גרים במקום סואן? אתם בסכנת השמנה

מחקר חדש מגלה כי מגורים לצד כביש סואן עם רעשי תנועה רבים מגדילים את הסיכון לעלייה במשקל והשמנת יתר.

ניסן צור , כ"ב באלול תש"פ

גרים במקום סואן? אתם בסכנת השמנה
גרים במקום סואן? אתם בסכנת השמנה
צילום: איסטוק

חוקרים מאוניברסיטאות אוקספורד ולסטר בדקו את הקשר בין מקום המגורים לסיכון להשמנת יתר, והתוצאות הותירו אותם מופתעים.

על פי המחקר, שהתפרסם בכתב העת Environmental Research, אנשים המתגוררים באזור סואן או בסמוך לכביש ראשי, נמצאים בסיכון מוגבר להשמנת יתר או עלייה במשקל.

החוקרים טוענים כי חשיפה ארוכת טווח לרעשי תנועה מהווים זרז להשמנת יתר, והתופעה בולטת בעיקר באזורים סואנים במיוחד.

"הנתונים חשפו קשר בין אנשים החיים באזורים עם רעשי תנועה גבוהים לבין השמנת יתר. נרשמה עלייה של בסביבות כשני אחוזים בשכיחות השמנת היתר לכל 10 דציבלים של רעש נוסף", סיפר המחבר הראשי של המחקר, ד"ר סמואל יוטונג קאי, אפידמיולוג בכיר באוניברסיטת אוקספורד.

הוא הוסיף עוד כי "המגמה נמשכה גם כאשר התחשבנו במגוון רחב של גורמי אורח חיים נוספים כגון עישון, שימוש באלכוהול, פעילות גופנית ודיאטה, וכן כאשר לקחנו בחשבון את המצב החברתי-כלכלי של האנשים ואת אזור המגורים הכללי. גם זיהום האוויר נלקח בחשבון, במיוחד זה הקשור לתנועה".

במסגרת המחקר ניתחו החוקרים נותנים של חצי מיליון בני אדם מבריטניה, הולנד ונורבגיה. עם זאת, החוקרים גם מציינים כי הקשר בין מגורים סמוך לרעשי תנועה קשים והשמנת יתר נמצא בבריטניה ונורבגיה, אך לא בקרב אזרחי הולנד. המחקר מציין עוד כי מעל 100 מיליון בני אדם במדינות האיחוד האירופי חיים באזורים בהם רעשי תנועה בכבישים עולים על 55 דציבלים, מספר המהווה את רף הבטיחות שקבע האיחוד האירופי.

לטענתם, החשיפה הזו לרעשי תנועה עלולה להוביל להשמנת יתר ועלייה במשקל. "זה ידוע שרעש לא רצוי יכול להשפיע על איכות החיים ולהפריע לשינה", אומרת פרופסור אנה הנסל, מנהלת המרכז לבריאות הסביבה וקיימות אוניברסיטת לסטר, שהשתתפה במחקר. "מחקרים שנערכו לאחרונה העלו חשש כי רעש לא רצוי עלול להשפיע גם על הבריאות הכללית, כאשר כמה מחקרים מצביעים על קשר להתקפי לב וסוכרת. רעשי תנועה בכביש עשויים להגביר את רמות הלחץ, מה שעלול לגרום להשמנה, במיוחד סביב המותניים", היא הוסיפה.