כנגד כל הסיכויים: חייו של אמיר ניצלו

רופאים העריכו כי לאמיר חזן נותרו שנתיים לחיות, בשל מחלת כבד ממנה סבל. הישועה הגיעה מפרופ' ריפעת ספאדי שנתן לו סיכוי.

ערוץ 7 , כ"ד באלול תש"פ

אמיר חזן עם פרופ' ספדי
אמיר חזן עם פרופ' ספדי
צילום: דוברות הדסה

אמיר חזן, בן 46, נשוי ואב לשניים מדימונה, חלה בשנת 2011 בשחמת הכבד. לפני פחות משנה התבשר כי הכבד שלו הפסיק לתפקד לחלוטין והיה מועמד להשתלה דחופה.

אפילו, כך הדגישו הרופאים, ככל הנראה נשארו לו שנתיים לחיות. התפנית מדהימה הגיעה מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים שם חייו ניצלו.

"גזרו לי גזר דין מוות" מספר אמיר בדמעות, "אני חולה כבר מספר שנים והתקופה האחרונה הייתה התקופה הכי קשה עבורי. לפני קצת פחות משנה המצב הרפואי שלי הדרדר, הרגשתי מאוד רע ולא הצלחתי לעמוד על הרגליים. אושפזתי בבית חולים במרכז הארץ, שם נאמר לי שהכבד שלי הפסיק לתפקד לחלוטין ושעלי לעבור השתלת כבד דחופה. רוב הרופאים היו פסימיים והסבירו לי ולמשפחתי שלא נותר עוד מה לעשות ושנשארו לי שנתיים לחיות".

"בהתחלה היינו מאוד מבולבלים, לא הבנו מה קרה ומה עושים עכשיו עם הבשורה המרה הזו. לשמחתי יש לי משפחה שעוטפת אותי והם החליטו שהם לא מוותרים לרגע והתחילו לברר יותר על הנושא ואז לראשונה שמענו על המרפאה בבית החולים הדסה עין כרם ועל המלאך שהציל אותי, פרופ' ריפעת ספדי וצוות יחידת ההשתלות של בית החולים בראשו ד"ר עבד חלאילה", הוסיף חזן.

פרופ' ריפעת ספדי, מנהל היחידה למחלות כבד בהדסה, מסביר: "משפחתו של אמיר, המלווה אותו במסירות, פנתה אלינו והסבירה לנו את המצב הרפואי ממנו הוא סובל. עברנו על ההיסטוריה הרפואית שלו ועל המסמכים הרפואיים הרבים שנאספו במהלך השנים בחנו את הנושא לעומק ואף בחנו את האפשרות לתמיכה משפחתית בו לאחר הניתוח".

"הערכה זו מאוד חשובה מאחר ומחקרים שונים ורבים - כולל כאלה שבוצעו בהדסה, מראים שתוצאות ההשתלה במטופלים עם תמיכה של ממש, מחלימים טוב יותר וזוכים לחזור לחיים בריאים יותר. אמיר היה בשלבים חמורים של שחמת הכבד הוא סבל מאגירת נוזלים, חוסר יכולת של הכבד לנטרל רעלנים כמו האמוניה שגרמה לו לבלבול ואיטיות, שינוי התנהגות, ורעידות", מוסיף הרופא.

לאחר הניתוח, התוצאות מההשתלה היו נפלאות ואמיר התאושש במהירות", מסכם פרופ' ספדי, "הבלבול שלו פסק וניכר שיפור משמעותי במצבו ההכרתי, מנטלי וגם תפקודי. בני משפחתו סבבו סביבו 24/7, הם הראו מסירות אדירה וישנו לידו ליליות שלמים, מטפלים בו ללא הרף – מאז ועד עכשיו".

מרסל, אימו של אמיר מספרת בהתרגשות, "אין לי מילים מספיק מילים כדי להודות לבית החולים הדסה, הם הצילו לבן שלי את החיים. ברגע שהודיעו לנו שנותרו לו שנתיים לחיות, ראינו את השעון מתקתק לאחור ואיך לאט לאט אנחנו מאבדים את הילד שלנו. בזכות רופאים משכמם ומעלה הבן שלי היום בחיים".

"הגענו להדסה ולראשונה פגשנו בפרופ' ספדי, אז הרגשנו שאנחנו בעצם במקום אחר. המקצועיות והחדווה זה משהו שלא ראינו קודם. כל הצוותים מכל הסקטורים היו מקצועיים ויסודיים כל כך ולשמחתנו לאחר הבדיקות אמרו לנו שהוא מתאים להשתלה. התוצאות של אמיר מהניתוח היו מורגשות מאוד מהר, הבלבול שהיה לו נעלם, הוא דיבר יותר טוב, ממש הרגשנו שאנחנו פתאום בעולם אחר. אם היינו מקבלים את מה שאמרו לנו לפני שהגענו להדסה - הבן שלנו לא היה חי. כאן פגשנו ברופאים מקצועיים ואנושיים וצוות שאין שני לו, אני לא יודעת מה היה גורל משפחתנו אם לא הינו מגיעים אליהם. ד"ר עבד חלאילה וצוות ההשתלות בבית החולים ניתחו את אמיר ברגישות ובמסירות, ואנחנו מודים לכולם מכל הלב", הוסיפה האם.

פרופ' ספדי מסכם, "אני שמח בשמחת המשפחה ושמחתו של אמיר, התוצאות אצלנו היו נפלאות בזכות צוות נרחב וידיו האמונות של ד"ר עבד חלאילה שניתח אותו. ההיענות, המודעות והתמיכה מהמשפחה היו מדהימים ויש להם משקל רב בליווי ובשיקום של אמיר לאחר הניתוח. ידענו איך לגייס את כולם וכולם נתרמו להצלחת ההשתלה. הניסיון הרב שיש לצוות רב תחומי אצלנו הוא מהותי מאוד בתהליך כזה, ואני שמח על היכולת שלנו להציל חיים".