שר הבריאות על הצעת הסגר: "זו ההצעה, לא יהיה משא ומתן"

השר יולי אדלשטיין הגיב להצעת הסגר שתובא לאישור הממשלה והתעקש כי אלו הצעדים הנכונים שיש לנקוט בעקבות העלייה בתחלואה

ערוץ 7 , כ"ג באלול תש"פ

השר אדלשטיין במסיבת עיתונאים
השר אדלשטיין במסיבת עיתונאים
צילום: יהונתן ולצר / TPS

שר הבריאות יולי אדלשטיין התראיין לחדשות סוף השבוע והבהיר כי הוא עומד מאחורי הנוסח הנוכחי והמתווה לסגר החל מראש השנה.

"אני חתום על ההצעה שתובא מחר לממשלה, ואני אומר חד משמעית - לא יהיה מו"מ", אמר. "ברגע שנתחיל להעמיד תנאים של תחום זה או אחר, אנחנו נקריס את כל ההצעה, וכתוצאה מכך נקריס את מערכת הבריאות".

"ידוע לי המחיר הכבד ביותר של הסגר, ואני דווקא משום כך, במשך 3 חודשים שאני במשרד, ניסיתי לעשות את הכל כדי למנוע סגר. את אותה מדיניות נקט גם גמזו".

"אילו הייתה אכיפה ומשמעת ב-40 ישובים שנסגרו, הייתי אומר לתת לעוצר הלילי עוד צ'אנס", אמר בהתייחס לשינוי המדיניות המהיר מאז ההחלטה האחרונה לסגור את הערים האדומות. "אי אפשר לבקש מהשוטרים לרוץ אחרי כל אחד, אי אפשר לטעון שאזרחים לא עומדים בהנחיות שזו חוסר הבנה של הנהלים כשיש חתונה עם אלף אורחים. אנשים צריכים להבין שאותם צוותים רפואיים שאנחנו כל כך אוהבים לכנות 'מלאכים בלבן', עכשיו אומרים שחייבים איכשהו לרסן את המגפה".

"לצערי הרב, לאחר פתיחת המשק. אני זוכר באמת שאמרתי את הדברים האלה לפני 3 חודשים, אם לא נהיה בסדר נהיה בסגר, ולצערי זה מתממש. אפשר לבוא בטענות על אכיפה, הנחיות אבל אני חוזר ואומר, אילו הדברים הפשוטים ביותר היו מתבצעים, לא היינו מגיעים לנקודה הזו. כולי תקווה שיפסיקו לחשוב על סגר כענישה, אלא כפעולה רפואית".

"ברגע שאנחנו נצא מהסגר ונראה שאנחנו שולטים במצב, אני אציע לחבריי לעשות בדיקה עמוקה ורצינית לגבי מצבה של מערכת הבריאות בישראל. במצב חירום אנחנו נדע להפעיל את כל המנשמים, פירוש הדבר שחולה אונקולוגי או קרדיולוגי או חס ושלום מישהו מתאונת דרכים לא יוכל לקבל טיפול. כדי לא להגיע למצב הזה אנחנו מבקשים החלטה על הסגר. אילו היו מאפשרים כפי שאמרתי, ניהול דיפרנציאלי לא היינו מגיעים לזה".