פרקליט האיחוד האירופי במסר מרגיע לקהילות היהודיות

פרקליטות האיחוד האירופי קבעה כי חוקים האוסרים על שחיטה כשרה מנוגדים לחוקי האיחוד האירופי ומהווים פגיעה בעיקרון חופש הדת.

יוני קמפינסקי , כ"א באלול תש"פ

עופות לאחר שחיטה
עופות לאחר שחיטה
צילום: istock

הפרקליט הראשי של האיחוד האירופי, ג'ראלד הוגאן, הגיש הבוקר (חמישי) את חוות דעתו לבית המשפט האירופי לצדק בנוגע לעתירה שהגיש הקונסיסטואר - ארגון הגג של יהודי בלגיה כנגד האיסור שהטילו הרשויות הבלגיות על שחיטת בעלי חיים על פי ההלכות היהודיות והמוסלמיות.

הוגאן קבע כי ניסיונות חקיקה לאיסור שחיטה כשרה במדינות החברות באיחוד האירופי הן מנוגדות לחוקי האיחוד ומהוות הפרה של התחייבויות המדינות החברות לכבד את חופש הדת.

עוד הדגיש הוגאן בחוות דעתו כי אין זה תפקידו של בית משפט חילוני להתערב בנושאים ומנהגים דתיים והכיר בפרקטיקות השונות של שחיטה יהודית ומוסלמית כ"היבטים חיוניים של טקס דתי".

חוות דעתו הדגישה גם את "המחויבות של האיחוד האירופי לאפשר שחיטה פולחנית (...) על מנת להבטיח חופש דת".

בהמשך חוות הדעת, הוגן אמנם מדגיש את החשיבות של רווחת בעלי החיים ואת היכולת של מדינות חברות לנקוט בצעדים מחמירים יותר על מנת להגן עליה, אך מציין בצורה חד משמעית כי לדעתו איסורים על שחיטה כשרה יהוו הגבלה על זכות לחופש דת המעוגנת באמנת זכויות היסוד של האיחוד האירופי.

ב'ועידת רבני אירופה' ובקהילה היהודית בבלגיה מביעים אופטימיות זהירה. רבה של בלגיה הרב אברהם גיגי אמר כי ''עמדת היועמ״ש היא סימן חיובי ביותר, שכן במרבית המקרים, קביעותיו מאומצות ע״י ביהמ״ש".

נשיא ועידת רבני אירופה ורבה של מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, אמר ''אנחנו מקווים כי מי שמנסים שוב להתנכל לשחיטה הכשרה בפולין ולהחיות את החקיקה האוסרת על קיום ברית מילה בדנמרק, יראו ויבינו את האיתות הברור מכיוון מוסדות האיחוד האירופי על חשיבות חופש הדת ויסיקו את המסקנות המתבקשות''.

יו"ר איגוד הארגונים היהודים באירופה (EJA) הרב מנחם מרגולין ברך את הוגאן על חוות דעתו המשפטית וציין כי ה- EJA תומך באופן מלא בחוות דעתו ומקווה שבית המשפט לצדק יהדהד את מסקנותיו בחודש הבא. "מדובר באבן דרך חשובה בהגנה על חופש הדת באיחוד האירופי שמגיעה בשעה מבורכת בהתחשב בעלייה באנטישמיות וברטוריקה האנטי-יהודית ביבשת.

''יש חשיבות עצומה שיהודים ומוסלמים יורשו לקיים אורך חיים לפי אמונתם ללא חשש להשלכות משפטיות או פליליות. אנו מקווים שבית המשפט יגיע לאותן מסקנות בפסק הדין בחודש הבא", הוסיף הרב מרגולין.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' בירכה על עמדת האיחוד האירופי, ומסרה "‏יועץ בית המשפט הגבוה לצדק של האיחוד האירופי בלוכסמבורג המליץ כי על בית המשפט להפוך את החלטת בית המשפט הבלגי שאסר על שחיטה כשרה במדינה. בחוות דעתו הסתמך על חוק האיחוד האירופי משנת 2009 הקובע כי יש להמם בעלי חיים לפני שחיטתם אך מחריג שחיטה דתית.

''‏אני מברכת על המלצתו של הוגאן אשר נתן חוות דעת אחראית, המאזנת בין הצורך לשמור על חופש הדת באירופה ובין הצורך לשמור על זכויות בעלי החיים. כולי תקווה שבית המשפט יקבל חוות דעתו המאפשרת המשך קיום החיים היהודים באירופה", הוסיפה שרת התפוצות.