בה"ד 1
בה"ד 1 צילום: דובר צה"ל

מספר הצוערים מאובחני הקורונה בבה״ד 1 עלה למאה. ​​​​בעקבות העלייה בתחלואה ערכו בבית הספר לקצינים תחקיר מעמיק על מנת לבדוק את השתלשלות האירועים ולהפיק לקחים. התחקיר הופץ לפיקודים ולזרועות ללמידה רוחבית.

מהחקירות עולה בין השאר כי מספר צוערים וצוערות לא עמדו בכללי המשמעת הבסיסיים, שברו קפסולות פלוגתיות ונפגשו עם צוערי גדודים אחרים. לצד זאת, מציין התחקיר לחיוב את מהירות התגובה של סגל מפקדי "ארז", אשר ביצעו פעולות מהירות להפרדה ולהשתלטות על המצב.

"לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי את מוקד ההתפרצות והאם מדובר במוקד יחיד", נכתב בתחקיר, "אך לפי ההערכה, תלויה ההתפרצות בחזרת הצוערים מסוף שבוע בביתם".

הגורמים הישירים להתפשטות, כך לפי המסקנות, הם אי דיווח של מספר צוערות על פיתוח תסמינים בזמן וחוסר משמעת בקרב חלק מהצוערים. "אחריות אי דיווח", כותב מפקד בה"ד 1, "מקורה במוטיבציית הצוערים להישאר בהכשרה, ונדרש לטפל בכך בצורה חדה וברורה".

עוד התברר, כי ההחלטה הפיקודית על בידודה הזמני של הצוערת שלאחר מכן התגלתה כחולה, יחד עם שתי צוערות נוספות, על אף שהדבר עומד בנהלים, הובילה להרחבת מעגל ההדבקה. "יש להבהיר לכל משרתי הבה"ד, צוערים ומפקדים כאחד, כי הציפייה מהם היא דיווח בכל שינוי קטן במצבם הרפואי גם במידה ואינם מייחסים לכך חשיבות", נאמר בתחקיר.

"כדי להתמודד עם איום שהוא 'בלתי נראה' ננקטה גישה של 'שיטת המעגלים', שמשמעותה היא שגם כאשר אין שליטה הרמטית בנגיף, נדרש לייצר מספר מעגלי מניעת הידבקות, החל מאחריות אישית של החיילים ושל המפקדים דרך קפסולות, תהליכי היציאה והחזרה לחופשה ועוד. במבחן התוצאה באירוע זה – כלל המעגלים נפרצו", מדגיש אל"ם לוי.

בבה"ד 1 מחדדים כי על אף שרשרת הנסיבות שהובילו להדבקה, חרט על דגלו בית הספר לקצינים את האחריות הפיקודית, וכי גם באירוע זה מקבלים המפקדים אחריות מלאה על המתרחש.

''בנוסף לתחקיר הפיקודי אותו ערך בית הספר לקצינים, התקיים גם תחקיר רפואי מעמיק של חיל הרפואה. בצה"ל פועלים על פי פרוטוקולים מסודרים ובהלימה להנחיות משרד הבריאות. האירוע נמצא בשליטה", אמרו בצה''ל.