מנהלי בתי חולים: לא צריך סגר מלא

חלק ממנהלי בתי החולים שהוזמנו לישיבת הממשלה אמרו כי לדעתם יש חרדות מיותרות ולא נדרש סגר מלא. השר אדלשטיין איים למשוך את הצעתו.

ערוץ 7 , כ"ד באלול תש"פ

שוטרים אוכפים סגר
שוטרים אוכפים סגר
פלאש 90

אחרי הביקורת של שרי הממשלה והתפטרותו של השר ליצמן, גם מנהלי בתי חולים שהשתתפו בישיבת הממשלה טענו כי אין צורך בשלב הנוכחי בסגר מלא כדי להתגבר על התחלואה הגוברת בנגיף הקורונה.

מנהל בית החולים שערי צדק בירושלים אמר כי הפתרון הוא לא סגר ואילו המשנה למנכ"ל בית החולים שיבא הדגיש כי אין סכנה לקריסה של מערכת הבריאות.

לדבריו הצטרף גם מנהל ביה"ח רמב"ם בחיפה שאמר כי המספרים אמנם עולים, אך לא במונחים של קריסה.

מנכ"ל בית החולים בילינסון אמר כי המגמה אכן השתנתה מאמצע אוגוסט אבל לא מדובר בקריסה של בתי החולים. לדבריו יש חרדות מיותרות ולא נדרש סגר מלא.

במהלך הישיבה זעם השר יולי אדלשטיין על הניסיונות למסמס את מתווה הסגר שאושר בקבינט הקורונה.

"אני מבקש שיהיה ברור - מלבד שינויים קוסמטיים כאלה ואחרים, לא אאפשר משא ומתן על התכנית. אני אומר כבר בתחילת הדיון בצורה ברורה - אם התכנית לא תתקבל אמשוך אותה ולא אביא תכניות חלופיות".

"הקורונה היא לא עניין פוליטי ולא עניין לפופוליזם. היא עניין של חיים ומוות. אני מציע לכל מי שטוען שאפשר אחרת, לעשות סיורים בבתי החולים, במחלקות הקורונה, ולראות את המצב", אמר אדלשטיין.

"ביקשתי ממזכיר הממשלה שטרם הבאת הצעת משרד הבריאות להצבעה בממשלה שיתייעץ איתי. אם יהפכו את התכנית לגבינה שוויצרית אמשוך את ההצעה. המשמעות תהיה שהחל מיום שלישי הקרוב לא תהיה כל הגבלה על הציבור. זו תהיה אמירה של הממשלה שהיא בוחרת בדוקטרינת 'הידבקות העדר'. המחיר יהיה כמה אלפי מתים. לא אתן יד לכניעה ללחצים רק כדי למצוא חן בעיני אנשים כאלה ואחרים", סיכם.

עוד לפני הישיבה כבר התקבע שינוי ראשון בתוכנית הסגר לאחר שדרישתו של השר יואב גלנט שלא לסגור את מערכת הבריאות החל מיום רביעי אלא להשאירה פתוחה עד יום שישי התקבלה.

מוקדם יותר, בעקבות החלטת קבינט הקורונה לאמץ את המלצת פרופ' רוני גמזו להטיל סגר מלא בחגים הודיע שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן לראש הממשלה על התפטרותו מתפקידו.

במכתב ששיגר לנתניהו כתב השר ליצמן, "מזה כחודש ימים, בעוד אנו מתמודדים עם נתוני התחלואה בישראל, אני שב ומתריע נוכח הכוונה שסומנה מראש בידי פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, להטיל סגר מלא בחגי ראש השנה ויום הכיפורים הקרובים, מה שימנע ממאות אלפי יהודים, מכל האוכלוסיות והמגזרים, להתפלל בבתי הכנסת".

"מדובר אדוני ראש הממשלה בהחלטה קשה שתדלל ותקטין משמעותית את כמות הבאים לבתי הכנסת בראש השנה ויום כיפור, בייחוד רבבות אלפי יהודים, ממגוון אוכלוסיות שונות, חלקם כאלה שזו בשבילם פעם יחידה בשנה שהם נוהגים להגיע לתפילה בבית כנסת.

חזרתי על התרעתי זו והתנגדתי להטלת סגר מלא דווקא בחגים בתקיפות בכל פורום שהוא, בקבינט הקורונה, בדיוני הממשלה, בשיחות עמך ועם חברים נוספים בקבינט, וגם בכלי התקשורת. הדגשתי ואמרתי שאם אכן יש צורך בסגר מלא, אין להמתין עם עליית נתוני התחלואה בקצב הזה, וכי יש להחליט עליו אז, מלפני חודש, מלפני שבועיים ולא בחגים", הוסיף ליצמן.

לטענתו, "פרוייקטור הקרונה פרופ' רוני גמזו הכחיש כל הזמן והסביר לי שזו לא הכוונה. לצערי, הוכח שצדקתי בדבריי וכי ההחלטה לסגר מלא בחגים סומנה מראש תוך סיכון מיותר וגרימת עליית התחלואה במשך הזמן. בנוסף התברר כי גם סיכום שהיה על בתי הכנסת הופר וכי ההחלטה להטלת סגר מלא לא תאפשר הפעלת בתי הכנסת בחגים לפי מתווה נומה, זאת בניגוד למסוכם בפירוש בינינו. לפיכך לא אוכל להמשיך בתפקידי כשר והחלטתי להתפטר מהממשלה ואחזור לכהן כחבר הכנסת לפי החוק הנורבגי".

ליצמן אמר כי "במשך חודש ימים אני שומע על התוכניות לסגור את המדינה בחגים והתרעתי לאורך כל הדרך שזהו עוול וזלזול במאות אלפי אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים. אם צריך לעשות סגר מלא, איפה הייתם עד עכשיו? למה חגי ישראל הפכו כתובת נוחה לטיפול בקורונה על אף הסבל הקשה לציבור".

"אני רואה כפגיעה ערכית מהותית את העובדה שחגי ישראל הפכו למשהו שניתן לפגוע בהם, בתכנון מראש, לעומת תחומים אחרים כהפגנות המוניות, עונת החופש ביולי-אוגוסט וכדומה. מצערת העובדה שהסגר בחגים תוכנן וסומן מראש בידי פרויקטור הקורונה וזאת מחוסר הערכה לחגי ומועדי ישראל", סיכם ליצמן.

יו״ר ש"ס השר אריה דרעי הגיב להתפטרותו של ליצמן ואמר, "צר לי מאד על התפטרות חברי הרב יעקב ליצמן מהממשלה".

"נמשיך ביחד בממשלה ומחוצה לה להיאבק בנגיף הקורונה למען בריאות תושבי המדינה. אני מקווה ומייחל שהרב ליצמן עוד יחזור לממשלה כדי שנמשיך לעבוד ביחד בעז"ה למען העם והמדינה", דברי דרעי.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הגיב, "צר לי על התפטרותו של ידידי שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן. על כולנו לזכור שאין כאן איש נגד היהדות. כולנו בעד מאבק בנגיף. כל פעולות משרד הבריאות וממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו נועדו לתכלית הזאת בלבד".

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, אמר, "אני מצטער על פרישתו של השר יעקב ליצמן מהממשלה. יש לי הערכה עצומה למנהיגותו ולעשייתו לאורך שנים בממשלה ובכנסת. אני מאוד מקווה שתימצא הדרך שתאפשר את המשך כהונתו בממשלה. השותפות הזו חשובה בימים רגילים ועל אחת כמה וכמה בימים מורכבים אלה".

תמונה