תקיעת שופר בכפר השילוח: מרגש והיסטורי

אחרי 82 שנה נסגר מעגל היסטורי כשנשמעו תקיעות שופר בבית הכנסת העתיק בשכונת כפר השילוח המכונה כפר התימנים.

היום היום (ראשון) התקיים במקום מניין סליחות על פי נוסח תימן. ד"ר רחל ידיד, יו"ר עמותת אעלה בתמר, אמרה" "קול השופר המרגש הזה. אי אפשר לתאר את ההתרגשות העצומה האוחזת בנו. ערב ראש השנה כעבור 82 שנה נשמע קול השופר ואנחנו סוגרים מעגל היסטורי חשוב ביותר. 'ושבו בנים לגבולם' ".

ח"כ אריאל קלנר מהליכוד הגיע להשתתף באירוע ואמר, "ערב תחילת השנה החדשה זכיתי להגיע לכפר השילוח לאירוע סליחות ולטעום שוב מהקשר הנצחי של עם ישראל לארץ ישראל ולירושלים. הכפר התימני הוקם עם העליה מתימן בשנת תרמ"ב 1882, ובסביבות שנת 1936 היהודים שהתגוררו בו גורשו עם 'המרד הערבי'. כמה מחזק לראות את המשפחות היהודיות שגרות כאן מתוך אמונה, מסירות נפש וחיבור עמוק למקום".

קלנר הוסיף, "עם זאת, המציאות הביטחונית טעונה שיפור. עלינו לחזק את ההתיישבות ואת הביטחון במקום. המציאות שבה יהודים צריכים אבטחה מיוחדת בביתם הלאומי, היא דבר שאסור להשלים איתו".

ח"כ אוסנת מארק (הליכוד) שהשתתפה באירוע סיפרה על ההתרגשות, "יש פה סליחות בין כל הערבים שגרים פה, אוכלוסייה ערבית עויינת, אבל יש פה סליחות. איזו משמעות גדולה ויהודית".

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) אמרה בתום האירוע לערוץ 7, "כ-80 שנה לאחר שהבריטים פינוי אותו, כפר השילוח, שהוקם על ידי ראשית העולים מתימן בשנת 1884, זוכה לתקומה מחדש. יהודים חזרו לבנות בו את ביתם, וקולות התפילה שוב נשמעים ברחובה של עיר. אני מזמינה גם אתכם ללמוד את החלק החשוב הזה בהיסטוריה של הישוב היהודי בארץ ישראל".