פגישה נשית עם יום כיפור

אחרי למעלה מעשור בבתי מדרש שונים, רחל וינשטיין מוציאה ספר תורני שפונה דווקא לאלו שבית המדרש הוא לא המגרש הביתי שלהן

אריאל פייגלין , כ"ד באלול תש"פ

רחל וינשטיין
רחל וינשטיין
באדיבות המצולמת

זה לא סוד שיש פער גדול בין יום כיפור בתפילה בציבור ובין יום כיפור אישי בבית, כשהאופציה השנייה היא מעין ברירת המחדל עבור נשים רבות בעיקר כשהן אמהות צעירות.

השנה, בעקבות הקורונה והשלכותיה, מעגל הנשים (וגם הגברים) שלא יוכלו להגיע לבית הכנסת מתרחב, וחוויית יום כיפור עצמה תצטרך להשתנות. לחלל הזה, ליום כיפור החדש הזה, מכוונת רחל ויינשטיין בספרה החדש – 'עיצומו של יום'.

"יש לי המון זכרונות של אלול בבתי מדרש" מספרת רחל מאיפה הרעיון לספר הגיע, "אבל היום אני רואה את אלול קצת אחרת. חודש אלול הוא החודש השישי, אם סופרים מניסן. אני רואה הקבלה בין חודש אלול ליום שישי".

"הכנות לשבת, בישולים ונקיונות. זמן של הכנות, של יצירת כלים לקראת תשרי, החודש השביעי. מעין שבת של החודשים".

הספר, שהוא כהגדרת המחברת "פגישה נשית עם יום הכיפורים" נכתב בידי מי שלמדה בעצמה מעל עשור בבתי מדרש שונים דוגמת מגדל עז, נשמת ומתן, אבל את הספר היא לא מייעדת לה ולחברותיה, כי אם לכלל הנשים באשר הן.

עיצומו של יום
דברי שיר

"אחד הפרויקטים שהרמתי בשנים האחרונות, ואולי הפרויקט שהכי מרגש אותי, זה לימוד לנשים בפארק בחודש אלול. הן יושבות עם הילדים, או שהן מציצות מידי פעם לוודא שהכל בסדר..."

"אני רואה את ההשתוקקות של הנשים לתורה, ויחד עם זאת את האתגר במציאת זמן. אתגר שמוביל לזה שאני פוגשת גם נשים שכבר הפסיקו להתגעגע. זה הכי כואב". אז איך באמת מעבירים את המפגשים האלו לספר? איך כותבים ספר לנשים עובדות? לאמהות?

במילה אחת – תמציתיות. "מכיוון שהספר פונה בעיקר לנשים שטרודות ועסוקות וקשה להן להתפנות ללימוד ארוך ומעמיק אך עדיין רוצות להרגיש את יום כיפור, הספר מורכב מקטעים קצרים מאד, הוא בעצמו קצר מאד, בסך הכל 64 עמודים, בתקווה שכך יהיה נגיש יותר".

לאורך כל השיחה עולה מקולה של רחל הרצון להשפיע, להוציא החוצה מבית המדרש את התורה אל מי שזה לא המגרש הביתי שלו בימים כתיקונם. אבל השנה, אנחנו ממש לא בימים כתיקונם.

"מעבר להשפעה של סגר כללי או עוצר לילי על התפילות בציבור בחגי תשרי" היא מסכמת, "יש לזכור כי ההשפעה של היום הקדוש היא בעצם קיומו. והשנה, כל אחת תצטרך למצוא את הדרך לחטוף ולו רגע קטן שיחבר אותה בעוצמה אל עיצומו של היום. שנה טובה, כתיבה וחתימה טובה".