הרב עדו רכניץ
הרב עדו רכניץ צילום עצמי

דו"ח של מכון משפטי ארץ חושף כי ביותר משליש מהרשויות המקומיות והאזוריות היהודיות לא מכהנים רבנים במינוי קבע.

המכון קורא לשנות את החוק ובכך לחייב את שר הדתות למנות רבני ערים ומועצות אזוריות בתוך תקופה קצובה.

"המצב מאוד חמור", אמר ראש מכון משפטי ארץ, הרב ד"ר עדו רכניץ, בשיחה עם ערוץ 7. "הרבה שנים יש הזנחה קשה".

"להבנתנו הדבר הזה פוגם באופן קשה גם בשירות שהרבנות נותנת, וגם בעצם מעמדה של הרבנות", הוסיף.

לדבריו, "קשה להבין איך הרבנות יכולה לתפקד בלי רבנים. אנחנו לא יודעים מה השיקולים שהובילו למצב הזה אבל ברור שצריך לשנות אותו. להבנתנו צריך לשנות אותו מיסודו, כלומר גם אם יבוא שר הדתות ויגיד אני מעכשיו ממנה רבנים בכל מקום, זה לא פתרון מספק. עצם זה שאנחנו במצב שבו שר הדתות יכול להחליט אם למנות או לא למנות זה בעינינו שורש הבעיה".

דו"ח משפטי ארץ חושף כי ישנם רבנים, הנמצאים בתפקידם בתקן ממלא מקום, שצריכים לנסוע למעלה מ-50 ק"מ על מנת להגיע למקום תפקידם כאשר שיא המרחק הוא לא פחות מ-83 ק"מ.

מתוך 55 ערים יהודיות במדינת ישראל, לא מכהנים רבנים ב-21 ערים. מתוך 39 רשויות מקומיות יהודיות במדינת ישראל לא מכהנים רבנים ב-11 רשויות. מתוך 52 מועצות אזוריות יהודיות במדינת ישראל לא מכהנים רבנים ב-19 רשויות.

מתוך 51 הרשויות בהן אין רבנים במינוי של קבע חמישה ממלאי מקום צריכים, כאמור, לנסוע 50 ק"מ ומעלה כדי להגיע לרשות בה הם ממלאים מקום.

בנוסף, ישנם 4 רבנים שמכהנים כרב הרשות בתקן מ"מ בשתי רשויות במקביל. 3 ממלאי המקום הם חברי מועצת הרבנות הראשית, אשר ממנה את ממלאי המקום.

"המסקנה המתבקשת היא שיש לשנות את החוק ולחייב את שר הדתות למנות רבנים תוך תקופה קצובה", נאמר במכון משפטי ארץ. "במקביל יש להתחיל בהליך מהיר של איוש משרות הרבנות במינויים של קבע. ולא, המצב הנוכחי יביא לפגיעה קשה בפעילות הרבנות ברשויות המקומיות, עד כדי שיתוק".