ליצמן לנתניהו: אתפטר אם יהיה סגר בחגים

מספר שרים מבקשים לשנות את המתווה שיובאו לממשלה אך שר הבינוי והשיכון הוא החריף ביניהם. גורם ביהדות התורה: ליצמן פועל על דעת עצמו

ערוץ 7 , כ"ד באלול תש"פ

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, מאיים כי אם יוטל סגר במהלך חגי תשרי, הוא מתכוון להתפטר לאלתר מהממשלה.

בחדשות 12 דווח כי גורם ביהדות התורה טען בתגובה כי ליצמן פועל על דעת עצמו ולא בתיאום עם הסיעה כולה. ליצמן אינו השר היחיד שמתנגד להטלת הסגר במתכונת הנוכחית, אך הוא החריף מבין המתנגדים.

הממשלה חייבת לקבל החלטה בנושא לפני צאתו של ראש הממשלה לוושינגטון הלילה לחתימת ההסכם עם איחוד האמירויות.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר אמש כי לא תהיה הגמשה של הסגר מסיבות פוליטיות. "אני חתום על ההצעה שתובא לממשלה ואני אומר חד משמעית - לא יהיה משא ומתן".

"ברגע שנתחיל להעמיד תנאים של תחום זה או אחר, אנחנו נקריס את כל ההצעה, וכתוצאה מכך - נקריס את מערכת הבריאות", דברי אדלשטיין.

עם זאת כאמור, שרים רבים בממשלה דורשים לשנות את ההצעה. "ההצעה שהונחה על שולחננו היא הצעה מטורללת וקיצונית שלא תעבור בנוסח הזה", אמרו שרים שדיברו היום עם N12. "ההצעה היא פגיעה אנושה בכלכלה, ברווחה ובבריאות".

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ הודיע כי בכוונתו להצביע מחר בממשלה נגד סגר מלא. "אני תומך בסגר לילי בו כ-80% מהמשק נשאר פתוח. מאות אלפי שכירים ועצמאיים נמצאים בחרדה קיומית. מגפת הקורונה הכלכלית קשה לא פחות מהמגיפה הבריאותית. אבל אם מגבילים - מפצים. פניתי לרה”מ בדרישה להקים באופן מיידי צוות שיקבע את מתווה הפיצוי שיהיה ברור לכולם".

השר יואב גלנט מתנגד להפסקת הלימודים ביום רביעי כפי שקובע המתווה ודורש להמשיך אותם גם ביום חמישי. שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, הודיע כי הוא מתנגד לסגירת מוסדות החינוך לגיל הרך.

הסגר, בשלב ראשון, עתיד להימשך שבועיים החל מיום שישי הקרוב, ערב ראש השנה, ב-06:00 בבוקר.

על פי ההצעה היציאה ממקום המגורים תוגבל ל-500 מטרים, בתי המסחר ומקומות הבילוי ייסגרו וייפעלו רק משירותים חיוניים.

בנוסף, תפילות ראש השנה ויום הכיפורים יתקיימו עם עד 20 מתפללים בשטח פתוח, ובמבנה סגור יהיה אפשר להתפלל בקבוצות של עשרה בהתאם לגודל המבנה ומספר הכניסות.