הוצא להורג המתאבק האיראני שהשתתף במחאות נגד המשטר

אלוף ההיאבקות האיראני, נביד אפקארי, הוצא הבוקר (שבת) להורג לאחר שהואשם בכך שדקר למוות איש ביטחון במהלך הפגנה נגד הממשל ב-2018.

תגיות: אירן
ערוץ 7 , כ"ג באלול תש"פ

ג'ודו
ג'ודו
צילום: איסטוק

בשיראז שבאיראן הוצא להורג המתאבק נאביד אפקארי, שהשתתף במחאות נגד המשטר לפני כשנתיים.

הוא הורשע בדקירתו למוות של עובד מדינה במהלך ההפגנות. מעצרו ועונש המוות שנגזר עליו הובילו למחאה עולמית, ולגינויים של נשיא ארצות הברית טראמפ ושל נשיאי תחרויות היאבקות ברחבי העולם.

יו"ר איגוד הג'ודו הישראלי משה פונטי קרא לוועד האולימפי הבינלאומי ולעולם הספורט לעמוד לצד הספורטאים האיראנים. "העולם כולו צריך להזדעזע מהוצאתו להורג של נאביד אפקארי, המתאבק האיראני, ש'העז' למחות נגד המשטר", כתב פונטי.

"אנחנו, אנשי הג'ודו הישראלי, ראינו מול העיניים את הפחד שמטיל המשטר האיראני על ספורטאיו, ראינו את סעיד מולאי מתחנן לעלות ולהתחרות מול שגיא מוקי, את התסכול והפחד שלו כשאנשי המשטר אסרו עליו ואיימו עליו. מולאי היה אמיץ כדי לערוק מאיראן, אפקארי לא היה בר מזל כמו מולאי והוצא הבוקר להורג".

בידי "אמנסטי אינטרנשיונל" פרטיהם של יותר מ-500 מפגינים, עיתונאים ופעילי זכויות אדם שהיו נתונים להליכים פליליים בלתי-הוגנים על רקע המחאה. עונשי המאסר שנגזרו על מי שהורשעו נעו בין חודש לעשר שנים. בכמה מקרים אסירים אף הוצאו להורג.