט ולכן צריך לעשות כל מאמץ כדי למנוע אותם".

באשר לסיבה המובילה למציאות שכזו משיב פרופ' גימשי בפשטות "למה? כי יש הזדמנות. המשטרה היא בעלת הרבה עוצמות, בעיקר ברמת השטח. שוטר מקבל החלטות קשות עד כדי אם להרוג מישהו או לא. יש בידיו הרבה כוח. סיבה נוספת היא התרבות הארגונית במשטרה. כפי שלמדנו וראינו בהרבה מחקרים, התרבות הארגונית היא של 'אני ואפסי עוד.

''אף אחד משומרי הסף לא מבין אותי ולא יכול להתערב ולכן אני צריך לעשות את מה שאני יודע לעשות טוב, כולל עיגול פינות, קבלת דברים בשחיתות'. לכן הפוטנציאל קיים וזו צריכה להיות נקודת המוצא".

"עקב התרבות הארגונית של המשטרה ותנאי העבודה של שוטרים, שעובדים מול הרוע האנושי ונחשפים אליו מדי יום, וכוונתי לשוטרי השטח, הסיירים, רכזי המודיעין, הבלשים וכו' ולא על מאות ואלפי הפקידים. הם נחשפים לעולם אפל ולעיתים הם אומרים שמי שמושחת מצליח, הוא בונה עוד בית ועוד בית, והפיתוי קיים כל הזמן, ומפקד משטרה אמתי מבין את זה ונאבק בזה ויש מי שעושים זאת בהצלחה גדולה".

בין השאר מובילה את השוטרים לשחיתות אופציית הפיתוי. כאשר העולם העברייני מבין את יתרונות קיומו של מישהו מתוככי המערכת הפועל בשירותם, משקיעים שם לא מעט במאמצים ל"שימון" אנשי משטרה. "ההפרדה בין שחור ולבן, בין מותר ואסור, בין צודק ולא צודק מיטשטשת הרבה פעמים ברמת השטח. מסתבר פתאום שבתוך הארגון יש חפרפרת שגורמת נזק רב לשוטרי השטח שמשקיעים עבודה אינטנסיבית".

"לכן מתחזקת באחרונה התחושה לגבי משטרת ישראל שהדברים הללו יכול שיקרו, זה גורם לאבדן האמון ואז הסכרים עלולים להיפרץ ומתגלות תופעות שחיתות בקנה מידה רחב", אומר פרופ' גימשי המדגיש כי אינו מתייחס באופן ממוקד למשטרת ישראל. "אני לא חושב שמשטרת ישראל מושחתת ברמה גבוהה. משטרת ישראל בסך הכול היא נקיית כפיים בסך הכול אבל יש בה כיסים של שחיתות שהתגלו בשנים האחרונות.

''זה מדאיג מאוד כי משטרה שנתפשת כלא אמינה ומושחתת לא יכולה לתפקד. זה לא עניין של מוסר, אלא של יכולת תפקודית, כי משאב לתפקוד המשטרה הוא אמון הציבור וכשהציבור תופס את המשטרה כלא אמינה ולא ישרה המשאב הזה נעלם".

על דרכי התיקון למציאות שכזו אומר פרופ' גימשי כי מדובר בתהליך ארוך של בניית תרבות ארגונית. "כשאני שומע את הוויכוח סביב מפכ"ל מבחוץ או מבפנים, אני סבור שזו טעות גדולה להביא מפכ"ל מבחוץ כי שיטור ומשטרה, במיוחד בישראל, זה מקצוע מורכב ורגיש עם הרבה שאלות מקצועיות אתיות ומבצעיות כמעט בכל תחום. זה מקצוע ומקצוע לא לומדים תוך כדי ולא לומדים אותו בשב"כ ולא בצה"ל אלא כשוטרי שטח במשטרה".

"כאן נכנס האלמנט של אתיקה. חלק מהותי מעבודת המשטרה, עבודה של מעצרים, ירי, חקירות, סיור ופיזור הפגנות, זו עבודת השטח של המשטרה ובה צריכים להיות מוטמעים עמוק האלמנטים של אתיקה. אתיקה זו לא עבירה פלילית אלא קו דק שמריח לא טוב, אבל הוא לא ממש עבירה פלילית. זה משהו שגורם לנו שלא לסמוך על השוטר ולראות את המשטרה כלא הגונה ולא אמינה. התרופה לבעיה היא חינוך עמוק לאתיקה נכונה של המשטרה, שזו תורה בפני עצמה".

עוד מוסיף גימשי ומדגיש כי מאחר ומרבית עבודת המשטרה נעשית במחשכים היא חייבת להתבסס על אמון חזק של הציבור ואמון הדדי של השוטרים שנחשפים לפיתויים רבים מחד ומאידך גם לרוע האנושי וכך קורים מצבים שבהם אנשים שנתפסים כישרים מתבררים כמושחתים "והחשיפה הזו יוצרת שחיקה, ומולה מפקד משטרה אמתי צריך להיאבק באופן קבוע".

"מפקד משטרה שמגיע מהשב"כ כמו רוני אלשיך הוא אולי ערמומי ואולי היה חוקר טוב בשב"כ, אבל זה לא עושה אותו מפקד טוב ומנהיג במשטרה כי הוא לא מכיר את המציאות במשטרה. צריך ללמוד זאת. לכן מפכ"ל צריך להגיע מתוך המשטרה", אומר גימשי וכשהוא נשאל אם קצין בדימוס יכול להיות פתרון ראוי שכן הוא גם מכיר את המערכת וגם אינו נגוע בקשרים שעלולים להסתבר כבעייתיים, הוא משיב ש"קצין בדימוס הוא בהחלט אפשרות, אם הוא אדם שביטא מנהיגות נאבק בשחיתות שוטרים, הוביל שינויים הוא יכול להתאים בהחלט. זה שהוא עסק בדברים אחרים כמה שנים זה יכול להיות ערך מוסף". עם זאת מעיר גימשי כי יש לוודא שקצין בדימוס אינו חי בעבר ויבין שדברים משתנים.

עוד אומר פרופ' גימשי כי "אחד הדברים החשובים שמשטרת ישראל פספסה בגדול הוא נושא השיטור הקהילתי שהיום הוא לא קיים במשטרה. המשמעות היא שכל החיכוכים עם המגזרים השונים לא היו מתקיימים, כי השיטור הקהילתי מונע זאת מראש כשעובדים עם המנהיגות המקומית מתוך הקהילה וקובעים יחד את המטרות והיעדים ובהמשך משיגים משאבים לפתרון הבעיות".