המכתב המלא
תא"ל דוד זיני נפרד מעוצבת עידן: "תודה לריבונו של עולם"

דוד זיני נפרד מעוצבת "עידן" עליה פיקד מאז 2018, ועבר לכהן כמפקד מל''י. "תודה לה' שזיכני לתקופה נפלאה למען העם והמדינה".

תא"ל דוד זיני , כ"ב באלול תש"פ

ב"ה. הוריי היקרים מפקד פיקוד המרכז, מפקד פיקוד האימונים וההכשרות מחליפי תא"ל אבי רוזנפלד, קבט"ר תא"ל גברעם הגלילי, רמ"ט הפיקוד, מפקדי החטיבות, מטה הפיקוד מטה האוגדה בסדיר ובמילואים מפקדים ונגדים משפחת רוזנפלד משפחתי שלי מכובדיי כולם.

קרוב לשלוש שנים חלפו מאז קיבלתי את הפיקוד על האוגדה ולי זה נראה כאילו היה זה רק אתמול או שלשום. תקופה זו חלפה לה ביעף וכבר אני נפרד מכם. אני נפרד מכם ברגשות מעורבים, מחד- יש עוד כל כך הרבה מה לעשות. ומאידך- הצלחנו לקדם ולהתקדם בכל כך הרבה תחומים ונושאים.

אין בכוונותיי לסכם כאן את התקופה אלא לומר לכם מספר נקודות כצידה לדרך. אך לפני כן ברצוני להזכיר לכולנו את סימני השאלה על עצם קיום האוגדה ועל מקומן של חטיבותיה, וכן את סימני השאלה על כמעט כל דבר טוב שעבר עלינו.

הכל לא היה מובן מאילו: לא אופרטיבי, לא תקציב האימונים, לא התעסוקות, לא המאמחי"ם, לא המרא"מים, לא מחנות אימון לחט' 900, ולא מגורים ותנאים סבירים לטירוני בא"ח 900, לא תקציב קיום ולא חשמל וקרביץ ועוד ועוד תחומים רבים שלשמחתנו נראים היום מובנים מאליהם ו"עוד היד נטויה".

נכון, לא הכל בזכותנו לצמיחה ולהתקדמות שותפים רבים ומגוונים. אך חלק גדול ומשמעותי מאותה צמיחה והתקדמות נזקפת לזכותכם. מסירותכם ונחישותכם להציב ולשמר סטנדרט גבוה גם בימי "ערפל" ואי וודאות ובהעדר משאבים וכיוון ברור, היוו בסיס איתן להחלטות הרמטכ"ל ביחס לעתיד האוגדה ויחידותיה.

וכמו במהלך גדול ומשמעותי זה כך גם בשאר הדברים הטובים שקרו לנו גם אם היו שותפים רבים, לכם באופן פעולתכם הייתה השפעה מכרעת על אותה צמיחה ושגשוג. היום בימי חשבון-נפש של ימי התשובה וכן חשבון נפש לקראת מעבר האוגדה למסלול חדשני ומתקדם של אוגדה 99 ,ימים של מעבר מתמרון מסוג אחד לעבר תמרון ושיטות לחימה מתקדמות.

ברצוני לומר לכם מספר נקודות שבעיניי יכולות או צריכות להיות "נר לרגליכם" בכלל ובהקמת 99 בפרט. א- הרעות כמקור עוצמה מספר 1 של יחידה צבאית- חשיבות הפעולה המשותפת, ונורמה של לקיחת האחריות מרחיבה אחד למען השני, הם הבסיס האמתי והעיקרי לניצחון. רבים טועים לחשוב שהרעות צריכה לאפיין את הדרג הטקטי והיא רלוונטית רק ל"קצה החץ". אך נסיוני אומר שבמפקדות ובדרגים הבכירים הרעות נחוצה לא פתוח ואולי אף יותר מהרעות של צוות של הסיירת שמתגנב לו מתחת לאף של האויב.

ב- הצמיחה באה מלמטה: ברוב הצמחים בעולם השורשים נמצאים למטה! אל תמתינו שאחרים או רמה ממונה תעשה, תעשו בעצמיכם. אתם אלו שקובעים את מצב האוגדה/היחידה. לכן כמאמר השיר- "אל תגידו יום יבוא הביאו את היום..."

ג- האמון במערך המילואים אינו פריווילגיה אלא חוב לאומי אסטרטגי : אין למדינת ישראל קיום ללא מערך מילואים כשיר איתן ונכון לקרב. וכהמשך להיגיד הראשון אל תצפו שאמון זה יבוא מבחוץ, צרו אותו בעצמכם! אחריות זו הינה אחריות כבדה המוטלת על כל אחד ואחת מאתנו. את האמון הזה בונים במעשים באופן תפקוד ובכל מפגש ומפגש עם כאלו שלא זכו להכיר מקרוב את עוצמת מערך המילואים.

ד- במילואים ניתן לייצר כשירות ולא רק לשמר כשירות- זוהי אמירה עמוקה ומורכבת שכן רוב המפקדים נוהגים לומר שכשירות המילואים היא שימור של הכשירות שנוצרה בתקופת שירות בסדיר. אך לפי הנחת עבודה זו לא כדאי שנקים את אוגדה 99 ,שכן אוגדה 99 נדרשת לחדש כשירות ושפה חדשים וזוהי אחת הבשורות הגדולות והעמוקות שבהקמת אוגדה 99. נכון שבמילואים נשענים על בסיס הכשרת הסדיר אך יש אפשרות וחובה לחדש.

ה- בשביל גמישות צריך עמוד שדרה- שינויי עומק לא יכולים להתקיים לאורך זמן כל עוד אין להם בסיס ערכי ומקצועי איתן. לפי כך תעשו שינויים על בסיס יסודות מוצקים. אל תזנחו את מקורות העוצמה שהיו המנוע לצמיחה עד כה לטובת כותרות או תהליכים חסרים בתוכן.

אל תלכו לאורם של כוכבי שביט שבין רגע האירו את חשיכת הליל ובין רגע כבו. לכו לאורן של שמשות וירחים המתמלאים ומגדילים אורה בתהליך סדור ובטוח. הישענו על ערכים ועקרונות מקצועיים שעמדו במבחני הלחימה בניסיון החיים. זאת כבסיס לחדשנות ויצירתיות. אני בטוח שבמידה ותשתמשו בעקרונות אלו בהקמת אוגדה 99 האוגדה תצעד מהר יותר ובעצמה גדולה יותר מהצפוי לעבר מימוש ייעודה.

לסיכום, ברצוני לציין כי עמדתי בהבטחתי אליכם בעת כניסתי לתפקיד, הבטחתי לכם כי אעשה טעויות ואכן קיימתי ועשיתי לא מעט טעויות. ברצוני לבקש סליחה ומחילה ממי שפגעתי בו או נפגע ממני. זכרו כי מושלמים יש אצל השקרנים, או בקבר, ובקופת חולים כללית.

אבי, הכרנו לראשונה בואדיות גזרת טייבה שבלבנון מאז חלפנו אחד ליד השני בשירותנו הצבאי. זכיתי להכירך טוב יותר בתקופת החפיפה, אני בטוח כי תצעיד את האוגדה למחוזות חדשים ומתקדמים ולפסגות גבוהות ומלאות אויר הרים צח ונקי. זכית באנשים מדהימים.

מאחל לך הצלחה במשימה הגדולה העומדת לפניך אני אשתדל לסייע באגף האימונים. הצלחתך היא הצלחת צה"ל ועם ישראל כולו אני בטוח כי תעשה זאת בשום שכל וברוח ייחודית ואיכותית. ברצוני להודות להוריי ולמשפחתי על החינוך הליווי והתמיכה במשימת ההגנה על עם ישראל בארצו. תודה למפקדיי. מפקדי פיקוד המרכז רוני נדב ותמיר שנתנו בי את האמון וזיכו אותי במשימה חשובה זו.

תודה מיוחדת למח"טים ולבכירי האוגדה בסדיר ובמילואים הייתם לי כאחים. תודה לכם אנשי אוגדת עידן על שזכיתי להיות חלק מכם. תודה לרל"שים ולאנשי הלשכה על דאגה יום יומית וסבלנית לכל שגעונותיי.

תודה לכל מי שטרח ובא לכבד אותנו במעמד זה. תודה לריבונו של עולם שזכני לתקופה נפלאה למען העם והמדינה ולאנשים מיוחדים שכמותכם.