אזרחים בירושלים
אזרחים בירושלים צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הממשלה צפויה לאשר הערב (ראשון) הטלת סגר כללי על אזרחי ישראל, החל מיום שישי בשעה 14:00 בצהריים ולמשך שלושה שבועות.

חלק ממקומות העבודה בישראל יוכלו להיפתח תחת הגבלות התו הסגול. נתב"ג צפוי להישאר פתוח ועשרות אלפי הישראלים שרכשו כרטיסי טיסה לחגים יוכלו להמריא מישראל ולחזור אליה.

מוקדם יותר אישרה הממשלה את הפעלת מערכת החינוך עד יום שישי במקום עד יום רביעי.

שניים משרי הממשלה, יובל שטייניץ וזאב אלקין, מתחו במהלך הישיבה העוסקת בסגר בחגי תשרי, ביקורת על מערכת הבריאות ועל התנהלות ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו.

"יפה שאתם מרימים דגל אדום עכשיו, כשבתי החולים מתחילים להיסתם. את הדגל האדום הזה הייתם צריכים להניף לפני חודשיים או חודש", אמר השר שטייניץ.

"לפי מה שאנחנו יודעים יש לפחות 20% חולים שנשארים נכים עם פגיעה בריאות או כאלה שבריאותם נפגעת לטווח ארוך. זה נתון שלא מדברים עליו מספיק והוא עלול לפגוע גם בכלכלה", הוסיף.

השר זאב אלקין היפנה את האצבע המאשימה לפרופ' גמזו. "אתה זגזגת כל הזמן. מתוכנית הרמזור לפני שבועיים, להצעה של סגר מלא היום. כל הזמן המומחים משנים את ההמלצה שלהם לא בצורה שיטתית ובלי פרמטרים ברורים. גם היום לא שמים קריטריונים ברורים מתי יוצאים מסגר מלא ועוברים לשלב השני".

"אי אפשר להשלות את עצמנ. בקבינט הקורנה הסבירו שכדי שסגר יהיה אפקטיבי הוא צריך להמשך 4-3 שבועות ולא שבועיים, וצריך לומר זאת ביושר לציבור", אמר אלקין.

ראש קבינט המומחים של תוכנית "מגן ישראל", פרופ' רן בליצר, ענה לטענות. "אם מדברים על הגבלות של חודש עכשיו זה הזמן כי אנחנו מאבדים שליטה - צריך לקבל החלטות. איבדנו את השליטה על ההדבקות בכל האזורים".

שר המדע אקוניס טען כי ''סגר כללי מלא הוא אסון לכלכלת ישראל. זה לא ריסון מהודק, זה ריסוק מהודק. צריך למצוא איזון בין צרכי הכלכלה לצרכי הבריאות. מיד לאחר החג, צריך לאפשר למשק לחזור - כולל מסחר ומלונאות וכמובן לבטל את מגבלת 500 המ׳ חסרת ההיגיון. אם הצעת המשרד לא תשתנה, לא אתמוך בהצעה על סגר מלא''.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר כי אי אפשר לבטל את ההפגנות, ''יש את חוק הקורונה, צריך לאפשר להמשיך להפגין''.

השר דודי אמסלם ענה לו ''קח אחריות על המחלה. בגללך אמון הציבור נפגע. איך אפשר להגיד אח״כ לאנשים שאסור להם להתפלל?''.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר כי נושא ההפגנות הוא רפואי ולא פוליטי, ולכן אנשי המקצוע צריכים להכריע. ''בואו נפסיק את כל הדיון הפוליטי הזה. אנשי המקצוע יכתבו את ההמלצות שלהם. זו לא החלטה פוליטית אלא רפואית''.