איך עוצב הספר החדש של הרב מלמד? צפו

האמן אלישע כץ מספר לערוץ 7 על תהליך עיצוב העטיפה, ועל השדרוגים להם נדרש כשעיצב את הספר החדש - "המסורת היהודית".

יערה וייס , כ"א באלול תש"פ

"זכיתי ומכון הר ברכה פנו אלי כדי שאעצב את הכריכה לספר החדש של הרב מלמד", מספר האמן אלישע כץ מירושלים.

כץ (30), אמן יודאיקה ומאייר ספרי ילדים, נקרא לדגל על מנת לאייר את 'המסורת היהודית', ספר המתמצת את היהדות והמצוות בצורה רהוטה ופשוטה, עבור יהודים ושאינם כאלו.

"אני עצמי גמעתי את רובו מיד, למרות שכל הנושאים היו ידועים לי כאברך ובוגר ישיבות", מספר כץ באופן מפתיע על הספר שהושק בשבוע שעבר.

על תהליך עיצוב העטיפה הוא מספר: "הרב מצידו חשב בתחילה להישאר עם עיצוב הכריכה של הסדרה, אך מנהל מכון הספרים הר ברכה העדיף כריכה חדישה ואחרת לגמרי", הוא אומר.

לאחר דיונים הוחלט על פשרה מאוזנת בינו לבין הרב מלמד, כשהכריכה תבטא מסורת וסמכות, בהתאם לתוכן של הספר. "הרב כתב לי שלמרות שהסגנון קל - מדובר בדברי תורה רציניים ומוסמכים, ושהכריכה צריכה לבטא יופי, הרמוניה וכובד ראש", מספר האמן. "עם זאת, הוא ביקש ממני לא למחוק לגמרי את עיצוב הכריכות האחרות של 'פניני הלכה', כדי שמי שרואה את הספר בספרייה, יידע שיש לו קשר ל'פניני הלכה', למרות שהוא שונה״, אומר כ"ץ.

כאן הוא נתקל בדילמה של ממש -"איך לחבר בין הציור העתיק של הלוחות והאריות הקשישים, לקידמה של שנת 2020, ועוד להשאיר אותם מסורתיים ורציניים?!", שאל האמן הצעיר את עצמו.

"קשה. באמת שהיה קשה", הוא מעיד, ולשם כך ניסה דרכים שונות כדי 'להחיות' את הכריכה: "הצעתי סגנון של גזירי נייר - כדי שייראה יודאיקה. הוספתי צבעוניות לניירות - על מנת שהאוירה תהיה רעננה. שילבתי אלמנטים נוספים מהמסורת היהודית, ואז קיבלתי משוב מחכים ומועיל מהרב מאור קיים, ראש המכון".

"אחר כך תיקנתי, ליטשתי, שמרתי על קו נקי ואלגנטי, הקפדתי שיהיה סימטרי אבל לא בשכפול משעמם, ו..הנה זה כאן", הוא חותם, ומראה את עבודתו בסרטון קצר.

לרכישת הספר לחצו כאן