טראמפ: "מדינות עומדות בתור כדי לעשות שלום עם ישראל"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מעריך שמדינות נוספות יהדקו באופן רשמי וגלוי את יחסיהן עם מדינת ישראל.

ניצן קידר , כ"א באלול תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ערך הערב (חמישי) מסיבת עיתונאים שבה התייחס להסכם שלום בין ישראל ואיחוד האמירויות שצפוי להיחתם בשבוע הבא.

"מדינות עומדות בתור להצטרף להסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות", הצהיר טראמפ.

לדבריו, "בקרוב תשמעו על מדינות נוספות שעתידות להצטרף למהלך הזה. שוחחתי עם מלך סעודיה והתחלנו דיאלוג רציני בנושא".

טראמפ התייחס גם לסירובם העיקש של הפלסטינים להצטרף ולבדוק את תוכנית המאה. "הפלסטינים יחזרו לעניינים בסוף, אתם תראו", אמר.

עם זאת לפי שעה אף מדינה לא רמזה על כוונתה לנרמל באופן רשמי את היחסים עם ישראל. השליט הסעודי אף הדגיש בשיחה עם הנשיא כי ארצו לא תוכל להתקדם בכיוון זה, עד אשר לא יימצא פתרון ברור ומוסכם להקמת מדינה פלסטינית.

הסעודים כן הסכימו למחוות ואמש גילה יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב ג'ראד קושנר כי סעודיה ובחריין הסכימו לפתוח את המרחב האווירי שלהן לכל הטיסות מישראל.

קושנר התייחס להסכם שעומד להיחתם בשבוע הבא וציין כי הוא שמח מהשינוי שעבר על המזרח התיכון.

"ראינו שמדינות עושות את מה שהאינטרס שלהן מכתיב וזונחות את האג'נדות הישנות. גם אנחנו מעוניינים שלפלסטינים יהיו טוב, אבל אי אפשר לעצור את כל ההתקדמות במזרח התיכון בינתיים", ציין.

לדבריו, "האסטרטגיה של הפלסטינים היתה להימנע מתוכנית המאה, אבל אני חושב שיש תשוקה מאוד גדולה בקרב מדינות האזור להביא את הפתרון הנכון לפלסטינים. אנחנו מאמינים שברגע שהם יהיו מוכנים להיכנס לתהליך זה יתקדם. אי אפשר להכריח אותם. הם יודעים כיצד להשיג אותנו ומה נקודות הבסיס של ישראל למשא ומתן".

"יש הצעה מאוד הוגנת על השולחן והם החליטו, נכון לעכשיו, שלא לאמץ אותה. זה פוגע באוכלוסייה הפלסטינית שכן היתה רוצה שיהיה שיח לשלום. התוכנית שלנו ניסתה לשמר את פתרון שתי המדינות, כי די ברור שאם הוא ירד מהשולחן ישראל תספח את שטחי יהודה ושומרון", הוסיף.