האלוף במיל' יעקב עמידרור: מדינות ערב גילו - הפלסטינים משטים בהן

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר יעקב עמידרור הסביר את השינויים במזרח התיכון שאפשרו את ההסכמים בין ישראל לאמירויות.

רפאל לוי , כ"ד באלול תש"פ

האלוף במיל' וראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, יעקב עמדירור, התייחס היום (ראשון) בראיון ל'פרלמנט צהריים' בערוץ הכנסת להסכמי השלום של ישראל עם איחוד האמירויות ובחריין.

עמדירור המשמש כיום כחוקר במכון ירושלים לאסטרטגיה וביטחון אמר כי ההסכם מעיד על כך ש"מדינות ערביות חשובות, לא כולן, מבינות שישראל היא עובדה והיא מקור של כוח ועוגן של יציבות ובעלת יכולות ביטחוניות וטכנולוגיות שיכולות לעזור גם למדינות ערב.

''המדינות מבינות שהאיומים הגדולים הם האיראנים מצד אחד, והטורקים עם האחים המוסלמים מצד שני. המדינות גם מבינות שארה"ב במגמת החלשת האחזיה שלה במזרח התיכון ושבסופו של דבר יצא רק טוב למזרח התיכון ולהן מחיזוק הקשרים עם מדינת ישראל והעלאת הקשרים האלה על השולחן".

לדבריו השינוי וההתעלמות מהווטו הפלסטיני על נורמליזציה עם ישראל באה בעקבות תהליך במהלכו "התברר למדינות ערב שהפלסטינים משטים בהם ומבטיחים ובסוף לא באים למו"מ. אני זוכר שיחה בין מלך ירדן לראש הממשלה שאמר לו אם תעשה כך וכך אבו מאזן יבוא לשיחות, וראש הממשלה התקשה מאוד וניסה להתמקח, וראש הממשלה אחרי קשיים רבים התחייב, והמלך התחייב שאבו מאזן יבוא ואחרי 24 שעות אמר לו 'אני מצטער הוא טס לקטר להיפגש עם חמאס'. מדינות ערב הבינו שאין בצד הפלסטיני מישהו רציני שמוכן להיכנס לתהליך בלי לדבר על מה שיצא מהמו"מ"

עמדירור המשיך והסביר כי המדינות הבינו שהאיום האיראני רציני וכי ההגנה האמריקאית כבר לא כמו שהייתה בעבר ואז, "הם שאלו את עצמם, 'מי ישאר איתנו פה? אם אנחנו רוצים לשנות את הכלכלה שלנו מי יכול לסייע לנו?' והתוצאה של כל השיקולים האלה יחד, והסיוע של הבית הלבן להכות את המכה האחרונה בפטיש זה התהליך שהביא לכך שהם נכנסים לצורת חיים אחרת לגמריי עם מדינת ישראל".

עמידרור הדגיש כי ראש הממשלה נתניהו עוסק בנושא בצורה מאוד אינטנסיבית כבר עשור. הוא סיפר כי בפגישה שלו עם נסיך סעודי בכיר הוא טען בפניו ושאל 'עד מתי תתנו את מפתחות המזרח התיכון בידי הפלסטינים?' ואמר כי זו הייתה המדיניות הברורה של ראש הממשלה, "לשכנע את הערבים שאסור להשאיר את עתיד המזרח התיכון בידי הפלסטנים".

ראש המל"ל לשעבר התייחס לאיום האיראני על מדינות המפרץ, "יש לאיראנים כלים, יש להם קהילות שיעיות גדולות במפרץ, בבחריין זה מאוד בולט כי יש רוב שיעי, והם יכולים להפגין או לעשות טרור קשה, כל מה שהאיראנים חושבים שהם יודעים לעשות. הם יכולים גם לעשות שימוש באמצעים שיש להם כמו החות'ים בתימן ויכולות טרור מתקדמות".

עמידרור הסביר מה יאפשר התקדמות במגעים סעודיה. לדבריו העברת השלטון מדור הבנים של המלך המייסד לדור הנכדים הוא חלק מתהליך מודרניזציה של הממשלה, "סלמן הוא אחרון הבנים של המלך המייסד והוא בחר בבנו מוחמד כדי שיהיה הראשון בדור הבא".

עם זאת לדבריו מאבק הירושה לא תם והתקדמות ביחסים עם ישראל תוכל להיות לאחר שסוגיית הירושה תושלם, "בינתיים הוא מתיר לסביבה להתנהג ולהבין שהוא בעד המהלך הזה. בחריין לא יכולה לקבל החלטות בניגוד לרצונה של סעודיה".

לדברי האלוף במיל' עמידרור אבו מאזן הוא הטרגדיה של הפלסטינים כי הוא כבר קיבל מ'שני האהודים' כל מה שהיה יכול לבקש. עמידרור סיפר כי בתום תקופת הקפאת הבניה המוחלטת תחת הנשיא אובמה הציע ראש הממשלה נתניהו להמשיך את ההקפאה אך הממשל האמריקאי אמר כי אין טעם לעשות זאת מכיוון שאבו מאזן לא יגיע למשא ומתן.