רמאללה
רמאללה צילום: Zack Wajsgras/Flash90

הצעת חוק שהוגשה על ידי ח"כ אבי דיכטר מהליכוד וח"כ מתן כהנא מימינה, תגדיר את הרשות הפלסטינית כ'ישות מדינית זרה' ובכך תכניס אותה תחת חוק 'איסור מגע עם סוכן חוץ' על העונשים הנלווים למפרים אותו.

ההצעה הוגשה בעקבות יוזמה של ארגון 'עד כאן', שחשף את פרשת עזרא נאווי בתכנית 'עובדה', בה נחשף כי נאווי שיתף פעולה עם הביטחון המסכל הפלסטיני והסגיר פלסטינים שמכרו קרקעות ליהודים.

בנוסף, חשף ארגון 'עד כאן' כי פעיל בכיר בארגון 'לוחמים לשלום' היה במקביל קצין בביטחון המסכל הפלסטיני, המקביל לשב"כ הישראלי. נוצר מצב שבארגון 'זכויות האדם' פעלו אנשי מודיעין של הרשות הפלסטינית, ופעילים ישראלים קיימו איתם קשרי עבודה.

אמנם נפתחה חקירת משטרה נגד נאווי ונוספים לגבי קשריהם עם גורמי ביטחון ומודיעין של הרש"פ, אולם בכתב האישום שהוגש נגד נאווי התגלה הפער הקיים בחקיקה.

מסתבר כי הרשות הפלסטינית אינה ארגון טרור וגם אינה מדינת חוץ, ולכן במצב הקיים לא ניתן לשפוט ישראלי המקיים עימה קשרים או מוסר מידע למנגנוני הביטחון של הרש"פ. תיקון החוק מציע להחליף את המושג 'מדינת חוץ' למושג כללי ורחב יותר – 'ישות מדינית זרה', שיכלול בתוכו גם שטחים אפורים כדוגמת הרשות הפלסטינית.

על הצעת תיקון החוק חתומים הח"כים אבי דיכטר מהליכוד, מתן כהנא מימינה, צבי האוזר מדרך ארץ, ינון אזולאי ומשה ארבל מש"ס, שרן השכל, מיקי זוהר, ניר ברקת, קרן ברק, עוזי דיין וטלי פלוסקוב מהליכוד, משה יעלון מתל"ם, אלעזר שטרן, מיש עתיד ואיתן גינזבורג מכחול לבן.

ח"כ דיכטר אמר כי הצעת התיקון "באה לתקן בעיה בחוק העונשין, ותאפשר להעמיד לדין ישראלים שהעבירו מידע רגיש לגופים שאינם מדינה או ארגון טרור במטרה לפגוע בביטחון הלאומי של ישראל ולסכן חיי אזרחיה.. מעתה ידע כל אזרח אשר יפעל מגד מדינת ישראל מול הרשות הפלסטינית או מול גורמים עוינים בעולם, שהוא עתיד לעמוד לדין פלילי ולהיענש במלוא החומרה".

ח"כ כהנא מימינה אמר כי "הרשות הפלסטינית היא אויב, וכך יש להתייחס אליה. הגיע הזמן לתקן את הפרצה בחוק אשר מתייחסת באופן מקל אל ישראלים המשתפים פעולה עם הבטחון המסכל הפלסטיני. ישראלים המשתפים פעולה עם השב"כ הפלסטיני, 'הביטחון המסכל', מואשמים, אם בכלל, בעברות קלות מאוד כיוון שהרשות איננה נכללת בחוק מגע עם סוכן זר".

עוד הוסיף כהנא כי "משת"פים ומלשינים שיפעלו נגד מדינת ישראל יחד עם הרשות הפלסטינית צריכים להיענש במלוא החומרה כמי שניהלו מגע עם מדינת אויב".

גלעד, אך מנכ"ל ארגון עד כאן שיזם את החוק מסר "עד היום היתה פרקטיקה נהוגה בה הרשות הפלסטינית הפעילה ישראלים מהשמאל הקיצוני, דוגמת עזרא נאווי ודומיו, ומשנתפסו הואשמו בעבירות קלות בלבד. הרשות הפלסטינית 'נפלה בין הכיסאות' היות והיא לא מוגדרת כארגון טרור מחד, ולא כמדינה זרה מאידך.

''הגיע הזמן לעגן בחוק את הרשות הפלסטינית כסוכן זר לכל דבר, שמטרתו לכרסם בריבונות מדינת ישראל, ובעקבות כך להעניש בחומרת הדין כל מי שמעז לשתף פעולה עם הרש"פ ולפגוע במדינת ישראל", הוסיף אך.