מי צריך מאות בעלי תקיעה חדשים בקיבוצים?

ארגון איילת השחר מכשיר תושבים מקומיים במושבים ובקיבוצים לתקיעת שופר כהלכה. הרב שלמה רענן מספר על הרקע למהלך.

ערוץ 7 , כ"ד באלול תש"פ

בימים האחרונים נחשפנו לפרסומים וידיעות על הדרכה מיוחדת בה לומדים תוך זמן קצר איך לתקוע בשופר כהלכה, גם למי שאף פעם לא אחז בידו שופר אמיתי. הסרטון המדהים שנוצר על ידי הרב שלמה רענן מארגון "איילת השחר" זכה להתעניינות רבה בכל מקום בעולם. פנינו אל הרב רענן לשמוע קצת על הרקע ליזמה המעניינת הזאת.

"הרעיון נולד מתוך השטח, כמו תמיד" מספר הרב רענן, "במשך שנים רבות אנו מסייעים במושבים ובקיבוצים בארגון של מנייני תפילה, שולחים מתנדבים שינהלו את התפילה במקומות שמאז נוסדו לא היו בהם מניינים אף ביום כיפור".

באיזור עמק יזרעאל היה איש יקר שהסתובב בין הקיבוצים ברכב (!) כדי לתקוע בשופר. באחד המקומות היה מי שהשתמש בחצוצרה כדי להשמיע את התקיעות ביום הקדוש.. עד שהגיעו פעילי איילת השחר.

לכל המקומות הלל שלחנו תמיד גם בעל תוקע מומחה ומנוסה שישמיע את קול השופר כהלכה.

השנה, בשל המצב המשונה אליו נקלענו כולנו, בחלק גדול מהמקומות אי אפשר לשלוח מתנדבים מבחוץ, בוודאי אם יהיה סגר כללי, ולכן נערכנו מבעוד מועד להכשיר את המקומיים בני המושבים והקיבוצים עצמם לתקוע בשופר עבור בני המקום.

בנוסף ארגנו השנה עבור בני הקיבוצים גם הכשרה במוקדים שונים ברחבי הארץ, למובילי תפילה שיהפכו ממאזינים לתפילה למובילים, בהכשרות העברנו הדרכה איך לנהל את התפילה ולקרוא בתורה עבור מי שזו להם הפעם הראשונה בחייהם בה הם יעשו זאת בכוחות עצמם.

אני חייב לומר שזה היה מרגש בצורה יוצאת דופן לראות את האנשים היקרים הללו לומדים ומתאמנים ברצינות, מתוך רצון לשמר את קיום התפילות בישוב שלהם בצורה הנאותה גם בשנה זו.

דבר נוסף שמרגש אותנו במיוחד בשנה זו, זו הידיעה המשמחת על מספר קיבוצים בהם סייענו ועמלנו תקופה ארוכה להקים בית כנסת ובשנה זו בראש השנה, הם יתפללו בפעם הראשונה בבית כנסת משלהם. בין המקומות ניתן למנות את "גבעת השלושה" במרכז הארץ, "חנתון" ומצפה אביב" בצפון, ו"בית קמה" בדרום.

כל השנים יצאנו בגופנו אל הקיבוצים כדי להיות איתם בתפילות ובתקיעות השופר, השנה נהיה איתם בליבנו ותקיעות השופר שהם יתקעו יישמעו באוזננו למרחקים. בתפילה לשנה טובה לכל עם ישראל".

לפרטים נוספים לחצו כאן