תעלומה בגן החיות

עובדי גן החיות בסנט לואיס נדהמו לראות שבע ביצים שהטילה נחש פיתון נקבה, למרות שלא היתה בקרבת נחש זכר מעל 15 שנים.

תגיות: נחשים
ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ד באלול תש"פ

תעלומה בגן החיות-ערוץ 7
נחש.
iStock

כיצד הצליחה נחש פיתון נקבה להטיל ביצים למרות שלא היתה בקרבת נחש זכר? זו התעלומה אותה מנסים בימים אלו לפתור עובדי גן החיות בסנט לואיס, לאחר שנחש הפיתון שנמצאת בגן החיות מאז שנת 1961 הטילה לפתע שבע ביצים חדשות.

על פי מארק וונר, המנהל הזואולוגי של מחלקת הזוחלים בגן החיות, "נחש הפיתון מסוג נקבה הטילה שבע ביצים בתאריך 23 ביולי. זו היתה הפתעה גמורה. למען האמת, ממש לא ציפינו שהיא תטיל עוד ביצים".

נחש הפיתון המלכותי, שעל פי ההערכות הגיעה לגיל 62, לא היתה בקרבת נחש זכר מעל 15 שנים, וכעת מנסים עובדי גן החיות לפתור את התעלומה ולהבין כיצד היא נכנסה להריון.

לדברי וונר, נחשי הפיתון יכולים להתרבות גם בצורה לא מינית או לבצע הפריה בשלב מאוחר יותר לאחר השהייה עם נחש זכר, כאשר המקרה הארוך ביותר שתועד עד היום היה של נחש פיתון נקבה שהטילה ביצים שבע שנים לאחר שהיתה עם נחש זכר.

זו לא הפעם הראשונה שנחש הפיתון המדובר מטילה ביצים באופן לא צפוי. גם בשנת 2009 היא הטילה מספר ביצים שלא בקעו מאוחר יותר, וגם אז הטלת הביצים אירעה למרות שלא התייחדה עם נחש זכר.

"היא יכולה הייתה להיות עם זכר בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים מכיוון ששומרים נהגו לשים את הנחשים בדליים תוך כדי ניקוי כלוביהם. "אנו אומרים 15 שנים פלוס, אבל אני מתכוון קרוב לוודאי שזה קרוב יותר ל-30 שנים מאז שהיא היתה עם נחש זכר", אמר וונר.

הוא סיפר כי עובדי גן החיות לקחו שתיים מהביצים לבדיקה גנטית כדי לקבוע אם הביצים הוטלו מהתרבות מינית. שתי ביצים מתו ושלוש הנותרות מודגרות. לדבריו הם מקווים לקבל את תוצאות הבדיקה בעוד כחודש.